Connect with us

Gospodarka

Polacy i Czesi mają podobne spojrzenie na przyszłość Europy: polski premier – sekcja angielska

Published

on

Polacy i Czesi mają podobne spojrzenie na przyszłość Europy: polski premier – sekcja angielska

Słowa Mateusza Morawieckiego padły po tym, jak oba kraje się trzymały rozmowy międzypaństwowe w Katowicach w południowej Polsce.

Pod przewodnictwem Morawieckiego i jego czeskiego odpowiednika Petra Fiali, wyżsi ministrowie z obu krajów spotkali się, aby omówić takie kwestie, jak ochrona granic przed nielegalną migracją i szereg kwestii dwustronnych, poinformowali urzędnicy.

Główne tematy dotyczyły obronności, bezpieczeństwa regionalnego i europejskiego oraz rozwoju infrastruktury – podała polska państwowa agencja informacyjna PAP.

Na wspólnej konferencji prasowej z Fiala z CzechPremier RP powiedział: „Poprzez współpracę międzynarodową i wspólne wyjście z kryzysu gospodarczego chcemy, aby Katowice, ich region i cała Polska mogły się rozwijać jak najszybciej”.

Dodał: „Aby to osiągnąć, warto rozszerzać współpracę międzynarodową, zwłaszcza ze sprawdzonymi partnerami, takimi jak Czechy”.

„Nadajemy na tych samych falach”

Morawiecki powiedział dziennikarzom:Mamy bardzo podobny pogląd na takie obszary jak rolnictwo, migracje, energetyka, obronność, wyzwania klimatyczne, gospodarka i przyszłość Europy. Omówiliśmy dzisiaj wszystkie te tematy i mogę powiedzieć, że nadajemy na tych samych falach”.

Dodał, że Polskę i Czechy „mają podobny pogląd na Europę i podobny pogląd na przyszłość Europy”.

READ  Rynki wschodzące waluty osiągają trzytygodniowe maksima, gdy ostrożna postawa Powella niszczy dolara

Polski premier powiedział: „Polacy i Czesi wiedzą, czym jest solidarność. Jesteśmy świadomi wyzwań ostatnich lat i podkreślamy, że solidarność w Europie musi być właściwie rozumiana. W stosunku do naszej liczby ludności Polska i Czechy przyjęły najwięcej uchodźców z Ukrainy”.

Dodał: „Jestem przekonany, że głos Polski i Czech zostanie razem zaprezentowany w Europie i sprawi, że zostaniemy wysłuchani”.

migracja

Morawiecki powiedział dziennikarzom, że „zasada solidarności powinna znaleźć odzwierciedlenie także w budżecie UE”, m.in. poprzez dodatkowe środki na wsparcie uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.

Powiedział: „Musimy upewnić się, że nie ma takiej nierówności, takiej dyskryminacji, gdzie kraj jest karany grzywną w wysokości 22 000 euro za każdego nielegalnego migranta, którego nie przyjmuje, podczas gdy my dostajemy 100 razy mniej pieniędzy za przyjmowanie uchodźców z Ukrainy”.

Polski premier dodał, że „problemu nielegalnej migracji nie da się rozwiązać poprzez legalizację migracji”.

Stwierdził: „Nasze wysiłki muszą koncentrować się na ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej, kierowaniu pomocy humanitarnej tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna i wdrażaniu odpowiednich środków”. Wnioski Rady Europejskiej z czerwca 2018 r.”

READ  Unia przejmuje gigantów. Smocze kary

Morawiecki powiedział też, że UE potrzebuje zmian „by zdjąć gorset paraliżujący jednolity rynek i przywrócić zaufanie do unijnych instytucji”.

Opowiadał się za rozszerzeniem UE o Bałkany Zachodnie, Mołdawię i Ukrainę przy jednoczesnej ochronie interesów mniejszych państw członkowskich, takich jak Polska – podała PAP.

Rosja i Białoruś próbują „zdestabilizować” Polskę, NATO i UE.

Morawiecki powiedział, że polsko-czeskie rozmowy rządowe dotyczyły także sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz obecności na Białorusi rosyjskich najemników z Grupy Wagnera.

Oświadczył: „Zdecydowanie sprzeciwiamy się wszelkim prowokacjom [Belarusian leader Alexander] Łukaszenki i Białorusi, ale mamy świadomość, że przede wszystkim musimy zachować czujność, ponieważ Białoruś i Rosja działają ramię w ramię, aby zdestabilizować Polskę, zdestabilizować wschodnią część NATO i UE”.

Polski premier powiedział dziennikarzom, że bezpieczeństwo było kluczowym tematem czwartkowych rozmów.

Powiedział: „Ukraina i inni sąsiedzi Rosji tworzą kordon bezpieczeństwa dla całej wspólnoty europejskiej”.

’A widok ogólny lubN dużo problemów’: czeski premier

Tymczasem Fiala z Czech powiedziała, że ​​oba kraje wspierają Ukrainę od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji.

Dodał, że zarówno Polska, jak i Czechy oczekują od UE „lepszego niż dotychczas wsparcia” dla państw członkowskich, które poniosły ciężar fali uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.

READ  Polska może odwrócić spadek inwestycji – raport ING

Fiala powiedział również, że zarówno Praga, jak i Warszawa „próbują współpracować, aby zwalczać nielegalną migrację do Europy… która czerpie zyski z ludzkiej nędzy”.

Czeski premier stwierdził, że Polska i Czechy „w wielu kwestiach mają wspólny pogląd”.

Powiedział dziennikarzom: „Łączymy też głęboką przyjaźń. Uważam, że jest to niezwykle ważne i zapewnia wspaniałą platformę do budowania pomyślnej przyszłości dla obu naszych krajów”.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego 2022 r., rozpoczynając największą operację wojskową w Europie od czasów II wojny światowej.

Czwartek to 512 dzień Rosji Wojna na Ukrainę.

(pm/g)

Źródło: ZACIER, rmf24.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *