Connect with us

Gospodarka

Pierwsze spotkanie tajwańsko-polskie w sprawie współpracy wodorowej rozpoczyna dwustronny dialog energetyczny

Published

on

Pierwsze spotkanie tajwańsko-polskie w sprawie współpracy wodorowej rozpoczyna dwustronny dialog energetyczny

Pierwsze spotkanie w sprawie współpracy wodorowej pomiędzy Tajwanem i Polską inicjuje dwustronny dialog energetyczny.

W 2023 roku Tajwan i Polska podpisały protokół ustaleń w sprawie powołania grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie energii wodorowej, a Administracja Energetyczna Ministerstwa Gospodarki Tajwanu oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska Polski przeprowadziła pierwsze spotkanie współpracy Tajwan-Polska grupa robocza wirtualnie w dniu 16 kwietnia 2024 r. w sektorze wodorowym. Współgospodarzami spotkania byli: Wu Chih-wei, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Administracji Energii, Ministerstwo Gospodarki Tajwanu oraz Marek Popiołek, Wiceminister Klimatu i Środowiska, Polska. Podczas spotkania obie strony wymieniły poglądy na temat polityki w zakresie energii wodorowej, technologii, zastosowań dekarbonizacji i stacji tankowania wodoru, mając na celu zbadanie istotnych możliwości współpracy i pogłębienie stosunków dwustronnych na przyszłość.

W listopadzie 2021 r. Polska opublikowała „Polską strategię wodorową do 2030 r. z perspektywą do 2040 r.”. Zakłada to wykorzystanie wodoru w energetyce, ciepłownictwie, transporcie i sektorze przemysłowym, zapewniając tym samym konkurencyjność przemysłu kraju w czasie, gdy Polska będzie wdrażać dekarbonizację. Zgodnie ze światowym trendem Tajwan uwzględnił również energię wodorową jako jedną z dwunastu kluczowych strategii w swojej „Drodze Tajwanu do zerowej emisji netto w 2050 r.” w roku 2022.

Reklama Centrali Wodorowej

Wśród przedstawicieli Tajwanu byli członkowie Grupy Roboczej ds. Produkcji Wodoru przy Ministerstwie Spraw Gospodarczych. Wicedyrektor Wu podkreślił kluczową rolę tego spotkania w promowaniu wymiany i współpracy dwustronnej w dziedzinie energii wodorowej. Tematyka dyskusji skupiała się wokół badań i rozwoju w obszarach technologii wodorowej i magazynowania wodoru. Administracja ds. Energii przedstawiła aktualne informacje na temat rozwoju energii wodorowej na Tajwanie, natomiast Instytut Badań nad Technologią Przemysłową przedstawił wgląd w postęp Tajwanu w dziedzinie systemów wodorowych ogniw paliwowych do pojazdów. Ponadto Instytut Technologii Przemysłowych zwrócił uwagę na postęp w produkcji wodoru w drodze elektrolizy wody. Ponadto CPC Corporation Taiwan przedstawiła projekt demonstracyjny mobilnej stacji napełniania wodorem i związane z nim plany.

READ  Opozycja oskarża ministra obrony o „zdradę” za odtajnienie planów wojskowych z czasów jego rządów

Zarówno Polska, jak i Tajwan uznały, że spotkanie to położyło solidny fundament pod przyszłą wymianę i współpracę. Niezależnie od polityki, technologii i zastosowań energii wodorowej, Tajwan i Polska mają różne potrzeby i scenariusze zastosowań, które mogą służyć sobie nawzajem jako odniesienia; Ponadto obie strony zgadzają się, że energia wodorowa zapewnia znaczne korzyści w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla w obszarach transportu, przemysłu i wytwarzania energii. Patrząc w przyszłość, obie strony skoncentrują się na identyfikacji kluczowych obszarów stałego zaangażowania, aby pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest zerowa emisja dwutlenku węgla netto.

CZYTAĆ najświeższe informacje na temat rynku wodoru w Hydrogen Central

Pierwsze spotkanie w sprawie współpracy wodorowej pomiędzy Tajwanem i Polską inicjuje dwustronny dialog energetyczny. źródło

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *