Connect with us

technologia

Plan przedłużenia żywotności kopalni Turów może zagrozić dostępowi unijnego funduszu klimatycznego do Polski

Published

on

Plan przedłużenia żywotności kopalni Turów może zagrozić dostępowi unijnego funduszu klimatycznego do Polski
Kopalnia węgla kamiennego Turów w Polsce należąca do PGE. Zdjęcie: Atalanta / Wikipedia.org.

Według doniesień Komisja Europejska (KE) stwierdziła, że ​​na dostęp Polski do unijnego Funduszu Zielonej Transformacji wpłynie decyzja o przedłużeniu żywotności kopalni Turów do 2044 roku.

Fundusz UE na rzecz Sprawiedliwej Transformacji to instrument finansowy o całkowitym budżecie 17,5 mld euro, który pomógłby regionom zmniejszyć ich zależność od przemysłu paliw kopalnych i zastąpić go zielonymi przedsiębiorstwami, tak jak UE chce do 2050 r. Stać się neutralna dla klimatu.

Oczekuje się, że Polska, która zatrudnia ponad połowę europejskich górników, otrzyma największą część unijnego Funduszu Zielonej Transformacji.

Decyzja o przedłużeniu żywotności kopalni Turów, należącej do Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), została ogłoszona w zeszłym tygodniu przez polski rząd i rozwścieczyła kilka grup ekologicznych, takich jak Greenpeace.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Vivian Loonela powiedziała Reuterowi: „To z pewnością zagraża wykorzystaniu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji do wspierania tego regionu, w którym, jak widać, transformacja nie jest planowana od teraz do 2030 r.”.

Aby uzyskać dostęp do unijnego funduszu, regiony będą musiały opracować plany zarządzania zamknięciami kopalń i przekwalifikowaniem pracowników – podała agencja informacyjna.

Czechy złożyły pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości na początku tego roku, pozywając Polskę o przedłużenie sześcioletniej koncesji udzielonej kopalni Turów w marcu 2020 roku.

Pozew jest pierwszym w historii UE, w którym jedno państwo członkowskie pozywa inne państwo członkowskie w sprawach środowiskowych.

Republika Czeska stwierdziła, że ​​kopalnia w pobliżu granicy czeskiej i niemieckiej zagrozi źródłom wody dla wiosek i zniszczy społeczności po czeskiej stronie.

O natychmiastowym zamknięciu kopalni zadecyduje sąd.

Doniesiono, że polski rząd i związki zawodowe podpisały niedawno porozumienie z krajowymi górnikami o całkowitym zaprzestaniu wydobycia węgla do 2049 roku.

READ  Google odkurza nieudany Google+ Playbook, aby walczyć z ChatGPT – Ars Technica

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *