Connect with us

Gospodarka

Polityka spójności UE: ponad 1 mld euro dla Cypru na rozwój gospodarczy i społeczny oraz sprawiedliwą zieloną transformację w latach 2021-2027 – Polityka regionalna

Published

on

Polityka spójności UE: ponad 1 mld euro dla Cypru na rozwój gospodarczy i społeczny oraz sprawiedliwą zieloną transformację w latach 2021-2027 – Polityka regionalna

Polityka spójności UE: ponad 1 mld euro dla Cypru na rozwój gospodarczy i społeczny oraz sprawiedliwą zieloną transformację w latach 2021-2027 – Polityka regionalna

Umowa o partnerstwie określa strategię inwestycyjną Cypru w zakresie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej, transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz rozwoju konkurencyjnego modelu zrównoważonego wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu. Jednocześnie Plan Sprawiedliwej Transformacji złagodzi wpływ transformacji energetycznej i klimatycznej na lokalną gospodarkę i społeczeństwo.

Oprócz umowy o partnerstwie Cypr jest pierwszym krajem, w którym program operacyjny polityki spójności został zatwierdzony dla Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (JTF) i Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) …

Zielona i cyfrowa gospodarka

Ponad 387 milionów euro z EFRR wesprze zieloną transformację poprzez inwestycje w efektywność energetyczną, energię odnawialną i redukcję emisji dwutlenku węgla, zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem.

Kluczowe inwestycje będą koncentrować się na rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonej, ochronie lokalnej bioróżnorodności oraz adaptacji do zmian klimatu i powiązanych wydarzeń, takich jak powodzie i pożary.

Cypr przeznaczy również 147 mln euro na zwiększenie konkurencyjności i pobudzenie cyfryzacji swoich małych i średnich przedsiębiorstw oraz na połączenie krajowych systemów badań i innowacji z gospodarką. Dzięki tym inwestycjom kraj zamierza stworzyć ponad 2485 nowych miejsc pracy, w tym 885 w badaniach i 133 000 nowych użytkowników publicznych usług cyfrowych.

Wsparcie dla sprawiedliwego zielonego przejścia

FST, z dedykowanym budżetem w wysokości 101 mln euro, będzie wspierać Cypr w procesie transformacji energetycznej w kierunku celów na 2030 i 2050 r. Inwestycje z FST wzmocnią systemy przesyłu i dystrybucji energii, aby umożliwić technologie magazynowania i przejście na energię odnawialną. FST będzie również wspierać działania na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie stosowania nowych technologii i zwiększania wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Ponadto wzmocni kapitał ludzki poprzez działania edukacyjne i szkoleniowe, w tym utworzenie zielonej szkoły technicznej w Nikozji.

Zielona Szkoła Techniczna zapewni również podnoszenie i przekwalifikowywanie w celu szkolenia młodych ludzi w zakresie zielonych technologii i umiejętności, wypełniając w ten sposób lukę w istniejącym krajowym szkolnictwie średnim technicznym.

READ  Stany w całym kraju zmagają się z rasistowskim językiem w umowach dotyczących nieruchomości • Missouri Independent

Rozwój gospodarczy sprzyjający włączeniu społecznemu

EFS+ zainwestuje 222 mln euro w politykę rynku pracy i rozwój umiejętności oraz wzmocni spójność społeczną w kraju.

Inwestycje ukierunkowane są na szeroko zakrojone reformy i polityki mające na celu wzmocnienie wsparcia dla młodzieży, poprawę dostosowania kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy, restrukturyzację usług opieki społecznej i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, przy czym na to drugie przeznaczono znaczny budżet 87 mln euro. Przyczyni się to do realizacji celów Cypru na 2030 r. w ramach Europejskiego filaru praw socjalnych, a mianowicie zwiększenia aktywności zawodowej (z 74,9% do 80%) i rocznej edukacji dorosłych (z 44,8% do 61%) oraz ograniczenia ubóstwa (o 10 000 mniej). ludzie).

Kluczowe inicjatywy będą wspierać zatrudnialność młodzieży, modernizację publicznych służb zatrudnienia oraz rozwój technicznego szkolenia zawodowego. Na przykład wsparcie dla młodych ludzi zostanie rozszerzone poprzez innowacyjną inicjatywę ALMA (Aim Learn Master Achieve) oraz indywidualne konta edukacyjne dla młodzieży NEET o budżecie 5 mln euro.

Działania te skierowane są do 3440 osób poszukujących pracy, a 1000 osób zostanie przeszkolonych. Ponadto z działań edukacyjnych i integracyjnych skorzysta prawie 40 szkół. W przypadku najsłabszych pomoc żywnościowa otrzyma 144 000 potrzebujących dzieci.

Zrównoważone rybołówstwo

38,3 mln euro z Europejskiego Funduszu Rybołówstwa Morskiego i Akwakultury będzie wspierać zrównoważone rybołówstwo oraz odbudowę i ochronę wodnych zasobów biologicznych, zrównoważoną akwakulturę i rozwój lokalnych społeczności rybackich przybrzeżnych oraz wdrażanie międzynarodowego zarządzania morskiego.

