Nauka
Politechnika Śląska | Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki
Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki – jedyne tego typu opracowania w Polsce
Trwa rekrutacja na studia podyplomowe z zakresu Upowszechniania i Popularyzacji Nauki, prowadzone przez Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej. To jedyne tego typu studia w Polsce, których celem jest kształcenie naukowców, popularyzatorów nauki, pedagogów, nauczycieli i osób stawiających pierwsze kroki w obszarze szeroko rozumianego komunikowania nauki.
Skuteczne komunikowanie nauki odbiorcom o zróżnicowanych profilach wymaga odpowiednich narzędzi i umiejętności. Studia podyplomowe w komunikacji naukowej i popularyzacji nauki przygotuje Cię do prowadzenia działań opartych na wykorzystaniu atrakcyjnych metod rozpowszechniania wiedzy, nowoczesnych kanałów komunikacji, krytycznego i twórczego rozwiązywania problemów, tworzenia angażujących treści, a także autoprezentacji i współpracy z mediami. Ponadto oferują wiedzę z zakresu ochrony prawnej osób popularyzujących i przekazujących naukę, a także umiejętności związane z komunikacją i współpracą w kreatywnym zespole.
Zajęcia będą prowadzone przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie komunikacji i popularyzacji nauki, a także w takich dziedzinach jak dziennikarstwo, public relations, dziennikarstwo, edukacja i szkolnictwo wyższe. Wśród prelegentów są:
- Aleksandra Ziembińska-Buczyńska – mikrobiolog, naukowiec, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki, popularyzatorka nauki. Korzysta z innowacyjnych form przekazu nauki i jest laureatką kilku nagród za działalność popularnonaukową i naukową. Jest także wiceprzewodniczącą Rady Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk.
- Dariusz Aksamit – fizyk, pedagog i trener umiejętności interpersonalnych. Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Rzeczników Nauki. Jest prezesem zarządu Fundacji Marsz dla Nauki. Jest laureatem nagrody FameLab Polska oraz nagrody Popularyzatora Nauki 2019.
- Iwona Flanczewska-Rogalska – dziennikarka telewizyjna z ponad 20-letnim doświadczeniem. Nauczyciel akademicki komunikacji społecznej i dziennikarstwa specjalistycznego. Trener z zakresu wystąpień publicznych, autoprezentacji i współpracy z mediami.
- Katarzyna Głuch-Juszkiewicz – dziennikarka radiowa, popularyzatorka nauki i trenerka głosu. Autor cykli edukacyjnych poświęconych historii regionu, historii radia i ekologii. Laureat nagrody POP Science 2022 w kategorii podcast popularno-naukowy.
- Jarosław Juszkiewicz – dziennikarz naukowy, wykładowca, rzecznik prasowy Planetarium Śląskiego, autor eksponatów popularnonaukowych. Od 2021 w zespole Radia 357. Autor pierwszego podcastu dla młodych ludzi poświęconego astronomii i astronautyce pt. „Head to space”.
- Tomasz Książczyk – aktywny trener dydaktyki, doktor nauk biologicznych. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy pedagogicznej z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jest Ambasadorem Edukacji Kosmicznej w ramach programu działającego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
- Mateusz Lipka – rzecznik prasowy ZUT w Szczecinie. Ekspert w zakresie tworzenia angażujących treści popularnonaukowych, komunikacji medialnej, reklamy w mediach społecznościowych, content marketingu oraz podstaw komunikacji.
- Natalia Osica – założycielka „pro science”, pierwszej w Polsce firmy wspierającej naukowców w budowaniu widoczności. Doradza im, jak, gdzie i kiedy raportować o realizowanych projektach badawczych i osiągniętych sukcesach, aby zwiększyć widoczność i dotrzeć do pożądanej grupy odbiorców.
- Jan Stradowski – dziennikarz naukowy. Przez wiele lat pracował w redakcjach prasowych takich jak „Gazeta Wyborcza”, „Wprost” i „Focus”. Obecnie jest redaktorem naczelnym portalu „National Geographic”. Prowadzi program „Człowiek 2.0” w TOK FM.
Uczestnicy studiów podyplomowych Upowszechnianie i Popularyzacja Nauki będą realizować projekty m.in. w ośrodkach nauki i ośrodkach badawczych czy firmach zajmujących się popularyzacją nauki.
Dla kogo?
- Dla jednostki naukowej, która zamierza rozwijać się w obszarze komunikowania nauki społeczeństwu i firmom.
- Osoby stawiające pierwsze kroki jako popularyzatorzy nauki, poszukujące kierunków rozwoju i odpowiednich narzędzi.
- Absolwenci uczelni, którzy planują pracę opartą na komunikacji naukowej i współpracy z mediami.
- Osoby rozpoczynające pracę w szeroko rozumianej edukacji.
Informacje organizacyjne
Rejestracja na studia trwa do 29 sierpnia 2023 r. i możliwa jest poprzez wypełnienie elektronicznego wniosku na stronie Rekrutacji Kandydatów: https://tiny.pl/cr91l
Czas trwania studiów wynosi 2 semestry.
kontakt:
telefon. 32 400 30 76
e-mail: [email protected]
strona internetowa: https://www.polsl.pl/rjo7-cpn/studia-podyplomowe/.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”