Zabawa
Po polskiej skardze Netflix zmienia dokument o nazistowskim strażniku
WARSZAWA (Reuters) – Netflix zapowiedział w czwartek, że dokona zmian na mapach filmu dokumentalnego przedstawiającego niemieckie nazistowskie obozy zagłady w granicach współczesnej Polski, po tym, jak polski premier Mateusz Morawiecki wezwał firmę zajmującą się streamingiem i produkcją do działania.
Mapy z serialu dokumentalnego „Diabeł z sąsiedztwa” zostały na początku tego tygodnia skrytykowane przez Morawieckiego za sugerowanie, że Polska istniała wówczas jako niezależny naród w swoich powojennych granicach i w związku z tym mogła ponosić odpowiedzialność za okrucieństwa w obozach podczas II wojny światowej. druga wojna Światowa.
„Aby uniknąć nieporozumień, w nadchodzących dniach dodamy tekst do niektórych kart z serialu” – oznajmił Netflix w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.
„To wyjaśnia, że obozy zagłady i obozy koncentracyjne w Polsce zostały utworzone i obsługiwane przez niemiecki reżim nazistowski, który najechał i okupował kraj w latach 1939–1945”.
Serial opowiada historię Johna Demjanjuka, emerytowanego amerykańskiego pracownika samochodowego, który w 2011 roku został skazany przez niemiecki sąd za służbę jako strażnik w nazistowskim obozie zagłady podczas wojny.
Morawiecki wezwał do działania w piśmie do Reeda Hastingsa, dyrektora generalnego Netfliksa, z 10 listopada i opublikowanym w poniedziałek na stronie premiera na Facebooku.
Polska jest bardzo wrażliwa na sugestie, że może być współwinna zbrodni nazistowskich popełnionych na jej terytorium.
W zeszłym roku partia rządząca przyjęła ustawę zezwalającą sądom na więzienie każdego, kto zgłasza taką sugestię. Jednak prawo zostało później osłabione pod naciskiem USA.
Polska była domem dla jednej z największych społeczności żydowskich na świecie, zanim została prawie zniszczona przez nazistów.
Wielu Polaków w dalszym ciągu nie akceptuje badań, z których wynika, że oprócz tysięcy osób, które ryzykowały życie, aby pomóc Żydom, w Holokaust zaangażowane były także tysiące Polaków.
(Raport: Alan Charlish, redakcja: Rosalba O’Brien)
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.