Connect with us

Świat

Po groźbach zerwania umowy Brexit Wielka Brytania i UE prowadzą rozmowy kryzysowe

Published

on

Po groźbach zerwania umowy Brexit Wielka Brytania i UE prowadzą rozmowy kryzysowe

Unia Europejska (UE) leci obok flagi Unii Brytyjskiej, znanej również jako Union Jack w Londynie.

Jason Alden | Kreatywne zdjęcia Bloomberga | Obrazy Getty

LONDYN – Wielka Brytania i Unia Europejska mają rozpocząć nowe negocjacje w piątek, aby uniknąć zbliżającej się wojny handlowej.

Wielka Brytania oficjalnie opuściła UE w styczniu 2020 r. a od tego czasu weszło w życie wiele nowych umów handlowych. Jednak obecnie umowy wydają się być zagrożone, ponieważ Wielka Brytania skarży się na trudności we wdrażaniu niezbędnych kontroli towarów przewożonych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej.

Charakter tego limitu Poczta-Brexit był ważnym punktem spornym w negocjacjach między rządem Wielkiej Brytanii a Unią Europejską. Wielka Brytania obejmuje Anglię, Szkocję i Walię, ale nie Irlandię Północną; Jednak Irlandia Północna jest częścią Zjednoczonego Królestwa

Komisja Europejska, organ wykonawczy UE, zaproponowała w zeszłym miesiącu dostosowanie niektórych części umowy handlowej w celu ułatwienia tych kontroli. Ale urzędnicy UE skarżą się teraz, że rząd brytyjskiego premiera Borisa Johnsona nie chce negocjować.

Analitycy polityczni ostrzegają, że ten impas może potrwać kilka miesięcy.

Urzędnik Komisji, który odmówił podania nazwiska ze względu na delikatność negocjacji, powiedział w czwartek, że jego propozycje są „znaczącą różnicą” w stosunku do pierwotnej umowy handlowej.

„Irlandia Północna zasługuje na stabilność i bezpieczeństwo i jesteśmy gotowi pracować nad tym przez całą dobę” – powiedział urzędnik. „Wielka Brytania musi zrobić krok w naszym kierunku, aby rozmowy miały sens”.

Istnieją jednak znaczne różnice w sposobie, w jaki UE i Wielka Brytania starają się rozwiązać ten problem.

Brytyjski minister ds. Brexitu David Frost powiedział, że wszystkie kontrole towarów w tranzycie z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej powinny zostać wstrzymane. Uważa natomiast, że władze powinny ufać firmom, że powiadomią je, jeśli produkty pozostaną w Irlandii Północnej lub jeśli pozostaną w Republice Irlandii – terytorium europejskim.

READ  Rzut oka na wojnę rosyjsko-ukraińską: co wiemy w 480. dniu inwazji | wiadomości ze świata

Firmy muszą wypełniać różne formularze w zależności od tego, czy towary trafiają na rynek europejski.

Jednak Komisja Europejska twierdzi, że nie może ufać firmom, że będą informować je o przepływach handlowych. „Co… nie działa, to czekać, aż dealerzy nas powiadomią”, powiedział nienazwany komisarz. „Uważamy, że potrzebujemy danych, aby to śledzić”.

Komisja chce znacznie ograniczyć papierkową robotę, którą firmy muszą wypełnić przy przewozie towarów z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej. Ostatecznie jednak Bruksela obawia się, że produkty niespełniające norm europejskich mogą trafić na rynek wewnętrzny UE przez Irlandię Północną.

Innym problemem jest to, że Wielka Brytania chce znieść jurysdykcję Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w zakresie funkcjonowania swojej umowy handlowej. Ale UE się tu nie przenosi.

Rozerwać wszystko?

W środku tego impasu Frost zagroził uruchomieniem tak zwanego art. 16 – to zawiesiłoby część obecnej umowy handlowej, ponieważ powoduje „trudności gospodarcze, społeczne lub środowiskowe”.

Powiedział w środę, że uruchomienie tego artykułu byłoby „jedyną opcją”, jeśli negocjacje z UE zawiodą.

Ze swojej strony UE ostrzegła, że ​​zemści się w tym scenariuszu, który nie może doprowadzić do umowy handlowej – i wojny handlowej.

„Wysocy urzędnicy UE w Brukseli, ale także w 27 stolicach kontynentu, widzą wyjątkowo ponure perspektywy i uważają, że eskalacja w postaci wojny handlowej – prawdopodobnie na początku nowego roku – jest teraz prawie nieunikniona” analitycy z grupy doradczej Eurasia poinformowali we wtorkowej notatce.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *