Zabawa
Polscy archeolodzy odkrywają grę planszową sprzed 4000 lat
Zespół archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego odkrył kamienną deskę, która służyła do zabawy 4000 lat temu (obrazek powyżej).
Znaleziska dokonano podczas wykopalisk w celu zbadania osad w epoce brązu i żelaza w dolinie Kumayrah w Omanie. W ramach projektu omańsko-polskiego, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, odkryto również kilka wież oraz ślady wytopu miedzi.
Zarówno pola, jak i otwory po zlewkach zaznaczono na planszy do gry, która została znaleziona w jednym z pomieszczeń osady w pobliżu wsi Ayn Badi Saidah – powiedział Piotr Bieliński z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, projekt wspólnie z Sułtanem al-Bakri z Ministerstwa Dziedzictwa i Turystyki Omanu.
„Płyta nie jest przedmiotem luksusowym. Jest trochę topornie wyrzeźbiony w kamieniu, ale spełnia pewne zasady gry” – powiedział Bieliński dla TVP.
„Takie znaleziska są rzadkie, ale kilka przykładów jest znanych z Indii, Mezopotamii, a nawet ze wschodniej części Morza Śródziemnego” – wyjaśnia Bieliński.
Najbardziej znany przykład podobnej tablicy – również mający prawie 4000 lat – został znaleziony na Cmentarzu Królewskim w Ur na terenie dzisiejszego południowego Iraku.
Jeden z największych zakładów produkcji ceramiki w Europie z czasów rzymskich odkryty w Polsce
Archeolodzy mieli nadzieję, że ich decyzja o wykopaniu w pobliżu strategicznie położonej wioski przyniesie rezultaty „w tej samej lidze”, co inne ważne stanowiska, powiedział Bieliński. I nie zawiedli się.
– Osada jest niezwykła, bo ma co najmniej cztery wieże: trzy okrągłe i jedną kwadratową – mówi jego koleżanka Agnieszka Pieńkowska. „Pomimo rozmiarów dochodzącej do 20 metrów średnicy, jedna z okrągłych wież nie była widoczna na powierzchni. Odkryto go dopiero podczas wykopalisk ”.
„W końcu znaleźliśmy ślady obróbki miedzi na miejscu, a także niektóre miedziane obiekty” – dodał Bieliński. „To pokazuje, że nasza osada była zaangażowana w lukratywny handel miedzią, z którego Oman słynął w tym czasie, z wzmiankami o miedzi z Omanu w tekstach klinowych z Mezopotamii”.
Roboty drogowe odkrywają 600-letnie bramy miejskie w Krakowie
Główne napisy do zdjęć: Polskie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW
Ben Koschalka jest tłumaczem i asystentem korekty w Notatki z Polski. Urodzony w Wielkiej Brytanii, od 2005 roku mieszka w Krakowie.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.