Istnieje możliwość cyfrowej rejestracji odbiorcy i opłacenia abonamentu ustalonego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji – przypomniała w czwartek Poczta Polska. Firma dodaje, że tylko Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może anulować zaległości w abonamencie, a Poczta nie ma takich uprawnień.
/.123RF / PICSEL
Justyna Siwek, rzeczniczka Poczty Polskiej stwierdziła, że radia i telewizory można zarejestrować bez wychodzenia z domu, odwiedzając dedykowaną stronę internetową.
– Zasady rejestracji odbiorców oraz wnoszenia i kontrolowania opłat abonamentowych nie uległy zmianie. Poczta Polska świadczy tę usługę na rzecz KRRiTV i wypełnia swoje zobowiązania w tym zakresie. Dodatkowo wprowadzamy udogodnienia dla abonentów i cieszymy się, że coraz więcej osób korzysta z rejestracji odbiorców online – powiedziała.
Jak zaznaczyła, firma traktuje wszystkich abonentów jednakowo, ponieważ wszyscy jesteśmy równi wobec prawa. – Nie możemy spełnić oczekiwań abonentów w zakresie zniesienia opłat, ponieważ Poczta Polska nie ma takich uprawnień. Zgodnie z prawem jedynie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może anulować wpłaty za zaległości w abonamencie lub dokonać wpłaty ratalnej na wniosek abonenta, ale tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy jest to uzasadnione szczególnymi względami społecznymi lub w przypadkach losowych – powiedział Siwek.
Dodała, że ostatnio w mediach pojawiło się wiele informacji na temat subskrypcji Postu i związanych z tym działań, które nie są poparte faktami. – Ani zasady, ani sposób pracy pocztowców w tym obszarze nie uległy zmianie – podkreśliła.
Post przypomniał, że abonament musi być opłacony przez każdego właściciela odbiornika radiowo-telewizyjnego, zarówno osobę fizyczną, jak i jednostkę gospodarczą, instytucję. Z opłaty zwolnione są osoby powyżej 75 roku życia. Nie musisz przechodzić przez żadne formalności. Poczta Polska ustala na podstawie danych z bazy PESEL, kiedy abonent zostanie zwolniony z konieczności opłacenia abonamentu. W przypadku innych upoważnionych osób odpowiednie dokumenty i oświadczenie należy wypełnić w wybranym urzędzie pocztowym. Wtedy jesteś zwolniony z opłat – czytamy.
Wysokość opłat ustala Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Opłaty za 2021 r. Zostały wprowadzone rozporządzeniem KRRiT z 23 lipca 2020 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za użytkowanie odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz rabatów za ich przedpłatę na okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2021 roku