Najważniejsze wiadomości
Podpisanie umowy o współpracy obronnej USA-Polska. Donald Trump: umowa wzmocni NATO i bezpieczeństwo Europy
Porozumienie o wzmocnionej współpracy obronnej między USA a Polską zwiększy obecność wojsk amerykańskich w Polsce, wzmocni odstraszające działania NATO i bezpieczeństwo europejskie – powiedział prezydent USA Donald Trump w komunikacie prasowym na stronie Białego Domu. Ocenił również, że umowa „służy jako model dla innych narodów w kontekście sprawiedliwego podziału kosztów stacjonowania wojsk. Pozytywnie wypowiedzieli się na temat umowy sekretarz stanu USA Mike Pompeo i minister obrony USA Mark Esper.
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo podpisali w sobotę w Warszawie porozumienie o wzmocnionej współpracy obronnej (Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej – EDCA). Prezydent Andrzej Duda powiedział podczas uroczystości, że to „wymierne wzmocnienie bezpieczeństwa Polski” przełoży się na inne aspekty współpracy.
Trump: Umowa z Polską jest wzorem dla innych narodów
W tej sprawie na stronie Białego Domu pojawiło się oświadczenie prezydenta USA Donalda Trumpa. „Dziś moja administracja podpisała historyczne porozumienie o wzmocnionej współpracy obronnej z Rzeczpospolitą Polską” – napisał amerykański przywódca. Podkreślił, że „porozumienie jest zwieńczeniem wielomiesięcznych negocjacji” ze stroną polską.
„Umowa wzmocni naszą współpracę wojskową i zwiększy obecność wojskową USA w Polsce, aby jeszcze bardziej wzmocnić odstraszanie NATO, zwiększyć bezpieczeństwo europejskie i pomóc w zapewnieniu demokracji, wolności i suwerenności” – czytamy w oświadczeniu.
Trump powiedział również, że jego rząd „całkowicie przebudował” armię USA, robiąc dla nich więcej niż jakikolwiek inny gabinet w historii. Przekonywał, że porozumienie z Polską wpisuje się w te działania, które mają zwiększyć zdolność wojska do wykonywania misji.
Jego zdaniem „porozumienie to jest dla innych narodów wzorem do sprawiedliwego podziału ciężaru” z kosztami stacjonowania wojsk.
Amerykański prezydent podziękował także prezydentowi Andrzejowi Duda, Polakom i członkom jego administracji za ciężką pracę nad osiągnięciem porozumienia oraz zapewnił, że USA czekają na pełną realizację porozumienia i kontynuację ważnej współpracy z Polską.
Pompeo: Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok
Po wizycie w Polsce sekretarz stanu USA Mike Pompeo napisał w mediach społecznościowych, że „dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok w naszej silnej współpracy wojskowej na rzecz naszego zbiorowego bezpieczeństwa”.
„Jesteśmy dumni z podpisania nowej Umowy o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi, opierając się na naszej wcześniejszej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i wzmacniając nasze wieloletnie partnerstwo obronne” – napisał na Twitterze.
Minister obrony USA: umowa wzmocni nasze stosunki wojskowe
Amerykański minister obrony Mark Esper określił podpisanie porozumienia jako kolejny krok w długofalowych stosunkach wojskowych Polski i USA, który przyczyni się do zwiększenia siły NATO.
„Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej wzmocni nasze stosunki wojskowe, poprawi interoperacyjność, wzmocni odstraszanie i wzmocni siłę sojuszu NATO” – napisał Esper na Twitterze.
Umowa EDCA
Departament Stanu poinformował, że umowa EDCA „zapewnia ramy prawne współpracy” między Polską a USA i „odzwierciedla wspólną wizję (…) pogłębienia naszej współpracy obronnej”. Stany Zjednoczone, przypomniano w komunikacie, „mają podobne porozumienia z innymi sojusznikami NATO, takimi jak Belgia, Węgry i Rumunia”. EDCA zapewnia „niezbędne uprawnienia, które umożliwią siłom amerykańskim dostęp do określonych polskich obiektów wojskowych i prowadzenie wspólnych działań obronnych”. Porozumienie to – dodał Departament Stanu – „wspiera także rozwój infrastruktury i umożliwia zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce”.
Porozumienie wprowadza także „mechanizm podziału kosztów logistyki i infrastruktury wynikających z obecności wojsk amerykańskich w Polsce”.
W komunikacie Departament Stanu argumentuje, że „znaczący wkład Polski w ramach umowy EDCA przyniesie bezpośrednie korzyści polskiej gospodarce”. Zapewnia również, że „Stany Zjednoczone będą nadal ponosić koszty szkolenia, wyposażenia i rozmieszczenia sił USA w Polsce, które są znacznie wyższe niż koszty, jakie Polska ponosi we wspieraniu sił amerykańskich po ich przybyciu do kraju”.
Departament zauważa, że „Polska będzie miała prawo do wycofania amerykańskiej jurysdykcji nad żołnierzami USA w Polsce w ważnych przypadkach”.
Szef MON: koszt 500 mln zł rocznie
Mariusz Błaszczak w rozmowie z PAP powiedział, że „najważniejsze jest to, że wynegocjowaliśmy znacznie więcej, niż początkowo zakładaliśmy”. – To niezwykły sukces negocjacyjny – przekonywał.
Powiedział też, że „tak jak w innych krajach, w których stale obecne są wojska USA, Polska zapewni bezpłatne noclegi, wyżywienie, corocznie ustalane ilości paliwa, a także wybrane elementy wsparcia w składowaniu sprzętu i broni oraz operacji używanej infrastruktury ”. – Całkowity koszt tego wsparcia dla sił USA stale obecnych w naszym kraju szacujemy na około 500 mln zł rocznie – poinformował.
– Zanim politycy opozycji wykorzystają tę kwotę do ataku na rząd PiS, przypomnę korzyści – nie tylko w zakresie bezpieczeństwa – z obecności wojsk amerykańskich w innych krajach. W samych Niemczech zatrudnienie dla armii USA znalazło 14 000 obywateli Niemiec, a szacuje się, że dzięki obecności żołnierzy amerykańskich gospodarka zyskuje około pięciu miliardów dolarów rocznie. Podobnie sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii, gdzie rynek zarabia ok. 1,3 mld dolarów rocznie, oraz w Hiszpanii, gdzie to ok. 600 mln euro – wyliczył minister.
Główne źródło zdjęć: PAP / EPA
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.