Nauka
Polacy, którzy decydują o prymacie prawa krajowego nad prawem unijnym, mogą kosztować Warszawę – ekspert
BRUKSELA (UrduPoint News / Sputnik – 8.10.2021) Decyzja polskiego Sądu Najwyższego o prymacie konstytucji narodowej nad legislatywą Unii Europejskiej jest śmiałym posunięciem, które może „drogo kosztować Warszawę”, Pierre Vercauteren, polityka profesora nauki na Uniwersytecie UCLouvain w Belgii, powiedział Sputnikowi.
W czwartek polski Sąd Najwyższy ogłosił orzeczenie kwestionujące prymat prawa unijnego, wywołując ostry sprzeciw Brukseli.
„Reakcja Brukseli była natychmiastowa. UE zrobi wszystko, aby państwo prawa było przestrzegane przez Polskę. Rola Unii Europejskiej jest gwarantem traktatów” – powiedział Vercauteren.
Decyzja sędziów jest zgodna z nacjonalistycznym kursem rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Jednak zdecydowana większość Polaków popiera Unię Europejską – zauważył ekspert.
„Dlatego jest to niebezpieczna gra polityczna dla partii rządzącej. Można się zastanawiać, czy nie jest to szaleńczy pośpiech, ponieważ większość z nich jest słaba” – powiedział.
Spekuluje się, że wiosną przyszłego roku, a nie jesienią 2023 roku, mogą odbyć się w Polsce przedterminowe wybory parlamentarne, powiedział Vercauteren. Zdaniem eksperta Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europy, były polski premier i przewodniczący transnarodowej Europejskiej Partii Ludowej, największej frakcji w kilku gremiach UE, wraz z Platformą Obywatelską gromadzi opozycję w Polsce. którzy zagrażają pozycji PiS.
„Pierwszą konsekwencją byłyby finansowe, bo pieniądze są zawsze w centrum uwagi: Komisja Europejska może odmówić wypłaty środków rozwojowych należnych Polsce w tym roku, czyli około 23 miliardów euro (26, 6 miliardów dolarów)” – powiedział.
W ten sposób Polska mogłaby ponieść stratę netto sięgającą nawet 15 mld euro, biorąc pod uwagę wkład do budżetu UE. Ponadto Warszawa może zostać nawet pozbawiona prawa głosu w Radzie Europy, powiedział Vercauteren.
Jednak wszystkie te konsekwencje nie zostały jeszcze omówione w serii rozmów brukselsko-warszawskich, które mogą trwać miesiącami, zauważył ekspert. Co więcej, Warszawa zwróciła uwagę, że orzeczenie sądu, które zostało przedstawione ustnie, jest tylko zasadą, dopóki nie zostanie udokumentowane i opublikowane coś, na co Polska raczej się nie spieszy. Tymczasem UE będzie miała czas, aby poprosić o szczegóły w tej sprawie, powiedział Vercauteren.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”