Connect with us

Gospodarka

Polityka spójności UE: 1,4 mld euro na rozwój gospodarczy i społeczny Irlandii oraz zieloną transformację 2021–2027 – Polityka regionalna

Published

on

Polityka spójności UE: 1,4 mld euro na rozwój gospodarczy i społeczny Irlandii oraz zieloną transformację 2021–2027 – Polityka regionalna

Szczegóły i strategię tych inwestycji określono w umowie o partnerstwie między Irlandią a Komisją, która została dziś oficjalnie ogłoszona.

Te fundusze UE pomogą Irlandii rozwiązać problem dysproporcji regionalnych poprzez wspieranie innowacji i konkurencyjności, umożliwienie cyfrowej transformacji gospodarki, inwestowanie w włączenie społeczne, umiejętności i miejsca pracy oraz zieloną transformację.

Zielony zwrot, innowacja i współpraca transgraniczna

396 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) wzmocni regionalne ekosystemy innowacji poprzez zwiększenie zdolności nowo utworzonych „uniwersytetów technicznych”, które będą pełnić rolę regionalnych centrów wiedzy. Fundusze zostaną również zainwestowane w zwiększenie efektywności energetycznej w mieszkalnictwie, pomagając w ten sposób rodzinom zagrożonym ubóstwem energetycznym, jednocześnie przyczyniając się do ekologicznej i sprawiedliwej transformacji.

EFRR będzie również bardzo pomocny w rewitalizacji centrów miast. Inwestycje poprawią wygląd i jakość życia średnich i mniejszych miast w Irlandii zgodnie z zasadami Nowy europejski Bauhaus.

Ponadto 293 mln euro zostanie udostępnione na europejskie programy współpracy transgranicznej na wspólne działania rozwojowe i pokojowe na północnych peryferiach i obszarach atlantyckich oraz z północno-zachodnią Europą.

Wreszcie 84 mln euro z Funduszu Sprawiedliwej Przemiany (JTF) pomoże irlandzkim regionom Midlands zająć się skutkami przejścia od torfu do wytwarzania energii.

zatrudnienie i włączenie społeczne

508 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) pomoże we wdrożeniu europejskiego planu działania dotyczącego filaru praw socjalnych i pomoże osiągnąć główne cele społeczne na szczeblu UE.

Ponad połowa finansowania z EFS+ pomoże zmniejszyć ryzyko ubóstwa i wykluczenia społecznego, ze szczególnym uwzględnieniem grup szczególnie wrażliwych. Ponad 20 000 dzieci w trudnej sytuacji skorzysta z lepszego dostępu do usług socjalnych dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. Aby ułatwić społeczną i zawodową integrację społeczności migrantów znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, EFS+ sfinansuje również mentoring, szkolenia językowe i szkolenia w zakresie umiejętności miękkich.

READ  Osoby te są zwolnione z opłacania abonamentu RTV. Lista obejmuje bezrobotnych [lista - 20.10.2020]

Finansowanie z EFS+ zwiększy również szanse ludzi na znalezienie pracy, zapewniając szkolenia podnoszące i przekwalifikowujące, uczenie się przez całe życie i edukację. Koncentruje się na wspieraniu osób, które stoją przed większymi wyzwaniami na rynku pracy, w tym ponad 6000 osób niepełnosprawnych. Ogólnie rzecz biorąc, do 2029 r. program ma pomóc 90 000 osób poszukujących pracy wziąć udział w szkoleniu w celu zdobycia nowych umiejętności.

Zrównoważone rybołówstwo, akwakultura i sektory przetwórcze

Około 142 mln euro z Europejskiego Funduszu Rybołówstwa Morskiego i Akwakultury (EMFAF) umożliwi irlandzkiemu sektorowi rybołówstwa i akwakultury dostosowanie się do obecnych wyzwań. Finansowanie będzie wspierać wdrażanie wspólnej polityki rybołówstwa, rozwój zrównoważonej niebieskiej gospodarki oraz zdrowe, bezpieczne i zrównoważone zarządzanie morzami i oceanami. Inwestowanie w sektor rybołówstwa i akwakultury przyczyni się również do zielonej transformacji Irlandii poprzez zachęcanie do rozwoju drobnego rybołówstwa przybrzeżnego poprzez rozwój lokalny kierowany przez społeczność.

Członkowie Kolegium powiedzieli:

Komisarz UE ds. spójności i reform Elisa Ferreirapowiedział: „Po dzisiejszym przyjęciu umowy o partnerstwie Irlandia otrzyma wsparcie, aby nadal rozwijać swoją gospodarkę w sprawiedliwy i ekologiczny sposób oraz zapewnić, że żaden region nie zostanie w tyle. Od momentu przystąpienia do UE w 1973 r. kraj korzysta z funduszy polityki spójności, aby wspierać jego transformację w nowoczesną, opartą na innowacjach gospodarkę. Wsparcie w ramach nowej umowy o partnerstwie będzie nadal stymulować innowacje w regionach Irlandii, przyczyniając się jednocześnie do zielonej transformacji i poprawy jakości życia w irlandzkich miastach. Irlandia ma przed sobą dalekosiężną, inteligentną, zieloną i cyfrową przyszłość”.

Komisarz ds. Zatrudnienia i Praw Socjalnych, Nicolas Kowaldodany: „W tych trudnych czasach sprawiedliwy i integracyjny rynek pracy i społeczeństwo są ważniejsze niż kiedykolwiek. EFS+ będzie miał pozytywny wpływ na codzienne życie ludzi w Irlandii, skupiając się w szczególności na tych, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia, pomagając im w znalezieniu nowej pracy, uczeniu się innowacyjnych umiejętności oraz ochronie przed ubóstwem i wykluczeniem społecznym”.

Komisarz ds. Środowiska, Oceanów i Rybołówstwa, Virginijus Sinkevičiuspowiedział: „Ta umowa o partnerstwie stworzy korzystne warunki do wspierania rozwoju zrównoważonej niebieskiej gospodarki w Irlandii przybrzeżnej, wyspiarskiej i śródlądowej. Odegra kluczową rolę w zwiększeniu odporności sektorów rybołówstwa i akwakultury, przy jednoczesnej poprawie ochrony środowiska morskiego i bioróżnorodności. Będzie również wspierać społeczności przybrzeżne i przyczynić się do realizacji obietnicy Irlandii dotyczącej gospodarki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.”

tło

READ  Wzrost PKB Polski w II kwartale

W ramach polityki spójności i we współpracy z Komisją każde państwo członkowskie sporządza Umowę Partnerstwa, strategiczny dokument dotyczący programowania inwestycji z funduszy polityki spójności – EFRR, EFS+ oraz Funduszu Spójności – FST i EMFAF w okresie wieloletnim Ramy finansowe.

Umowy o partnerstwie koncentrują się na priorytetach UE i określają strategię oraz priorytety inwestycyjne ustalane przez każde państwo członkowskie. Przedstawiają listę programów krajowych i regionalnych dostosowanych do potrzeb kraju w zakresie realizacji inwestycji w terenie, w tym orientacyjną roczną alokację finansową dla każdego programu.

Umowa partnerska z Irlandią jest 22. umową po Grecji, Niemczech, Austrii, Czechach, Litwie, Finlandii, Danii, Francji, Szwecji, Holandii, Polsce, Bułgarii, Cyprze, Portugalii, Estonii, Słowacji, Włoszech, Rumunii, Chorwacji, Słowenii i Malty.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *