technologia
POLSA wspiera rozwój polskich rakiet suborbitalnych – POLSA
Rakieta suborbitalna ILR-33 AMBER 2K może osiągnąć prędkość niemal 1,4 km/s i przeznaczona jest do testowania technologii dla przemysłu kosmicznego oraz umożliwienia badań naukowych. Zastosowane w nim rozwiązania są przełomowe.
„AMBER to pierwsza rakieta na świecie wykorzystująca jako utleniacz nadtlenek wodoru w stężeniu 98%, jedno z najbardziej przyjaznych środowisku paliw. Tym projektem i zastosowanymi w nim technologiami chcemy udowodnić światu, że zrównoważony, przyjazny dla środowiska transport w przestrzeni kosmicznej jest możliwy” – dodaje dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Instytutu Lotnictwa Łukasiewicz.
Rakieta ILR-33 AMBER 2K wyposażona jest w innowacyjny hybrydowy silnik rakietowy i napęd na paliwo stałe oraz szereg nowoczesnych technologii, które mogą znaleźć zastosowanie w innych systemach rakietowych. Należą do nich modułowy komputer pokładowy OBC-K1, naboje pirotechniczne EGG1U, zawory pirotechniczne oraz mobilna autonomiczna wyrzutnia WR-2. Całość prac projektowych wykonano w Instytucie Lotnictwa Łukasiewicz.
Projekt znajduje się obecnie w stanie przełomowym. Obecnie trwają prace nad ustawieniem rakiety w takiej konfiguracji lotu, która ostatecznie umożliwiłaby jej przenoszenie małych ładunków na linię Von Kármána, czyli granicę kosmosu.
„Próby w locie rakiety ILR-33 AMBER 2K opracowanej przez Instytut Lotnictwa Łukasiewicza mają szczególne znaczenie dla rozwoju technologii rakietowej w Polsce. Polska Agencja Kosmiczna wspiera działania instytutu w tym obszarze. Umiejętności i doświadczenie polskich inżynierów w zakresie rozwoju systemów transportu kosmicznego stanowią obecnie podstawę umożliwiającą nie tylko udział w programach rozwoju dużych rakiet kosmicznych, ale także udział w realizacji projektów na potrzeby Sił Zbrojnych RP.” powiedział Dr. Michał Wierciński, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
Rozwiązania opracowane w ramach programu AMBER umożliwiły już polskim konsorcjom udział w szeregu międzynarodowych projektach rakietowych Europejskiej Agencji Kosmicznej, Europejskiej Agencji Obrony i Europejskiego Funduszu Obronnego.
„Szczególne znaczenie dla rozwoju technologii rakietowych w Polsce ma system rakietowy ILR-33 AMBER 2K. Planowane testy w kosmosie są ważnym elementem budowania polskich kompetencji inżynierskich i rozwoju polskich technologii kosmicznych. „Zwłaszcza, że ILR-33 BURSZTYN 2K to także ważny kamień milowy w rozwoju zaawansowanych technologii wyrzutni orbitalnych, które obecnie są dostępne tylko w kilku krajach Europy” – powiedział dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Instytutu Lotnictwa Łukasiewicz.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”