Członkowie Kolegium powiedzieli:

Komisarz UE ds. spójności i reform Elisa Ferreirapowiedział: „Inwestycje w ramach polityki spójności wzmocnią gospodarkę Cypru oraz poprawią konkurencyjność i dywersyfikację lokalnych przedsiębiorstw, ze szczególnym naciskiem na sprostanie wyzwaniom społecznym i środowiskowym. Finansowanie z polityki spójności poprawi jakość życia obywateli Cypru.”

Komisarz ds. Zatrudnienia i Praw Socjalnych, Nicolas Kowaldodany: „To zachęcające, że Europejski Fundusz Społeczny Plus na Cyprze zapewni wsparcie edukacyjne i szkolenia dla młodych ludzi i grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, aby pomóc im wejść na rynek pracy. Będzie również inwestować fundusze w rozwój umiejętności ludzi oraz walkę z wykluczeniem społecznym i ubóstwem. Finansowanie to w decydujący sposób przyczynia się do poprawy warunków życia i pracy ludzi zgodnie z Europejskim filarem praw socjalnych”.

Komisarz ds. Środowiska, Oceanów i Rybołówstwa, Virginijus Sinkevičiuspowiedział: „Dla śródziemnomorskich państw członkowskich zrównoważony rozwój niebieskiej gospodarki jest kwestią kluczową, która wymaga wsparcia. Ta umowa o partnerstwie stworzy korzystne warunki dla zrównoważonego rozwoju rybołówstwa, akwakultury, działalności morskiej i przybrzeżnej na Cyprze poprzez wspieranie transformacji ekologicznej i cyfrowej w sektorze rybołówstwa i akwakultury. Zapewnia również alternatywne rozwiązania dla niebieskiej gospodarki w społecznościach przybrzeżnych Cypru i przyczynia się do międzynarodowego zarządzania wschodnim Oceanem Śródziemnym”.

tło

READ  Polska występuje do Trybunału Sprawiedliwości UE o unieważnienie trzech unijnych polityk klimatycznych

Umowa o partnerstwie obejmuje fundusze polityki spójności (EFRR, EFS+, Fundusz Spójności), w tym FST i EMFAF.

Umowa partnerska toruje drogę do realizacji tych inwestycji w terenie. Składa się z 2 programów (przyjęty dziś Program Operacyjny Polityki Spójności „Thalia 2021-27” oraz program EMFAF) i 4 Programy INTERREG (w odniesieniu do współpracy transgranicznej). Określa również kwalifikowalność i wdrażanie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na obszarach najbardziej dotkniętych zmianami klimatu.

Ponadto umowa partnerstwa odzwierciedla silne zaangażowanie Cypru w skoordynowane wykorzystanie funduszy polityki spójności z instrumentem naprawy i odporności.

W ramach polityki spójności i we współpracy z Komisją każde państwo członkowskie sporządza umowę partnerstwa, strategiczny dokument dotyczący planowania inwestycji z funduszy polityki spójności i EMFAF w ramach wieloletnich ram finansowych. Koncentruje się na priorytetach UE, określa strategię i priorytety inwestycyjne określone przez państwa członkowskie oraz zawiera wykaz programów krajowych i regionalnych, które mają zostać wdrożone w terenie, w tym orientacyjny roczny przydział środków budżetowych na każdy program.

Umowa partnerska z Cyprem jest trzynasta po Grecji, Niemczech, Austrii, Czechach, Litwie, Finlandii, Danii, Francji, Szwecji, Holandii, Polsce i Bułgarii.

FST wspiera obszary najbardziej dotknięte przejściem na gospodarkę neutralną dla klimatu. Identyfikacja tych obszarów jest określona w terytorialnych planach sprawiedliwej transformacji (TJTP) i zostanie przeprowadzona w drodze dialogu z Komisją w ramach negocjacji umów o partnerstwie na lata 2021-2027 i powiązanych programów. Plany, opracowane w ścisłym porozumieniu z lokalnymi partnerami, określają wyzwania w każdym obszarze oraz potrzeby i cele rozwojowe do osiągnięcia do 2030 roku. Określają również rodzaje planowanych operacji, a także konkretne mechanizmy zarządzania.

Zatwierdzenie planów otwiera drzwi do ukierunkowanego finansowania w ramach pozostałych dwóch filarów mechanizmu sprawiedliwej transformacji: programu sprawiedliwej transformacji w ramach InvestEU oraz instrument pożyczkowy sektora publicznego na rzecz sprawiedliwej transformacji, który łączy dotacje Komisji z pożyczkami z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Na wniosek władz cypryjskich Komisja zapewniła dostosowaną do potrzeb ekspertyzę techniczną w celu przygotowania TJTP. Wsparcie obejmowało analizę i ocenę skutków społecznych, gospodarczych i środowiskowych transformacji oraz plan działania na rzecz zapewnienia sprawiedliwej transformacji na Cyprze. Wsparcie zapewniono za pośrednictwem Instrumentu Wsparcia Technicznego DG REFORM.

READ  Polska liczy na długoterminowe relacje z Arabią Saudyjską w obszarach IT i bezpieczeństwa żywności

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *