Connect with us

Zabawa

Pierwszy polski weekend filmowy inspiruje stolicę Maroka

Published

on

Pierwszy polski weekend filmowy inspiruje stolicę Maroka

Legendarny Cinéma Renaissance w stolicy Maroka, Rabacie, od piątku do niedzieli pełen był kinomanów, którzy w ramach pierwszej edycji Polish Film Weekend mieli okazję zobaczyć trzy znakomite filmy polskiego kina.

Odsłonięto mural upamiętniający Operację Torch, polskiego agenta w Maroku

Mural upamiętniający Operację Pochodnia, konferencję Anfa i polskiego agenta w przebraniu owsianego magnata majora Mieczysława „Rygora”…

Zobacz więcej

Ponieważ tegoroczna nieco mniej polska edycja Festiwalu Filmowego w Cannes we Włoszech dobiegła końca w weekend, Rabat miał okazję skosztować śmietanki polskiego kina.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zobaczyć trzy filmy.

Program otworzyła „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, opowiadająca o miłości niemożliwej, wpisanej w burzliwą historię XX-wiecznej Polski. . Film zachwyca znakomitą grą aktorską i wykorzystaniem unikalnej polskiej muzyki ludowej. Zimna wojna otrzymała w 2019 roku trzy nominacje do Oscara, w tym za zdjęcia. Operator Łukasz Żal otrzymał także nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych za pracę nad Zimną wojną.

W Rabacie pokazywana była także Sonata Bartosza Blaschkego. Film zabiera widzów w niesamowitą podróż pełną ogromnego wysiłku i walki o osiągnięcie niemożliwego. Urodzony przedwcześnie, Gregory przez lata był diagnozowany jako dziecko autystyczne. Żyjąc w swoim hermetycznym świecie, nie był w stanie nawiązać kontaktu ze światem. Wydaje się, że jego jedyną pasją jest gra na klawiaturze starego pianina, które znajduje się w jego domu. Kiedy skończył 14 lat, okazało się, że przyczyną jego izolacji nie był autyzm, ale poważny ubytek słuchu, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny.

READ  Slamdance Film Festival uruchamia serwis streamingowy The Slamdance Channel - The Streamable

Polski weekend filmowy miał również coś do zaoferowania żądnym przygód. Czarny mercedes Janusza Majewskiego to tak naprawdę wehikuł czasu, który przenosi widza z powrotem do Warszawy z czasów II wojny światowej. Kobieta zostaje zabita, a do zbadania sprawy zostaje przydzielony kurator. Jednak niemiecka policja zawodowa również węszy. Wkrótce okazuje się, że inne osoby powiązane z morderstwem nie żyją.

Winowajcami tego kulturalnego zgiełku w stolicy Maroka była Ambasada RP w Rabacie oraz Royal Hiba Foundation.


Źródło:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *