Gospodarka
Perspektywy znaczącej poprawy energetyki wiatrowej w Europie Środkowo-Wschodniej
22 maja 2023 r
Perspektywy znaczącej poprawy energetyki wiatrowej w Europie Środkowo-Wschodniej
17 maja Giles Dickson, dyrektor generalny WindEurope, otworzył dzień energii CEE (Central and Eastern Europe) Sustainable Finance Summit w Pradze, podkreślając potencjał energii wiatrowej w regionie. Udział wiatru w miksie elektroenergetycznym regionu kształtuje się poniżej średniej europejskiej wynoszącej 17%. Jednak nastąpił znaczny wzrost poparcia politycznego i liczby nowych farm wiatrowych w budowie w różnych krajach.
Europa Środkowo-Wschodnia ma tylko 7% całkowitej mocy UE w zakresie energii wiatrowej, a cele i wsparcie rządowe są poniżej średniej UE. Istnieją jednak oznaki rosnących ambicji politycznych związanych z energią odnawialną w całym regionie. Istnieje wiele działań w zakresie rozwoju projektów prowadzonych przez lokalnych i regionalnych deweloperów, a wielu z nich jest gotowych w razie potrzeby przejść na dealerów lub umowy PPA.
Rumunia i Serbia planują uruchomić aukcje kontraktów CFD na lądową energetykę wiatrową jeszcze w tym roku. Rumunia planuje również wprowadzenie ram prawnych dla morskiej energetyki wiatrowej i jak najszybsze rozpoczęcie aukcji offshore. Słowacja i Czechy uchwaliły przepisy dotyczące aukcji kontraktów CFD. Litwa buduje wiele nowych lądowych turbin wiatrowych, aw Estonii i na Łotwie realizowanych jest kilka projektów lądowych. Wszystkie trzy kraje bałtyckie mają duże ambicje w zakresie morskiej energii wiatrowej, zarówno do użytku domowego, jak i na eksport – a Litwa uruchomiła swoją pierwszą aukcję.
Polska rozczarowała się, gdy ograniczyła 10-godzinny dystans społeczny do zaledwie 700 m zamiast obiecanych przez rząd 500 m. Ale to był krok w dobrym kierunku, projekty na lądzie są rozwijane i mamy nadzieję, że 700 m to nie koniec historii. A morska energetyka wiatrowa w Polsce idzie do przodu: zakładamy, że pierwsze projekty powstaną w latach 2026-2027, a ostateczne decyzje inwestycyjne zapadną jeszcze w tym roku.
W Bułgarii co najmniej dwóch głównych deweloperów regionalnych realizuje projekty na lądzie. Rząd jest gotowy promować przepustowość sieci – przetargami, gdy tylko powstanie koalicja z większością parlamentarną.
Nawet w Słowenii powstają projekty tam, gdzie są tylko 3 MW i obowiązują najostrzejsze ograniczenia dotyczące budowy farm wiatrowych.
Wszystkie te kraje uznają obecnie, że wiatr jest korzystny i ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne. Think tank Ember powiedział, że większa moc wiatrowa obniży ceny energii elektrycznej w regionie o prawie jedną trzecią. Wiele z tych krajów widzi korzyści z rozwoju lokalnych łańcuchów dostaw energii wiatrowej. A opinia publiczna jest po ich stronie. Trzy czwarte Polaków opowiada się obecnie za rozbudową energetyki wiatrowej na lądzie w pobliżu miejsca zamieszkania.
Oczekuje się, że tegoroczna rewizja krajowych planów UE w zakresie energii i klimatu (KPEiK) doprowadzi do wzrostu docelowych wartości energii wiatrowej na 2030 r. w całej Europie Środkowo-Wschodniej: na przykład rząd rumuński zamierza zwiększyć swój cel dotyczący energii odnawialnej na 2030 r. o 30,7% w swoim obecny Podnieść KPEiK do 34% do 38%.
Węgry i Czechy są w dużym stopniu uzależnione od energii jądrowej. Ale Polska i Rumunia widzą rolę zarówno dla energetyki jądrowej, jak i wiatrowej.
Wszystkie kraje regionu muszą jeszcze pracować nad uproszczeniem zezwoleń, w szczególności nad wdrożeniem nowego rozporządzenia UE w tym zakresie. Ale to wciąż niezwykła praca domowa dla prawie każdego innego rządu w Europie.
Rozbudowa sieci jest również dużym wyzwaniem w regionie, podobnie jak gdzie indziej. A OSP muszą być bardziej elastyczni przy wydawaniu pozwoleń na przyłączenie do sieci.
A głównym celem będzie przekonanie rządów i deweloperów projektów w Europie Środkowej i Wschodniej, że europejski łańcuch dostaw może dostarczyć zwiększoną liczbę farm wiatrowych, których potrzebują. W międzyczasie chińscy producenci zdobyli zamówienia w Chorwacji, Rumunii, Serbii i Bośni i celują w Bałkany jako punkt wejścia na rynek europejski.
O potencjale rynków Europy Środkowo-Wschodniej rozmawiamy od dawna. Rosnące wsparcie rządowe i rosnący rozwój projektów w regionie pokazują, że potencjał jest obecnie powoli realizowany, oferując ogromne możliwości dla europejskiego przemysłu wiatrowego.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”