technologia
Pięć krajowych funduszy ETF pokonało S&P 500 w drugim kwartale
Ponieważ drugi kwartał zbliża się ku końcowi, Wall Street i rynki światowe powinny być zainteresowane wiedzą, które obszary inwestycyjne odnotowały zyski w drugim kwartale. Kwartał był pozytywny dla rynku akcji, wspierany przez porozumienie w sprawie limitu zadłużenia USA, zachęcające wyniki za I kwartał, umiarkowaną inflację i szał sztucznej inteligencji.
S&P 500 zyskał jak dotąd około 6,5% w drugim kwartale (stan na 28 czerwca 2023 r.). Warto zauważyć, że technologie informacyjne stanowią około 27% indeksu S&P 500. W związku z tym rajd technologiczny jest zawsze niezbędny dla rozpędu szerszych rynków. W międzyczasie, Invesco DB US Dollar Index Bullish Fund UUP wzrósł o 1,3% w drugim kwartale dzięki mniej jastrzębiej postawie i komentarzom Fed. Ta stłumiona siła dolara amerykańskiego była bardzo korzystna dla niektórych akcji rynków wschodzących w drugim kwartale.
Mając to na uwadze, poniżej przedstawiamy niektóre z najlepszych krajowych funduszy ETF w drugim kwartale. Średnie trzymiesięczne zwroty (według etfdb.com) krajowych funduszy ETF są podane poniżej:
Brazylia – wzrost o 34,17%
VanEck Brazylia Small Cap ETF BRF – wzrost o 42,9%
iShares MSCI Brazylia ETF o małej kapitalizacji EWZS – wzrost o 37,1%
Franklin FTSE Brazylia ETF FLBR – wzrost o 31,1%
iShares MSCI Brazylia ETF EWZ – plus 30,1%
Inwestorzy napływali na brazylijską giełdę, ponieważ krajowy bank centralny prawdopodobnie złagodzi uporczywie wysokie stopy procentowe w obliczu spadającej inflacji. Minister finansów Fernando Haddad powiedział, że Brazylia wchodzi w cykl obniżek stóp procentowych, podkreślając, że inflacja jest ograniczona, a kurs walutowy stabilny. Fidelity Investments i niektóre lokalne fundusze hedgingowe stawiają na Brazylię, wierząc, że prawdopodobny spadek kosztów pożyczek pobudzi wzrost korporacyjny – właśnie w chwili, gdy nowe ramy finansowe prezesa Luiza Inacio Luli da Silvy mają się urzeczywistnić.
Polska – wzrost o 31,26%
iShares MSCI Poland ETF EPOL – wzrost o 29,2%
Chociaż produkt krajowy brutto Polski skurczył się w pierwszym kwartale 2023 r., co oznaczało pierwsze spowolnienie gospodarcze od czwartego kwartału 2020 r., inwestorzy pozostali optymistami co do potencjału polskiego rynku akcji. Narodowy Bank Polski pozostawił referencyjną stopę procentową na niezmienionym poziomie 6,75% dziewiąty miesiąc z rzędu w czerwcu 2023 roku, zgodnie z prognozami. Utrzymanie stóp procentowych bez zmian przez tak długi okres (podczas gdy większość gospodarek podwyższało je tak samo) było mile widzianym ruchem dla polskiego rynku akcji.
Nigeria – wzrost o 30,1%
ETF Global X MSCI Nigeria EDB – wzrost o 28,5%
Nigeryjskie akcje wzrosły do 15-letniego maksimum po obaleniu prezesa banku centralnego Godwina Emefiele. Według Bloomberga, inwestorzy stawiający na deprecjację waluty wpłynęli na wzrost głównego indeksu nigeryjskiej giełdy.
Argentyna – wzrost o 25,9%
ETF Global X MSCI Argentyna ARGT – wzrost o 21,3%
Zakłady wyborcze wzmocniły rynek argentyński. Inwestorzy inwestują w argentyńskie akcje przed cyklem politycznym kraju, powiedział Francisco Choe, zarządzający portfelem w Galicia Asset Management z siedzibą w Buenos Aires, cytowany przez Financial Post. Sondaże pokazały, że lewicowa koalicja rządząca miała mniejsze szanse na wygraną, podczas gdy prorynkowi kandydaci mieli większe szanse na zwycięstwo w wyborach.
Grecja – wzrost o 21,8%
ETF Global X MSCI Greece GRECKA – wzrost o 20,9%
Greckie akcje zyskiwały w ostatnich miesiącach dzięki reformom fiskalnym i biurokratycznym oraz pozytywnym danym gospodarczym. Grecki wzrost gospodarczy wyniósł 5,9% w 2022 r., znacznie powyżej wskaźnika 3,5% w strefie euro. Według agencji Reuters grecki bank centralny spodziewa się wzrostu gospodarczego na poziomie 2,2% w 2023 roku. Poprawiło to postrzeganie Grecji przez inwestorów. Bank centralny dąży do podniesienia poziomu śmieci do poziomu inwestycyjnego.
Chcesz otrzymywać najnowsze rekomendacje od Zacks Investment Research? Już dziś możesz pobrać 7 najlepszych akcji na najbliższe 30 dni. Kliknij tutaj, aby otrzymać ten bezpłatny raport
Invesco DB US Dollar Index Bullish ETF (UUP): raporty z badań ETF
iShares MSCI Brazil ETF (EWZ): raporty z badań ETF
Global X MSCI Argentina ETF (ARGT): raporty z badań ETF
Global X MSCI Nigeria ETF (NGE): raporty z badań ETF
Global X MSCI Greece ETF (GREK): Raporty z badań ETF
iShares MSCI Poland ETF (EPOL): raporty badawcze ETF
iShares MSCI Brazylia ETF o małej kapitalizacji (EWZS): raporty z badań ETF
VanEck Brazylia ETF o małej kapitalizacji (BRF): raporty z badań ETF
Franklin FTSE Brazil ETF (FLBR): raporty z badań ETF