Gospodarka
Polityka spójności UE: 3,26 mld EUR na konkurencyjność gospodarczą Słowenii, transformację cyfrową i cele klimatyczne – polityka regionalna
Te fundusze UE będą odpowiadać na regionalne dysproporcje w kraju poprzez pobudzanie innowacji i konkurencyjności, umożliwienie cyfrowej transformacji gospodarki, inwestycje w włączenie społeczne, umiejętności i miejsca pracy oraz pomoc w realizacji krajowych celów w zakresie klimatu i różnorodności biologicznej.
Walcz ze zmianami klimatu i wspieraj zieloną gospodarkę
Słowenia zainwestuje 806 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Funduszu Spójności, w bardziej ekologiczne, niskoemisyjne przejście na gospodarkę neutralną dla klimatu i odporną. Fundusze przyczynią się do dekarbonizacji kraju i rozwoju odnawialnych źródeł energii. W szczególności inwestuje się w moce słoneczne i wiatrowe oraz w poprawę efektywności energetycznej budynków.
Fundusze unijne ograniczą również zagrożenia związane ze zmianami klimatu, będą promować gospodarkę o obiegu zamkniętym w firmach, zapewnią efektywne gospodarowanie zasobami wodnymi oraz ochronią ekosystemy i bioróżnorodność.
249 mln euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (JTF) wesprze sprawiedliwą transformację energetyczną, pomagając regionowi Savinjsko-Saleška w odejściu od węgla do 2033 r. i restrukturyzacji regionu Zasavje. W szczególności FST skoncentruje się na wzmocnieniu możliwości szkolenia i zatrudnienia, przyczyniając się do dywersyfikacji i odporności lokalnej gospodarki oraz rewitalizacji obszarów zdegradowanych.
Zwiększenie konkurencyjności gospodarczej i zmniejszenie różnic regionalnych
727 mln euro z EFRR zostanie zainwestowanych w badania i innowacje dla sektora biznesowego, aby stworzyć korzystne warunki biznesowe i pobudzić cyfrową transformację gospodarki.
Ponad 511 mln euro z EFRR i Funduszu Spójności wesprze zrównoważoną i inteligentną mobilność oraz naprawi niedociągnięcia w publicznym transporcie pasażerskim, w szczególności poprzez modernizację i rozbudowę słoweńskiej sieci kolejowej.
Włączenie społeczne, zatrudnienie, edukacja i szkolenia
769 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) i EFRR pomoże sprostać wyzwaniom związanym z długotrwałym bezrobociem i starzeniem się społeczeństwa poprzez inwestycje w podnoszenie kwalifikacji i uczenie się przez całe życie oraz poprawę środowiska pracy i warunków pracy starszych pracowników poprzez szkolenia dla pracodawców i adaptacji miejsc pracy.
W celu aktywnego i zdrowego starzenia się Słowenia wykorzysta część środków z EFS+ na znaczne inwestycje w swój system opieki długoterminowej. Życie społeczne jest wspierane poprzez inwestycje w usługi społeczne i społeczne, zatrudnianie nowych pracowników oraz szkolenia i nowoczesne programy edukacyjne. Słowenia będzie inwestować w równym stopniu w opiekę zdrowotną i usługi w zakresie zdrowia psychicznego, które mają kluczowe znaczenie dla dobrostanu społeczeństwa.
Pieniądze z EFS+ pomogą również zmniejszyć wykluczenie społeczne i zagrożenie ubóstwem wśród słabszych grup społecznych. Na przykład młodzi ludzie o specjalnych potrzebach otrzymują wsparcie w dostępie do edukacji i rynku pracy. 29,4 mln euro zostanie przeznaczone na zakup paczek żywnościowych dla grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji zagrożonych ubóstwem.
Zrównoważone rybołówstwo i akwakultura
23,9 mln euro z Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury (EMFAF) ma na celu inwestowanie w zrównoważone rybołówstwo i akwakulturę, zachowanie bioróżnorodności morskiej i ochronę ekosystemów morskich na Adriatyku.
Fundusz będzie również wspierał rozwój lokalnych rybackich grup działania, które wniosą wkład w produktywne i żywotne lokalne społeczności rybackie i akwakulturowe w Słowenii.
Członkowie Kolegium powiedzieli:
Komisarz UE ds. spójności i reform Elisa Ferreirapowiedział: „Dzięki tym inwestycjom w ramach polityki spójności Słowenia może kontynuować zrównoważony rozwój gospodarczy i stawić czoła wyzwaniom w zakresie innowacji i konkurencyjności. Cieszę się, że znaczna część środków zostanie zainwestowana w rozwój gospodarki cyfrowej i walkę ze zmianami klimatu, poprawiając tym samym standard życia i nie pozostawiając nikogo w tyle”.
Komisarz ds. Zatrudnienia i Praw Socjalnych, Nicolas Kowaldodany: „Z zadowoleniem przyjmuję cel Słowenii, jakim jest inwestowanie w opiekę długoterminową i opiekę zdrowotną. W ubiegłym tygodniu Komisja przedstawiła swoją europejską strategię opieki, w której podkreślono znaczenie przeglądu naszych systemów opieki, aby zapewnić ich dostępność, przystępność cenową i dobrą jakość. Bardzo zachęcające jest również to, że Słowenia będzie nadal koncentrować się na promowaniu zatrudnienia, uczenia się przez całe życie i ograniczania ubóstwa, odzwierciedlając trzy główne cele Europejskiego Planu Działania na rzecz Filaru Praw Socjalnych”.
Komisarz ds. Środowiska, Oceanów i Rybołówstwa, Virginijus Sinkevičiuspowiedział: „Niebieska gospodarka Europy stwarza namacalne możliwości dla społeczności przybrzeżnych i odgrywa kluczową rolę w dekarbonizacji naszej gospodarki. Ta umowa o partnerstwie pomoże Słowenii w dalszym budowaniu niskoemisyjnych, odpornych, zrównoważonych i innowacyjnych sektorów rybołówstwa i akwakultury oraz wesprze zieloną i cyfrową transformację niebieskiej gospodarki w Słowenii. Fundusz przyczyni się również do zrównoważonego użytkowania i ochrony zasobów morskich i bioróżnorodności z korzyścią dla ludzi, przyrody i gospodarki”.
tło
W ramach Polityki Spójności i we współpracy z Komisją każde państwo członkowskie sporządza Umowę Partnerstwa, strategiczny dokument dotyczący programowania inwestycji ze środków polityki spójności – EFRR, EFS+ oraz Funduszu Spójności – Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i EMFAF w okresie wieloletnie ramy finansowe .
Umowy o partnerstwie koncentrują się na priorytetach UE i określają strategię oraz priorytety inwestycyjne ustalane przez każde państwo członkowskie. Przedstawiają listę programów krajowych i regionalnych dostosowanych do potrzeb kraju w zakresie realizacji inwestycji w terenie, w tym orientacyjną roczną alokację finansową dla każdego programu.
Umowa partnerska ze Słowenią jest dwudziestą po umowie Grecji, Niemiec, Austrii, Czech, Litwy, Finlandii, Danii, Francji, Szwecji, Holandii, Polski, Bułgarii, Cypru, Portugalii, Estonii, Słowacji, Włoch, Rumunii i Chorwacji.
Więcej informacji
Wieloletni budżet UE 2021-2027 i NextGenerationEU
Pytania i odpowiedzi dotyczące pakietu legislacyjnego polityki spójności UE na lata 2021-2027
Podział alokacji w ramach polityki spójności według państw członkowskich
Umowa partnerska 2021-2027
Otwarta platforma danych dla spójności
kohezja
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”