Gospodarka
Plany budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce postępują zgodnie z umową, którą podpisują amerykańscy i polscy urzędnicy
Urzędnicy polscy i amerykańscy podpisali w Warszawie umowę na budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej
WARSZAWA, Polska (AP) – W środę w Warszawie urzędnicy polscy i amerykańscy podpisali porozumienie w sprawie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, co stanowi część wysiłków tego kraju Europy Środkowej na rzecz odejścia od zanieczyszczających paliw kopalnych.
Premier Mateusz Morawiecki określił umowę na budowę elektrowni w Lubiatowie-Kopalino na Pomorzu w pobliżu Morza Bałtyckiego jako początek nowego rozdziału dla Polski i określił energię jądrową jako stabilne i czyste źródło energii.
„Jedynym czystym, stabilnym źródłem energii, które zostało sprawdzone technologicznie i zweryfikowane pod kątem bezpieczeństwa, jest energia jądrowa, która dzisiaj przeżywa swój moment” – powiedział podczas uroczystości.
W zeszłym roku rząd Morawieckiego ogłosił, że na partnera projektu wybrał Stany Zjednoczone.
Konsorcjum Westinghouse i Bechtel podpisało umowę z polskim przedsiębiorstwem państwowym Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), które nadzoruje program nuklearny.
Planowana lokalizacja znajduje się około 280 kilometrów (175 mil) od granicy z Niemcami, gdzie w kwietniu wyłączono ostatnie pozostałe reaktory jądrowe. W zeszłym roku cztery najbliższe Polsce kraje niemieckie oświadczyły, że są przeciwne polskiemu planowi.
W Polsce nie ma większego oporu wobec programu nuklearnego. Chociaż niektórzy ekolodzy są temu przeciwni, nawet Zieloni są w tej kwestii podzieleni. Odzwierciedla to, jak niszczycielskie skutki zmiany klimatu skłoniły niektórych ekologów na całym świecie do przyjęcia energii jądrowej jako rozwiązania, ponieważ nie wiąże się ona ze spalaniem paliw kopalnych.
Polska planuje wydać 40 miliardów dolarów na budowę dwóch elektrowni jądrowych, każda z trzema reaktorami, z których ostatni ma zostać uruchomiony w 2043 roku. Umowa z USA dotyczy pierwszych trzech reaktorów elektrowni Pomerania, które według urzędników mają rozpocząć produkcję energii elektrycznej w 2033 roku.
Polska od dziesięcioleci planowała budowę elektrowni jądrowej, która zastąpi starzejące się elektrownie węglowe w kraju o najgorszym zanieczyszczeniu powietrza w Europie.
Inwazja Rosji na Ukrainę i wykorzystanie energii do wywarcia presji gospodarczej i politycznej na narody europejskie sprawiły, że poszukiwania przez Polskę alternatywnych źródeł energii stały się jeszcze pilniejsze.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”