Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Pierwsza polska uchwała uznająca terytorium za „wolne od ideologii LGBT” została wycofana

Published

on

Pierwsza polska uchwała uznająca terytorium za „wolne od ideologii LGBT” została wycofana

Władze lokalne, które jako pierwsze w Polsce przyjęły uchwałę stwierdzającą, że są „wolne od ideologii LGBT”, głosowały za wycofaniem tego rozwiązania. Odbywało się to pod groźbą utraty w związku z tym problemem wielomilionowych środków unijnych.

Aktywiści zaangażowani w śledzenie uchwał anty-LGBT przyjmowanych przez polskie władze lokalne podają, że spośród 105 pierwotnych uchwał wprowadzonych w 2019 i 2020 r. obecnie obowiązuje tylko 15. Niektóre z nich zostały nie tylko wycofane pod presją finansową, ale także unieważnione orzeczeniami sądów.

The Atlas nienawiści Pokazuje władze lokalne w Polsce, które przyjęły uchwały anty-LGBT w lutym 2020 r. (po lewej) i obecnie (po prawej) (na czerwono) oraz te, które je odrzuciły lub wycofały (na zielono). Obszary zaznaczone na żółto pokazują, gdzie prowadzono lobbowanie na rzecz takich uchwał.

26 marca 2019 r. powiat świdnicki, obszar we wschodniej Polsce liczący około 70 000 mieszkańców, jako pierwszy podjął taką decyzję. To wyjaśnione sam „wolny od ideologii LGBT” i zaangażował się w „zapobieganie seksualizacji polskich dzieci” w szkołach poprzez „homo propagandę”.

Ustawa została przyjęta głosami lokalnych radnych z konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która rządzi na szczeblu krajowym od 2015 roku i prowadziła w tym czasie głośną kampanię anty-LGBT.

Uchwałę w Świdniku zaproponował Radosław Brzózka, radny samorządowy, a obecnie szef sztabu Ministrowi Edukacji PiS Przemysławowi Czarnekowi. Sam minister określił osoby LGBT jako „dewiantów, którzy nie mają takich samych praw jak normalni ludzie”.

Jednak w zeszłym tygodniu radny Jakub Osina w Świdniku poinformował, że uchwała została uchylona i zastąpiona uchwałą, która nie wspomina o kwestiach LGBT, ale zobowiązuje się do „rozwoju moralnego młodego pokolenia i instytucji…” chronić rodzinę w oparciu o wartości chrześcijańskie”.

READ  Robert Page unika rozmów na Mistrzostwach Świata, aby skupić się na „ostatecznym” starciu z Polską

Portal informacyjny OKO.press zwraca uwagę, że zmiana nastąpiła po odrzuceniu w Świdniku wniosku o środki unijne na kwotę 3,6 mln zł (810 tys. euro), ponieważ pieniądze mogły zostać przekazane jedynie instytucjom przestrzegającym przepisów antydyskryminacyjnych.

W lipcu 2021 r. Komisja Europejska wszczęła postępowanie sądowe przeciwko Polsce w związku z jej uchwałami skierowanymi przeciwko LGBT, które jej zdaniem „mogą naruszać prawo UE dotyczące niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną”.

Wkrótce potem Bruksela „wstrzymała” finansowanie polskich regionów, które przyjęły takie uchwały, informując je, że „uznanie obszarów wolnych od LGBTIQ/niepożądanych… stanowi akt sprzeczny z wartościami określonymi w Traktacie o Unii Europejskiej Unii.” narusza”.

Program Funduszy Norweskich i EOG, który zapewnia finansowanie polskim władzom lokalnym, również ogłosił, że nie będzie finansował projektów realizowanych przez miejscowości, które przyjęły uchwały anty-LGBT.

Groźba utraty środków skłoniła wiele polskich gmin do rozpoczęcia uchylania uchwał. Dotyczyło to miasta Świdnik, które samo podjęło decyzję, ale nie otaczającej go dzielnicy świdnickiej.

W kwietniu br. podjęto pierwszą próbę uchylenia uchwały i zastąpienia jej inną, zachowującą podobne znaczenie, ale usuniętą z wyrazów „ideologia LGBT” i „propaganda gejowska” – podaje OKO.press

Próbę tę udaremnili jednak radni opozycji, którzy „nie chcieli pozwolić, aby PiS uszło na sucho uchwale, której od dawna bronił” – powiedział działacz LGBT Bart Staszewski.

Gazecie powiedzieli członkowie rady centrowej Platformy Obywatelskiej (PO), największej partii opozycyjnej w kraju Gazety Wyborczej że przed zezwoleniem na wycofanie uchwały żądali od urzędników PiS przyznania się do błędu i przeproszenia poszkodowanych.

READ  Upłynął termin, w którym Polska powinna poinformować Komisję Europejską o postępowaniu w sprawie gotówki za wizy

Jednak teraz Rada zgodziła się na uchylenie starej uchwały i zastąpienie jej zupełnie inaczej sformułowaną. Decyzja zapada na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi.

Na początku tego roku doniesiono, że UE zaprzestała działań prawnych przeciwko Polsce w związku ze strefami anty-LGBT. Nie podała powodu swojej decyzji.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *