technologia
Pierwsza na świecie ciężarna mumia starożytnego Egiptu odkryta przez polskich badaczy; Zobacz, co doprowadziło do odkrycia
Dokonując odkrycia, które dosłownie zamienia ideę tajemnicy w tajemnicę, polscy naukowcy odkryli pierwszą na świecie ciężarną mumię ze starożytnego Egiptu. Mumia, która do niedawna uważana była za mężczyznę, miała w macicy płód w wieku od 7 do 8 miesięcy.
Według naukowców z Warsaw Mummy Project podczas badań radiologicznych w łonie 2000-letniej mumii odkryto „maleńką stopę”. Co ciekawe, uważa się, że ocalałe szczątki należały do egipskiego księdza Hor-Djehuty (żyjącego w 1 roku p.n.e.), który przez kilka lat przebywał w warszawskim Muzeum Narodowym.
„Z nieznanych powodów płód nie został usunięty z brzucha podczas mumifikacji. Z tego powodu mumia jest naprawdę wyjątkowa. Nasza mumia jest jedyną na świecie, która została zidentyfikowana jako płód w łonie matki” – powiedział dr hab. Wojciech Ejsmond, autor do korespondencji, w oświadczeniu.
Zmień tożsamości
Podczas gdy mumia jest obecnie potwierdzana jako kobieta mogąca zajść w ciążę, jej tożsamość zmienia się interesująco przez ponad 200 lat. W 1826 r. Sarkofag z zabalsamowanym ciałem został przekazany Uniwersytetowi Warszawskiemu. W Muzeum Narodowym przechowywany jest od 1917 roku.
Pierwotnie zakładano, że szczątki należały do kobiety, gdyż trumna jest bogato zdobiona. Jednak po przetłumaczeniu napisów na nim około 1920 r. „Ona” stała się mężczyzną. „Pisarz, kapłan Horus-Thoth, który był czczony jako odwiedzające bóstwo na górze Djeme, królewski namiestnik miasta Petmiten, Hor-Djehuty, usprawiedliwiony głosem, syn Padiamonemipeta i pani z rodu Tanetmin”, czytamy w tłumaczenie.
Dzięki nowoczesnej technologii błędna identyfikacja została ostatecznie poprawiona w 2016 roku przez ten sam zespół, który był zaangażowany w obecne badanie. Dowiedzieli się, że mumią była kobieta, która miała prawdopodobnie od 20 do 30 lat i korzystała z tomografii komputerowej. Eliminuje to potrzebę rozpakowywania bandaży sprzed 2 tysięcy lat.
Kobieta z wysoka
Jedną z pierwszych wskazówek dotyczących ich płci była delikatna struktura szkieletu. „To była pierwsza wskazówka, że nie była to osoba wymieniona w inskrypcji na trumnie, w której złożono zwłoki” – zauważył dr. Marzena Ożarek-Szilke, główna autorka nauka
Gdy nastąpiły bardziej szczegółowe badania antropologiczne, brak penisa w mumii przekonał badaczy, że ciało zawarte w bandażach było rzeczywiście ciałem kobiety. Wizualizacja 3D szczątków ujawniła długie, kręcone włosy i zmumifikowane piersi.
O ile analiza potwierdziła płeć mumii, to sposób jej przygotowania wskazywał, że była to kobieta o wysokiej pozycji społecznej. Została skrupulatnie zmumifikowana, owinięta w cienki materiał i położona na spoczynku z wyśmienitym zestawem amuletów.
Pierwsza ciężarna mumia ze starożytnego Egiptu
Po szczegółowej analizie promieni rentgenowskich i obrazów z tomografów zespół ostatecznie odkrył cały płód. Ich badanie wykazało, że nienarodzone dziecko miało około 26 do 28 tygodni.
„Byliśmy już w trakcie podsumowywania projektu i drukowania publikacji. Ostatni raz oglądaliśmy zdjęcia z moim mężem Stanisławem, archeologiem z Egiptu i zauważyliśmy znajomy obrazek dla rodziców trójki dzieci (ich samych) w brzuchu zmarła Kobieta, mała stopa – powiedział dr. Ożarek-Szilke.
Autorzy nie zidentyfikowali jeszcze płci dziecka i powodu nie wyjęcia płodu z macicy. Zespół zamierza jednak ustalić przyczynę śmierci tajemniczej kobiety, analizując śladowe ilości krwi przetrzymywanej w tkankach miękkich zmarłego.
„Wysoka śmiertelność podczas ciąży i porodu w tych czasach nie jest tajemnicą. Dlatego uważamy, że ciąża może w jakiś sposób przyczynić się do śmierci młodej kobiety”. zakończony DR Ejsmond.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”