Świat
Pierwsza premier Estonii została zaprzysiężona, gdy nowy rząd objął władzę w Estonii
Nowy premier Estonii obiecał przywrócić reputację narodu bałtyckiego po dwóch burzliwych latach W rządzie kraju była skrajnie prawicowa partia.
„Odbudujemy nasze stosunki z naszymi sojusznikami i sąsiadami oraz spróbujemy przywrócić naszą nazwę jako dobry kraj do inwestowania” – powiedziała we wtorek agencji Reuters Kaja Kallas w Tallinie po złożeniu przysięgi.
43-letnia Kallas została od tego czasu pierwszą kobietą premier Estonia W 1991 roku odzyskała niepodległość. Partia reform, którą przewodzi, zdobyła najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych w 2019 r., Ale nie udało jej się utworzyć rządu, ponieważ rywalizująca Partia Centrum zwróciła się do skrajnie prawicowej EKRE i innej partii prawicowej o utworzenie kontrowersyjnej koalicji z Jurij Ratasem z centrum. jako premier.
Ta koalicja zawsze była krucha i była wielokrotnie wstrząsana prawicową ekstremistyczną retoryką członków rządu EKRE. W 2019 roku poseł EKRE Ruuben Kaalep powiedział Strażnik, że agendą partii była walka z „rdzennymi substytutami”, „agendą LGBT” i „lewicową globalną hegemonią ideologiczną”.
W grudniu tego roku prezydent Estonii Kersti Kaljulaid przeprosiła Finlandię po tym, jak przewodniczący EKRE ministra spraw wewnętrznych Mart Helme wyśmiał nowo wybraną premier Finlandii Sannę Marin jako „sprzedawczynię”.
W zeszłym roku Kaljulaid zwołał Radę Bezpieczeństwa kraju w celu omówienia oświadczeń Helme, w których nazywa się on kandydata na prezydenta USA Joe Bidena „skorumpowanym”. Powiedziała, że oświadczenia mogą zagrozić sojuszom Estonii.
Ostatecznie rząd Ratasa został obalony nie przez retorykę EKRE, ale przez skandal korupcyjny. Zrezygnował na początku stycznia i powstała nowa koalicja między centrum a partiami reformatorskimi, każda z siedmioma stanowiskami w rządzie i Kallasem jako premierem. Nowy gabinet będzie sprawował urząd przez dwa lata, zanim nowe wybory odbędą się wiosną 2023 roku.
Kallas, były prawnik i poseł do Parlamentu Europejskiego, jest córką Sima Kallasa, założyciela Partii Reform i premiera w latach 2002-2003. Powiedziała, że równowaga płci jest ważnym czynnikiem w nowym rządzie, ponieważ wiele kobiet zostało mianowanych na kluczowe stanowiska, w tym na ministrów finansów i spraw zagranicznych.
Estonia jest obecnie jednym z nielicznych krajów, w których zarówno szefami państw, jak i rządami są kobiety, chociaż pięcioletnia kadencja prezydenta Kaljulaid kończy się w tym roku i nie ogłosiła jeszcze, czy będzie ubiegać się o kolejną kadencję.
MI.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”