Connect with us

Nauka

Polacy tracą wiarę w potężny niegdyś Kościół katolicki

Published

on

Polacy tracą wiarę w potężny niegdyś Kościół katolicki

Wydany w: Zmodyfikowano:

Warszawa (AFP)

Niegdyś wszechmocny w Polsce Kościół katolicki znajduje się w tym roku pod silną presją – ze strony serii skandali związanych z wykorzystywaniem oraz rzekomego powiązania z prawicowym rządem tego kraju.

Negatywne doniesienia medialne i filmy dokumentalne zniszczyły jego wizerunek, a także krytyka samego Watykanu.

Niektórzy Polacy zaczynają nawet kwestionować spuściznę zmarłego Papieża Polaka Jana Pawła II.

Z sondażu opublikowanego na początku tego miesiąca wynika, że ​​tylko 41 procent Polaków pozytywnie ocenia Kościół, co oznacza spadek o 16 punktów procentowych od marca.

Z sondażu wynika, że ​​prawie połowa Polaków (47%) negatywnie ocenia Kościół.

Zmiana „jest znacząca w tak krótkim czasie” – powiedziała AFP Katarzyna Zalewska, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Rosnący trend sekularyzacji obserwowany w Polsce w ostatnich latach „wyraźnie przyspieszył” – powiedziała.

– Utrata wiary –

Październikowa decyzja Sądu Konstytucyjnego o prawie całkowitym zakazie aborcji była szczególnie szkodliwa dla Kościoła, wywołując publiczne protesty i bezprecedensowe demonstracje w całym kraju.

Część krytyki skierowana była pod adresem hierarchii religijnej, a reakcja była tak silna, że ​​rząd odroczył decyzję.

Z oficjalnych danych wynika, że ​​coraz więcej Polaków zabiera swoje dzieci ze szkolnych lekcji religii, a niektórzy nawet formalnie wyrzekają się wiary katolickiej – proces znany jako apostazja.

Jak wynika z sondażu opublikowanego w zeszłym tygodniu, dwóch na trzech Polaków chce, aby edukacja religijna była obowiązkiem parafii, a nie szkół.

Serwis dla osób, które rejestrują się, aby wyrzec się wiary – licznikapostazji.pl – zarejestrował ponad 1000 wpisów w ciągu zaledwie dwóch tygodni.

Inna strona internetowa, apostaszja.eu, podaje, że ponad 30 000 osób wypełniło formularze apostazji online – gotowe do wydrukowania i wysłania do swoich parafii.

READ  Mit wielkości cywilizacyjnej

„Prawie eksplodowało” od czasu decyzji sądu aborcyjnego – powiedział twórca serwisu Krzysztof Gwizdala.

Chociaż liczba ta jest niewielka w 38-milionowym kraju, który nadal jest w większości katolickim krajem, są oznaki, że Kościół zaczyna to dostrzegać.

Po 10 latach przerwy urząd statystyczny Kościoła ponownie zdecydował się kontrolować liczbę otrzymywanych oświadczeń apostazji.

W 2010 roku było tylko 459 przypadków.

– „ Praca w innym systemie ” –

Marcin Kaczmarek, socjolog z Uniwersytetu Poznańskiego, powiedział, że spadek wpływów Kościoła w Polsce to nie tyle efekt skandali związanych z wykorzystywaniem seksualnym, ile „przede wszystkim jego reakcji na nie”.

„Wydaje się, że jest podzielony między jego interes korporacyjny… i szacunek dla własnych nauk” – powiedział.

Zalewska powiedziała, że ​​Kościół wydaje się „nie słyszeć sygnałów” i zachowuje się „tak, jakby działał w innym systemie”, w którym czuje, że nie musi reagować i jest przekonany o swoim niezachwianym stanowisku.

Zalewska stwierdziła, że ​​skandale związane z wykorzystywaniem mogą przyspieszyć sekularyzację – tak jak to miało miejsce w Irlandii w latach 90.

Powiedziała jednak, że jest też możliwe, że trudne czasy wywołane pandemią koronawirusa mogą pomóc przywrócić wiarę Polaków w Kościół katolicki.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *