Świat
Po raz pierwszy za swoich rządów królowa Elżbieta nie wróci do Londynu, aby mianować nowego brytyjskiego premiera
Brytyjska królowa Elżbieta II pozuje z kilkoma premierami, którzy służyli podczas jej rządów w 2010 roku. Z królową, od lewej, są David Cameron, John Major, Tony Blair i Gordon Brown.
Winston Churchill (1951-1955): Mówi się, że królowa podziwiała swojego pierwszego premiera, Winstona Churchilla. Zapytana, z którym premierem woli się spotykać, odpowiedziała: „Winston, oczywiście, bo to zawsze jest świetna zabawa”.
Anthony Eden (1955-1957): Jej Królewska Mość uznała, że jej drugi premier jest życzliwym słuchaczem, a ich związek był zgodny z konstytucją. Głównym wydarzeniem politycznym czasów Edenu był kryzys sueski. W tym czasie uważał za niezwykle ważne informowanie królowej i udostępnianie jej wszystkich dokumentów sueskich – po raz pierwszy pokazano jej tajne dokumenty rządowe.
Harold Macmillan (1957-1963): Królowej początkowo trudno było poradzić sobie z Macmillanem, ale w końcu się do siebie nawzajem przyjęli. Jej Wysokość polegała na mądrych radach Macmillana – zarówno podczas jego kadencji, jak i po przejściu na emeryturę w 1963 roku.
Alec Douglas-Home (1963-1964): Królowa była dobrze zaznajomiona z Douglas-Home, ponieważ była przyjaciółką Królowej Matki z dzieciństwa. Dlatego Jej Wysokość ciężko pracowała, aby przywrócić z nim nieformalny związek. W ciągu roku, kiedy sprawował urząd, Douglas-Home pomógł monarchowi nazwać kilka królewskich koni.
Harold Wilson (1964-1970, 1974-1976): Wilson, który pochodził z niższej klasy średniej, został pierwszym premierem Partii Pracy Królowej. Wilson, widziany tutaj obok księcia Filipa, często zrywał z tradycją i chętnie pomagał zmywać się po grillach w Balmoral – jednej z rezydencji królowej. Królowa jednak rozgrzała się na nieformalną obecność Wilsona, a nawet zaprosiła go na drinka po ich pierwszym spotkaniu, co nie było powszechne.
Edward Heide (1970-1974): Relacje między Jej Wysokością a Heathem były trudne, zwłaszcza że ich poglądy były bardzo różne. Podczas gdy królowa uważała, że jej rola jako głowy Rzeczypospolitej jest sprawą najwyższej wagi, Heath opowiadał się za integracją europejską.
James Callaghan (1976-1979): Callaghan był w doskonałych stosunkach z królową, ale zauważył, że ofiarowała mu „życzliwość, a nie przyjaźń”. W wywiadzie dla Davida Frosta z BBC, Callaghan opowiedział o chwili, gdy poprosił o opinię Jej Królewskiej Mości, ponieważ nie mógł się zdecydować. Powiedział, że królowa spojrzała na niego „mrugając okiem” i powiedziała: „Dostajesz za to zapłatę”.
Margaret Thatcher (1979-1990): Podczas gdy Thatcher i królowa byli najbliżej wieku, Thatcher utrzymywała ich spotkania ściśle profesjonalne, formalne i znane ze sztywności. „Żelazna Dama”, jak stała się znana, miała podobno napięte stosunki z monarchą podczas tradycyjnych cotygodniowych spotkań. Thatcher postrzegała także swoje coroczne wizyty w królewskim domu w Balmoral jako przerwę w pracy. Mimo to mówi się, że Thatcher darzyła królową ogromnym szacunkiem i ostatecznie została jej najdłużej urzędującym premierem.
John Major (1990-1997): John Major i królowa wspierali się nawzajem podczas jego przywództwa. Dzielili razem wiele kryzysów – on wojnę w Zatoce Perskiej i kryzys gospodarczy, ona pożar zamku Windsor i problemy małżeńskie jej syna Karola, księcia Walii i jego żony Diany.
Tony Blair (1997-2007): Blair postrzegał relacje Wielkiej Brytanii z monarchią jako przestarzałą instytucję i był zdeterminowany, aby ją zmodernizować. W swojej książce A Journey wyśmiewał coroczną tradycję odwiedzania królowej w królewskim domu w Balmoral, przywołując „żywą kombinację hipnotyzującego, surrealistycznego i całkowicie szalonego”. Cała jego kultura była całkowicie obca, oczywiście nie dlatego, że arystokraci nie byli zbyt gościnni”. Tymczasem relacje Blaira z prezydentem USA Georgem W. Bushem są uważane przez królową za zbyt przyjacielskie.
Gordon Brown (2007-2010): Chociaż uważa się, że królowa i Brown mieli bliski związek, nie wystarczyło to, aby zapewnić mu zaproszenie na ślub księcia Williama. Jednak Jej Wysokość czasami beztrosko naśladowała jego szkocki akcent.
David Cameron (2010-2016): Stosunki między Davidem Cameronem a królową wydają się być serdeczne. Jest nie tylko najmłodszym premierem królowej, ale są też spokrewnieni. Jest bezpośrednim potomkiem króla Wilhelma IV, co czyni go piątym kuzynem królowej dwukrotnie.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”