Pierwsze wydanie przełomowej pracy Mikołaja Kopernika, w której polski astronom zaproponował, że Ziemia kręci się wokół Słońca, a nie odwrotnie, trafi do sprzedaży w przyszłym miesiącu. Oczekuje się, że uda się zebrać 2,5 miliona rubli.
Zatytułowany „De revolutionibus orbium coelestium”, po łacinie „O obrotach sfer niebieskich”, Kopernik (otwiera się w nowej karcie)Tom został opublikowany w 1543 roku i utorował drogę przyszłym naukowcom, w tym Galileo Galilei, i pomógł zrewolucjonizować dziedzinę astronomii.
Książka uznano za wysoce kontrowersyjne (otwiera się w nowej karcie) w tamtym czasie, ponieważ stworzył nowy heliocentryczny model wszechświata, w którym słońce znajdowało się w centrum Układu Słonecznego, a planety krążyły wokół niego. Nowy model był sprzeczny z powszechnie akceptowaną doktryną Kościoła katolickiego, że Ziemia jest w centrum.
Na całym świecie znanych jest około 277 pierwszych wydań (spośród 500 oryginalnie wydrukowanych, które Watykan szybko zbanowany (otwiera się w nowej karcie)), ale większość z nich jest własnością muzeów, bibliotek i innych instytucji. Tylko garstka należy do prywatnych właścicieli, co czyni tę sprzedaż szczególnie rzadką. (W 2008 roku podobny egzemplarz został sprzedany na aukcji za 2,2 miliona dolarów”, według Christie’s (otwiera się w nowej karcie).)
Powiązany: Najlepsze książki naukowe: książki popularnonaukowe, które rozbudzą wyobraźnię
„Ta książka trafia na aukcje tylko raz na jakiś czas”, Christiana Westergaarda (otwiera się w nowej karcie), założycielka Sophia Rare Books, która zajmuje się sprzedażą, powiedziała Live Science. „Rzadko można znaleźć egzemplarz w takim stanie. To całkowicie idealna kopia”.
Jedyną zauważalną zmianą w oprawie skórzanej książki jest oprawa, która według szacunków Westergaarda została wymieniona gdzieś w XVIII wieku. Często kopie, które trafiają na rynek, zostały naruszone i zawierają usunięte pieczęcie instytucjonalne, chemicznie wyprane strony i inne prace konserwatorskie. Nic z tego nie jest tutaj obecne, powiedział Westergaard.
„Zbieranie książek jest bardzo podobne do kolekcjonowania samochodów” – powiedział Westergaard. „Kolekcjonerzy chcą oryginału”.
Rękopis zawiera również kilka odręcznych notatek, w tym dwa starożytne imiona nabazgrane na stronie tytułowej, które można zobaczyć tylko w świetle ultrafioletowym. Zawierają one słowa „Brugiere” i „Jacobi Du Roure”.
„Niestety nic nie wiemy o dwóch pierwszych właścicielach i prawdopodobnych strzelcach” – powiedział Westergaard. „Wydaje się, że zaginęły we mgle czasu. Ale może pewnego dnia ktoś będzie w stanie rzucić na nie światło”.
Westergaard planuje wyeksponować rękopis podczas Międzynarodowe Targi Książki Antykwarycznej w Nowym Jorku (otwiera się w nowej karcie) które odbędą się w dniach 27-30 kwietnia.