Gospodarka
PKB Polski w I kwartale 2024 r. – FocusEconomics
Polska: Gospodarka odnotowuje w pierwszym kwartale najszybszy wzrost od IV kwartału 2022 r
Drugi szacunek pokazał, że wzrost PKB przyspieszył do 2,0% w pierwszym kwartale rok do roku, z 1,0% w czwartym kwartale ubiegłego roku. Odczyt za pierwszy kwartał był najszybszym wzrostem od czwartego kwartału 2022 r. Po wyłączeniu sezonowym aktywność gospodarcza wzrosła w pierwszym kwartale o 0,5% kwartał do kwartału w porównaniu z niezmienionym odczytem w poprzednim kwartale.
Wzrost spożycia prywatnego w pierwszym kwartale wzrósł o 4,6% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, w porównaniu ze stagnacją w czwartym kwartale. Wydatki publiczne rosły szybciej niż kiedykolwiek i wyniosły 10,9% (czwarty kwartał 2023 r.: +7,5% rok do roku). Mniej pozytywnym akcentem jest spadek inwestycji w środki trwałe, który w pierwszym kwartale wyniósł 1,8% (IV kwartał 2023 r.: +15,8% rok do roku). Zagraniczny eksport towarów i usług wzrósł w pierwszym kwartale o 0,5% w ujęciu rocznym, wobec wzrostu o 3,6% w czwartym kwartale. Tymczasem import towarów i usług spadł w pierwszym kwartale o 0,1% (IV kw. 2023 r.: -0,5% r/r), odnotowując najlepszy poziom od czwartego kwartału 2022 r.
Na pozostałą część roku prognozuje się znaczny wzrost dynamiki PKB, co oznacza, że całoroczny wzrost będzie wyższy od poziomu bliskiego stagnacji w 2023 r. i bliższy średniej z 10 lat wynoszącej 3,8%. W tym roku oczekuje się ożywienia popytu krajowego, do czego przyczyni się silniejszy wzrost wydatków publicznych i poprawa spożycia prywatnego, co zrekompensuje słabszą dynamikę inwestycji trwałych. Tymczasem powolne ożywienie wśród kluczowych partnerów handlowych będzie hamować ekspansję eksportu. Silniejsza niż oczekiwano gospodarka UE stwarza ryzyko wzrostu.
Analitycy UniCredit, Dan Bucéa i Gökce Celik, tak skomentowali tę perspektywę:
„Prognozujemy, że PKB w tym roku wzrośnie o 3,5%. Konsumpcja prywatna ożywia się, przy wyższych płacach i stabilnym zatrudnieniu, wzrasta jednocześnie optymizm konsumentów, jak pokazują przyszłościowe elementy wskaźników nastrojów. Inwestycje publiczne mogą ożywić się w drugiej połowie 2024 i 2025 r., gdy w końcu nabiorą tempa transfery UE z budżetu na lata 2021–2027. [Recovery and Resilience Facility] Przeniesienia mogą zostać przesunięte do 2025 r., gdyż niezbędnym reformom prawdopodobnie przeszkodzi pan Duda i Trybunał Konstytucyjny”.
Analityk Erste Group Jakub Cery powiedział:
„Podtrzymujemy naszą prognozę rocznego wzrostu na poziomie 2,8% na rok 2024 w oparciu o utrzymujący się wpływ wydatków gospodarstw domowych i rządów jako głównego czynnika napędzającego wzrost gospodarczy. Oczekuje się, że bilans handlowy pozostanie stabilny, natomiast negatywny wpływ zapasów prawdopodobnie będzie w dalszym ciągu maleć. Oczekuje się, że działalność inwestycyjna ponownie ożyje w drugiej połowie roku, a jej głównym przeznaczeniem będzie m.in [Recovery and Resilience Facility] począwszy od 2025 r.”
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”