Gospodarka
Pierwsza na świecie krajowa wystawa poświęcona łańcuchom dostaw stanowi silny impuls do globalnej współpracy
Zakończona niedawno China International Supply Chain Expo (CISCE), pierwsza na świecie krajowa wystawa łańcucha dostaw, przyniosła owocne wyniki, a wiele uczestniczących firm stwierdziło, że nie może się doczekać rozszerzonej współpracy w zakresie łańcucha dostaw.
W sumie podczas pięciodniowego wydarzenia podpisano ponad 200 umów o współpracy i umów przedwstępnych o łącznej wartości ponad 150 miliardów juanów (około 21,1 miliarda dolarów amerykańskich), powiedział Zhang Shaogang, wiceprzewodniczący Chińskiej Rady ds. Promocji Chin Handlu Międzynarodowego (CCPIT), gospodarza CISCE, w sobotę.
Zhang powiedział, że dzięki owocnym wynikom osiągniętym podczas wystawy prawie 50 międzynarodowych firm, w tym firma GE Healthcare zajmująca się technologią medyczną, dostawca oprogramowania aplikacyjnego dla przedsiębiorstw SAP i firma iFLYTEK zajmująca się sztuczną inteligencją, zarejestrowało się już na przyszłorocznym targach CISCE. Powiedzieli, że nie mogą się doczekać zbadania dalszych możliwości współpracy z partnerami biznesowymi.
Wydarzenie przyciągnęło ponad 1100 przedstawicieli agencji rządowych, środowisk biznesowych i organizacji międzynarodowych, którzy wzięli udział w odpowiednich forach i wymienili poglądy na temat globalnych łańcuchów przemysłowych i dostaw.
Ponad 510 firm krajowych i zagranicznych, od 500 największych firm świata po zorientowane na innowacje „małe giganty”, zaprezentowało swoje najnowsze produkty i technologie, ze szczególnym uwzględnieniem inteligentnych samochodów, ekologicznego rolnictwa, czystej energii, technologii cyfrowych oraz opieki zdrowotnej i stylu życia sektor.
Stwierdzili, że wierzą, że CISCE zapewnia krajom na całym świecie scenę do wzmocnienia współpracy w sektorze poprzez dzielenie się zasobami i komplementarność w łańcuchach przemysłowych i dostaw, pomagając w ten sposób w promowaniu ożywienia gospodarczego i wzrostu gospodarki światowej.
Wielkie nadzieje związane z rynkiem chińskim
Zagraniczni wystawcy, w tym ci ze Stanów Zjednoczonych, tacy jak Tesla i Apple, stwierdzili, że widzą Chiny odgrywające kluczową rolę w globalnych łańcuchach dostaw i wyrazili nadzieję na zacieśnienie współpracy z chińskimi firmami i zdobycie przyczółka w długoterminowym rozwoju kraju w kierunku inteligentniejszego i bardziej ekologiczna przyszłość.
Wizja naszej firmy zakładająca wytwarzanie najlepszego produktu na świecie jest nierozerwalnie związana ze zglobalizowanym łańcuchem dostaw, a „Made in China” jest jego kluczową częścią, powiedziała Isabel Ge Mahe, wiceprezes i dyrektor generalna Apple na region Wielkich Chin. Xinhua w wywiadzie.
Dodała, że spośród 200 największych dostawców, którzy reprezentują 98 procent globalnej działalności Apple w zakresie zaopatrzenia, produkcji i montażu, 151 prowadzi działalność produkcyjną w Chinach. Gigant technologii konsumenckich zaprosił swoich chińskich dostawców na pierwsze targi CISCE i zaprezentował inteligentne i przyjazne dla środowiska technologie produkcyjne stosowane na chińskich liniach produkcyjnych Apple.
Iris Cui, wiceprezes Apple ds. operacji i zarządzania zakupami na Azję, wskazała na ramię robota, które wygrawerowało chiński znak zodiaku Królik na powierzchni jajka, i powiedziała: „Chińscy dostawcy skupiający się na inteligentnej produkcji są liderami na świecie”.
Cui powiedział, że Apple będzie nadal inwestować w możliwości i innowacje w Chinach, zwiększając inwestycje w sektor inteligentnej produkcji, jednocześnie poprawiając wskaźniki lokalizacji.
Ściślejsze powiązania z zieloną zmianą
Najnowsze technologie skupiające się na czystej energii i zielonej transformacji, które napędzają wysiłki Chin na rzecz dekarbonizacji, przyciągnęły także uwagę wpływowych firm w krajach rozwiniętych i potencjalnych partnerów w regionach mniej rozwiniętych.
„ExxonMobil i jego chińscy partnerzy współpracowali już nad rozwojem LNG jako niezawodnego i niskoemisyjnego źródła energii” – powiedział Jean-Marc Taton, prezes ExxonMobil China.
Ponieważ firma planuje podwoić dostawy LNG do 2030 r., stwierdził, że nie może się doczekać współpracy z chińskimi firmami w celu znalezienia przyszłych możliwości zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię niskoemisyjną.
Chiny to prawdopodobnie jeden z najlepszych rynków czystej energii, dlatego jest wiele projektów, w których chcielibyśmy współpracować z chińskimi firmami – powiedział Xinhua Tomasz Szypula, prezes Polskiego Związku Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
MAŁY, ALE POTĘŻNY GRACZY
„Usłyszałam podczas tej konferencji, że osiągnięto wiele ważnych porozumień pomiędzy największymi firmami ze Stanów Zjednoczonych i Chin, ale trzeba myśleć o mniejszych firmach i współpracy mniejszych firm” – powiedziała Szypula, podkreślając, że CCPIT i branża Zorganizowane przez nią targi pokazały skuteczne sposoby promowania współpracy pomiędzy firmami z różnych krajów.
Z badania przeprowadzonego przez CCPIT wynika, że prawie 90 proc. wystawców uważa, że targi skutecznie promowały współpracę pomiędzy ich partnerami biznesowymi w tych samych łańcuchach dostaw.
Jak powiedział jeden z przedstawicieli tajlandzkich firm, Sasivimol Jitbanterngpan, prezes tajsko-chińskiej 168 Inter Technology Co., Ltd., powiedział, że prezentowane na wystawie produkty związane ze zdrowiem i stylem życia przyciągnęły wielu potencjalnych konsumentów, którzy odwiedzili wystawę.
Będąc pod wrażeniem dużej zdolności konsumpcyjnej Chińczyków podczas wizyt zagranicznych lub podróży krajowych, oświadczyła, że jest gotowa zaprosić więcej wysokiej jakości firm z Tajlandii do udziału w przyszłorocznych targach CISCE w Chinach.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”