Najważniejsze wiadomości
Pięć arcydzieł malarstwa europejskiego przybywa do Polski – sekcja angielska
Nowa wystawa nosi tytuł Arcydzieła dla króla? Rubens, Van Dyck, Teniers II Ze zbiorów Galerii Obrazów Dulwichpoinformowała polska państwowa agencja informacyjna PAP.
Jak sama nazwa wskazuje, w gablocie zgromadzono wybitne obrazy z londyńskiej galerii Dulwich Picture Gallery, które nigdy wcześniej nie były pokazywane w Polsce.
Wybitne dziełay flamandzkich, Holenderskich i włoskich ze nauk językowych @Dulwichgallery w #Londyn będzie można oglądać w @muzeumlazienki od 9 wrześniahttps://t.co/9v1hKFQEpE
— TVP3 (@tvp_3) 8 września 2022
Rubens, Teniers, van Dyck
Pięć dzieł sztuki to: Portret damy autorstwa Petera Paula Rubensa Madonna z Dzieciątkiem autor: Anthony Van Dyck Rolnicy w rozmowie autorstwa Davida Teniersa Młodszego, Wyrok Paryża autor: Adriaen van der Werff i Żołnierze grający w kości przez Salvatora Rosę.
#DzisiajWHistorii > 1659 > Narodziny Adriaena van der Werffa. Jego interpretacja Sądu Paryskiego to: @Dulwichgallery pic.twitter.com/iMAzK7ZZQo
— Deborah Larbi (@HerstoryGeek) 21 stycznia 2014
Oprócz tego, że są uważane za arcydzieła malarstwa europejskiego XVII i XVIII wieku, łączy je to, że wszystkie zostały zakupione pod koniec XVIII wieku do obszernej kolekcji ówczesnego króla polskiego Stanisława II Augusta.
Jednak ze względu na zawirowania polityczne, które doprowadziły do abdykacji króla przez Rosję i zniknięcia Polski z mapy na 123 lata, dzieła mistrzów holenderskich, flamandzkich i włoskich nigdy nie dotarły do Polski.
Teraz zostały udostępnione polskiej publiczności dzięki nowej ekspozycji w Muzeum Łazienki Królewskie, współfinansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
🖼️ Arcydzieła dla Króli?https://t.co/H60uA80WaB
— Polskie Radio (@polskieradiopl) 7 września 2022
W liście odczytanym w piątek na początku spektaklu wicepremier i minister kultury stwierdzili Piotr Gliński powitał arcydzieła i określił wystawę jako „niesamowicie fascynującą” – podała agencja PAP.
Arcydzieła dla króla? Rubens, Van Dyck, Teniers II Ze zbiorów Galerii Obrazów Dulwich trwa do 1 grudnia.
(Zegarek)
Źródło: ZACIER, lazienki-krolewskie.pl
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.