Connect with us

Gospodarka

Pfizer pozywa Polskę i Węgry w związku z długami Covid

Published

on

Pfizer pozywa Polskę i Węgry w związku z długami Covid
Pfizer i BioNTech żądają od Polski spłaty 1,3 miliarda euro długu wraz z odsetkami, podczas gdy Węgrom żądają 60 milionów euro
Pfizer i BioNTech żądają od Polski spłaty 1,3 miliarda euro długu wraz z odsetkami, podczas gdy Węgrom grozi 60 milionów euro. Foto: Sylvain THOMAS /AFP/File
źródło: AFP

Firmy farmaceutyczne Pfizer i BioNTech pozywają rządy Polski i Węgier za niezapłacenie szczepionek zamówionych w czasie pandemii Covid – poinformowali we wtorek prawnicy.

Państwa członkowskie UE zamówiły szczepionki dla swoich społeczeństw w ramach programu wspólnych zakupów, dlatego firmy kierują swoje sprawy do sądów w Belgii, gdzie ma swoją siedzibę Komisja Europejska.

Według kancelarii prawnej reprezentującej Polskę w tej sprawie amerykańskie i niemieckie firmy żądają od Polski spłaty długów na kwotę 5,6 miliarda złotych, czyli 1,3 miliarda euro (1,4 miliarda dolarów) wraz z odsetkami.

Węgry również są oskarżane o złamanie umowy, ale źródło zaznajomione ze sprawą powiedziało AFP, że Budapeszt powinien spodziewać się znacznie niższego zapotrzebowania na kwotę 60 mln euro za trzy miliony dawek szczepionki.

Firma Pfizer potwierdziła, że ​​sprawy są w toku, ale nie potwierdziła żądanych kwot.

także przeczytaj

Amerykańskie jury nakazuje Monsanto zapłacić 857 milionów dolarów za chemikalia szkolne

„Pfizer i BioNTech starają się odzyskać kwoty należne z tytułu zamówień szczepionek na Covid-19 zawartych z tymi rządami na mocy umowy na dostawy z Unią Europejską podpisanej w maju 2021 r.” – podały obie firmy.

'Duże ilości’

Według brukselskiej kancelarii Strelia spór Polski z firmą Pfizer sięga kwietnia 2022 roku.

Następnie „polski rząd poinformował firmę Pfizer Inc. oraz Komisarza UE ds. Zdrowia, Żywności i Bezpieczeństwa, że ​​nie zaakceptuje szczepionek, powołując się na kilka argumentów prawnych i okoliczności faktycznych na poparcie swojego stanowiska”.

W poście w mediach społecznościowych na początku tego miesiąca rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs oskarżył Komisję Europejską i firmę Pfizer o współpracę mającą na celu wyciśnięcie pieniędzy z państw członkowskich UE.

„Jest oczywiste, że te szczepionki zostały zamówione w niepotrzebnie dużych ilościach i narzucone państwom członkowskim” – powiedział Kovacs, szef komunikacji międzynarodowej premiera Viktora Orbana.

READ  Naukowcy przyglądają się 60-letnim badaniom dotyczącym zatrucia jadem kiełbasianym na Ukrainie

także przeczytaj

Kenia i UE podpisują „historyczną” umowę handlową

Pfizer zakwestionował te argumenty oraz rzekome naruszenie umowy i we wrześniu złożył pozew przeciwko Polsce.

Brukselski sąd powiedział AFP, że rozprawa odbędzie się 30 stycznia.

Nie przedstawiono żadnych dowodów na korupcję w programie wspólnych zakupów Komisji Europejskiej.

Jednak przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen została skrytykowana przez Rzecznika Praw Obywatelskich UE za odmowę upublicznienia jej wiadomości tekstowych z szefem firmy Pfizer Albertem Bourlą.

źródło: AFP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *