Zabawa
Pierwszy zwiastun The Peasants; Nowy film twórców Loving Vincent – Deadline
EKSKLUZYWNY: Film biograficzny nominowany do Oscara kocham Vincenta przeszedł do historii w 2017 roku jako pierwszy pełnometrażowy, całkowicie ręcznie malowany film animowany, który zgromadził sześć milionów kin na całym świecie i zarobił ponad 42 miliony dolarów w kasie na całym świecie.
Twórczy duet stojący za przełomowym dziełem – DK Welchman (wcześniej znany jako Dorota Kobiela) i Hugh Welchman – dokańcza jego kontynuację Rolnicy.
Dzięki uprzejmości firmy producenckiej BreathThru Films i New Europe Film Sales, Deadline może opublikować pierwszy zwiastun.
Adaptacja klasycznej powieści Władysława Reymonta pt. Rolnicy opowiada historię Jagny, młodej kobiety zdeterminowanej, by utorować sobie własną drogę w obrębie polskiej wsi z końca XIX wieku – siedliska plotek i toczących się waśni, połączonych ze sobą, bogatych i biednych, dumą ze swojej Ziemi i wiernością wobec barwne tradycje i głęboko zakorzeniony patriarchat.
Uwięziona między sprzecznymi pragnieniami najbogatszego rolnika w wiosce, jego najstarszego syna i innych przywódców społeczności, opór Jagny stawia ją na tragicznym kursie kolizyjnym z otaczającą ją społecznością.
Podobnie jak jego poprzednik Rolnicy jest ręcznie animowany farbami olejnymi, ale reżyser DK Welchman mówi, że nowy film jest o wiele bardziej ambitny.
„Zasięg tych dwóch filmów jest niezrównany. kocham Vincenta to kameralny film z wieloma statycznymi scenami i dialogami. Rolnicy jest znacznie bardziej spektakularny. Są zapierające dech w piersiach sceny taneczne, a nawet otwarta walka” – wyjaśniła.
„Sceny te są niezwykle dynamiczne, w których kamera podąża za postaciami i wlatuje prosto w akcję. Aby nakręcić pierwszy film animowany w całości namalowany olejem (kocham Vincenta) musieliśmy wymyślić wiele nowinek filmowych i technicznych, ale Rolnicy podnosi poprzeczkę znacznie wyżej”.
Rolnicy powstał jako film fabularny z polską obsadą na czele z aspirującą aktorką Kamilą Urzędowską jako Jagna, z innymi aktorami, w tym Mirosławem Baką, Ewą Kasprzyk, Andrzejem Konopką, Sonią Bohosiewicz, Małgorzatą Kożuchowską, Robertem Gulaczykiem, Maciejem Musiałem, Dorotą Stalińską i Julią Wieniawą.
„Ważne było, aby obsadzić Jagnę nie tylko w roli „najpiękniejszej dziewczyny w Lipcach” (nazwa wsi z powieści), ale także jako osoby o wolnym duchu, młodzieńczej żywiołowości i poczuciu tajemniczości. I widzieliśmy to w przypadku Kamili Urzędowskiej” – powiedział Sean Bobbitt, dyrektor generalny i producent BreakThru Film.
Ponad 90 malarzy w czterech pracowniach w Polsce, Litwie, Ukrainie i Serbii animowanych farbami olejnymi na płótnie. Do tej pory artyści namalowali ponad 180 000 godzin. Do malowania użyli farb Royal Talens Cobra: rozpuszczalnych w wodzie farb olejnych, które czynią je znacznie bardziej przyjaznymi dla środowiska i zdrowszymi dla malarzy niż tradycyjne farby olejne.
W skład zespołu kreatywnego Chłopów wchodzi Radosław Ładczuk (Babadook, Słowik, nienawidzący); Operatorzy Kamil Polak i Szymon Kuriata; Projektantka kostiumów Katarzyna Lewińska (EO, przynęta, Ciche bliźniaki) i scenografka Elwira Pluta.
Liderem animacji Paint jest Piotr Dominiak, postprodukcją zaś zajęli się Łukasz Mackiewicz i Michał Janicki.
Dystrybutorem filmu w Polsce jest firma Next Film. Film ma trafić do kin w całej Polsce w październiku 2023 roku.
Jak wcześniej ogłoszono, New Europe Film Sales sprzedał film do ponad 40 krajów, w tym do niemieckojęzycznej Europy (Plaion), Francji (The Jokers), krajów Beneluksu (Paradiso), Korei Południowej (First Run), Chin (JL Film) i Skandynawii ( Another World Entertainment) i Hiszpanii (Karma). Firma prowadzi negocjacje z nabywcami w Wielkiej Brytanii i Ameryce Północnej, Australii i Japonii, gdzie prawa są w toku.
Epicka powieść Reymonta, za którą otrzymał Nagrodę Nobla, uważana jest za najbardziej wiarygodną kronikę polskiej społeczności chłopskiej, jaką kiedykolwiek napisano. Powieść została niedawno ponownie przetłumaczona i opublikowana przez Penguin Classics.
„Reymont malował słowem, a my malujemy film w estetyce współczesnych mu z ruchu Młodej Polski, do której Reymont należał. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Julian Fałat – wyjaśnił DK Welchman.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.