Zarząd Ekstraklasy SA zarekomendował decyzję o skróceniu przerwy zimowej i wznowieniu rozgrywek PKO Banku Polskiego Ekstraklasy 29 stycznia 2021 roku. Podczas spotkania dyskutowano o wdrożeniu nowych testów antygenowych w lidze, na które Ekstraklasa SA przekazała klubom już 400 tys. Zł.
INTERIA.TV
W pierwotnej wersji harmonogramu 15. runda PKO Banku Polskiego Ekstraklasy w sezonie 2020/21 zaplanowana jest na 6-7 lutego 2021 r. W związku z wyjątkową sytuacją spowodowaną pandemią wirusa SARS-CoV-2, Rada Nadzorcza Ekstraklasy SA zarekomendowała, po konsultacji ze wszystkimi stowarzyszeniami oraz głównym nadawcą telewizyjnym Canal +, na wniosek Zarządu skrócenie przerwy zimowej o tydzień. Dodatkowo Ekstraklasa SA zwróci się do Polskiego Związku Piłki Nożnej z prośbą o wcześniejsze rozpoczęcie zimowego okna transferowego, aby nowi zawodnicy mogli zagrać przed pierwszym meczem rundy wiosennej.
„Obserwując rozwój drugiej fali pandemii koronawirusa w Polsce i Europie, musimy z wyprzedzeniem reagować na możliwe komplikacje, które mogą zagrozić integralności konkurencji. Weź pod uwagę nasze doświadczenia z obecnej rundy Ekstraklasy, a także innych europejskich Ligi po rozmowach wszystkich klubów i po uzyskaniu większości głosów na to rozwiązanie, postanowiliśmy przyspieszyć start rundy wiosennej o tydzień. Skracając ferie zimowe, otrzymujemy dwa dodatkowe terminy, z których możemy skorzystać, gdy Mecze trzeba przełożyć. Że sytuacja jest wyjątkowa i konieczne są decyzje, aby zwiększyć bezpieczeństwo rozgrywek ”- komentuje Marcin Animucki, prezes Ekstraklasy SA.
„Na co dzień razem z klubami wykonujemy świetną robotę, aby sezon zakończył się w wyznaczonym przez nas terminie. Stosujemy się do systemów higieny rekomendowanych przez Ministerstwo Zdrowia i Sanepid, ściśle przestrzegamy zaleceń Zespołu Medycznego PZPN i jesteśmy z nimi w stałym kontakcie administracji rządowej. Wskazuje na sytuacje, w których zdrowie graczy jest zagrożone i odkładamy poszczególne rozgrywki w sposób nie powodujący chaosu w planie gry ”- dodał.
Podczas posiedzenia Rady Nadzorczej dyskutowano również o aktualnej sytuacji związanej z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2 w lidze oraz stosowaniem testów antygenowych, na które Ekstraklasa SA przekazała klubom już 400 tys. Zł. Na polecenie Komisji Lekarskiej PZPN testy takie zostały przeprowadzone przed wtorkowym meczem Podbeskidzia Bielsko-Biała z KGHM Zagłębie Lubin.