technologia
Plan zamknięcia polskiej kopalni postępuje zgodnie z porozumieniem związkowym
Polski plan stopniowego zamykania wszystkich kopalni węgla w kraju do 2049 r. Był krokiem naprzód, gdy rząd i lokalne związki zawodowe osiągnęły kompromisowe porozumienie.
Umowa może rozwiązać wszelkie spory dotyczące programu, podał Reuters.
Nastąpiło to po tym, jak strony zawarły wstępne porozumienie we wrześniu ubiegłego roku o zamknięciu ostatniej kopalni należącej do polskiej państwowej spółki węglowej PGG w 2049 roku.
Nie rozwiązano jednak kwestii związanych z odprawami, rehabilitacją i skutkami zamknięcia.
Wiceminister majątku Artur Sobon był cytowany przez agencję prasową: „Udało nam się osiągnąć porozumienie i umowę społeczną, która pokazuje przyszłość górnictwa do 2049 roku”.
Ostateczna umowa ma zostać podpisana jeszcze w tym miesiącu.
Szczegóły umowy nie są od razu dostępne. Jednak przedstawiciel związku potwierdził Reuterowi, że harmonogram zamknięcia się nie zmienił.
W szczególności Polska jest jednym z największych producentów węgla w Europie. Kraj jest silnie uzależniony od węgla zarówno do wytwarzania energii elektrycznej, jak i do ogrzewania.
Jednak rosnąca presja ze strony Unii Europejskiej i rosnąca emisja dwutlenku węgla zmusiły kraj do podjęcia kroków w celu zmniejszenia zależności od tego paliwa kopalnego.
Sobon powiedział agencji informacyjnej, że po podpisaniu umowy rząd przygotuje dokument notyfikacyjny, który zostanie przesłany do Komisji Europejskiej w celu pozyskania nowych środków na eksploatację kopalń.
W 2020 roku PGG zanotowało stratę netto w wysokości około 538 milionów dolarów.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”