Zabawa
Piotr Machalica został pochowany w Częstochowie. Na pogrzebie zagrano słynne hity
Na cmentarzu zagrali i pożegnali polską wersję słynnej piosenki Franka Sinatry „I Did it My Way” – „Go your way” i „Tears in Heaven” Erika Claptona.
W piątek artysta pożegnał się w Warszawie podczas mszy żałobnej odprawionej w Kościele Wspólnot Twórczych przy Placu Teatralnym w Warszawie. W sobotę w kościele w Blachowni k. Częstochowy odprawiono za niego Mszę św., A następnie złożono urnę z prochami w rodzinnym grobie w Częstochowie.
Piotr Machalica W latach 2006-2018 był dyrektorem artystycznym Adama Mickiewicza w Częstochowie. Wielokrotnie występował także przed częstochowską publicznością, m.in. w „Do dna” na podstawie jednoaktowej sztuki Ludmiły Pietraszewskiej w reż. André Hübner-Ochodlo, „Hamlet” tego samego reżysera, w spektaklach „Kredyt” oraz „Miłość i Polityka”, w których zagrał główne role.
W 2018 roku powiedział redakcji miasta CGK: „Częstochowę bardzo polubiłem w ciągu tych 12 lat. Poznałem wielu ludzi, wielu artystów, muzyków, którzy na przestrzeni lat stali się moimi przyjaciółmi”.
Artykuł jest kontynuowany pod filmem.
W sobotę wieczorem o 19:00 na swoim kanale YouTube Teatr im. A. Mickiewicz wydała ostatnią premierę, w której uczestniczył jej były dyrektor artystyczny przed odejściem z tego stanowiska. Koncert dostępny jest 24 godziny na dobę – do niedzieli 20 grudnia do godz. 19:00.
Premiera spektaklu odbyła się 29 kwietnia 2018 roku. Składał się z popularnych piosenek, które Piotr Machalica miał w swoim repertuarze – autorstwa Agnieszki Osieckiej, Bułata Okudżawy, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego, Edwarda Stachury i Jonasza Kofty. Kierownictwo i scenariusz przejął Piotr Machalica wraz z Robertem Dorosławskim. Obok nich na scenie pojawił się Adam Machalica – bratanek Piotra. Śpiewakom towarzyszyli znani instrumentaliści z Częstochowy – gitarzyści Michał Walczak i Krzysztof Niedźwiecki, kontrabasista Andrzej Zielak i trębacz Paweł Surman.
Piotr Machalica znany jest m.in. z ról w filmach: „Dekalog IX” Krzysztofa Kieślowskiego, „Dzień Wacka” Marka Koterskiego i „Sztuka kochania” Jacka Bromskiego. Związany był m.in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polonia, Och-Teatrem i Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Zmarł w poniedziałek rano w Warszawie w wieku 65 lat.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.