Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polscy dziennikarze bronią niezależnych mediów listem otwartym – Variety

Published

on

Polscy dziennikarze bronią niezależnych mediów listem otwartym – Variety

Czołowi redaktorzy wspierają niezależne polskie media, które coraz częściej znajdują się pod kontrolą prawicowego, nacjonalistycznego rządu kraju.

We wspólnym oświadczeniu redaktorzy naczelni mediów lokalnych, takich jak Fakt, Polityka i Gazeta Radomszczańska, a także mediów międzynarodowych, takich jak Forbes i Canal+, powiedzieli, że „deklarują naszą niezachwianą determinację, by stać niewzruszenie i bronić niezależności polskiego dziennikarstwa”. ”.

„Prowadzone przez nas redakcje będą okazywać solidarność i zdecydowanie informować opinię publiczną o wszelkich próbach wywierania wpływu na media przez partię rządzącą” – czytamy w oświadczeniu.

„Wspólnie będziemy dążyć do zachowania wolnego i niezależnego krajobrazu medialnego, który służy jako kamień węgielny naszego demokratycznego społeczeństwa i chroni prawo społeczeństwa do dostępu do wiarygodnych informacji.” (Przeczytaj cały list poniżej, przetłumaczony z oryginału polskiego).

Jeszcze w tym roku w Polsce odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. W okresie poprzedzającym wybory kontrola mediów wydaje się być najważniejszą kwestią dla koalicyjnej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Uważa się, że przywódcy PiS wykorzystują media do polaryzacji opinii publicznej, sugerując, że ich doniesienia są zgodne z rosyjską propagandą i ostatecznie szkodzą polskim wartościom.

Warner Bros. Discovery jest właścicielem największego w Polsce kanału informacyjnego i rozrywkowego TVN. Firma złożyła wniosek o przedłużenie licencji sześć miesięcy temu, ale wniosek nie został jeszcze zatwierdzony. „Odnowienie koncesji powinno być jedynie formalnością, a proces powinien być prosty i skuteczny” – powiedziała Kasia Kieli, prezes i dyrektor generalny WBD Polska oraz dyrektor generalny TVN. „Minęło już sześć miesięcy, odkąd złożyliśmy wniosek o przedłużenie. To niepokojące po tym, co widzieliśmy w przeszłości z naszym kanałem informacyjnym TVN24 i niedawnymi atakami na nasze dziennikarstwo”.

Pisma polskich dziennikarzy pojawiają się wśród kolejnych doniesień o interwencji państwa w głównych serwisach informacyjnych. Ostatnie felietony w Onecie i Wirtualnej Polsce sugerują, że media publiczne stały się rzecznikami rządu, który teraz bierze na cel media prywatne.

READ  Mecz Ukraina vs Polska charytatywny mecz piłki nożnej na stadionie Weston Homes rozegrany przez Peterborough United w celu zbiórki pieniędzy dla ofiar konfliktu

Redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk ujawnił w felietonie z 14 czerwca zatytułowanym Media publiczne: pochwała, że ​​niedawno spotkał się z „ważną postacią związaną z władzą”, która powiedziała mu, „co powinienem zrobić, żeby tak się stało. ” Onet, niezależna firma medialna: „Jeśli twój zespół redakcyjny naprawdę chce niezależności, wyznaczyłbyś asystenta redaktora, aby upewnić się, że perspektywa rządu jest uwzględniona w twoich artykułach”. Ta osoba podlega jednak bezpośrednio kierownictwu wyższego szczebla, a nie tobie. '”

Tymczasem Paweł Kapusta, redaktor naczelny Wirtualnej Polski, przedstawił ofertę kupna oddziału przez państwową spółkę.

„Wraz z pojawieniem się serii artykułów śledczych na naszej stronie pojawiła się również propozycja zakupu WP przez państwową spółkę” – pisze Kapusta. „Kiedy propozycja została zdecydowanie odrzucona, pojawiła się kolejna propozycja „rzecznika wspólnych interesów”. Każde kolejne „nie” skutkowało kolejnymi próbami wpływania na redakcję, m.in. przesłaniem przez prezesa instytucji państwowej do członka zarządu WP sugestii, których dziennikarzy zwolnić, a których zatrudnić. Wymieniono konkretne osoby i stanowiska, które odzwierciedlają to, co opisał Węglarczyk kilka dni temu”.

Polska populistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość rządzi krajem od 2015 roku. Lokalne sondaże wykazały, że chociaż jest to nadal najpopularniejsza partia w kraju, nowe wybory w tym czasie nie przyniosłyby wystarczającej liczby głosów, aby zapewnić sobie większość w parlamencie.

Przeczytaj cały list od dziennikarzy poniżej:

Oświadczenie redaktorów

Jako dyrektorzy redakcji czołowych polskich organizacji medialnych całym sercem wspieramy ich niezależność i potwierdzamy nasze zdecydowane przywiązanie do podstawowych zasad dziennikarstwa, do których należą obiektywizm, dokładność i niezachwiana rzetelność dziennikarska.

Jesteśmy głęboko przekonani, że naszą podstawową misją jest pociągnięcie osób sprawujących władzę do odpowiedzialności za swoje czyny, przy jednoczesnym dostarczaniu społeczeństwu rzetelnych informacji ze zweryfikowanych źródeł. Zależy nam na zapewnieniu różnorodności perspektyw, a tym samym na kompleksowej i wyważonej prezentacji faktów.

Ostatnie publikacje Onetu i Wirtualnej Polski rzucają światło na bezpośrednie próby manipulowania wolnością redakcyjną przez obóz rządzący. Incydenty te są częścią trwającego ataku na autonomię polskich mediów, czego świadkami były poprzednie sprawy, takie jak ustawa Lex TVN, postępowania KRRiT i szeroko zakrojone procesy sądowe mające na celu uciszenie polskich redakcji.

Niniejszym deklarujemy naszą niezachwianą determinację, by stać niewzruszenie i bronić niezależności polskiego dziennikarstwa. Prowadzone przez nas redakcje będą okazywać solidarność i stanowczo informować opinię publiczną o wszelkich próbach wywierania wpływu na media przez partię rządzącą.

Wspólnie będziemy dążyć do zachowania wolnego i niezależnego krajobrazu medialnego, który jest kamieniem węgielnym naszego demokratycznego społeczeństwa i chroni prawo obywateli do dostępu do wiarygodnych informacji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *