Connect with us

Gospodarka

Perspektywa dla kraju: Polska – KPMG Global

Published

on

Perspektywa dla kraju: Polska – KPMG Global

Wydatki gospodarstw domowych na usługi znacząco przyczyniły się do przyspieszenia wzrostu konsumpcji na początku roku. Sugeruje to, że rok 2024 będzie rokiem przyspieszenia gospodarczego, którego motorem będzie przede wszystkim ożywienie konsumpcji prywatnej. Najważniejszymi argumentami przemawiającymi za silnym wzrostem spożycia prywatnego są znaczący wzrost dochodów gospodarstw domowych, bardzo wysoka dynamika płac realnych oraz relatywnie dobre nastroje konsumentów.

Handel netto miał pozytywny wpływ na wzrost w 2023 r. Wolumen eksportu wzrósł w drugiej połowie roku, do czego przyczyniła się stabilizacja popytu w strefie euro. Wolumeny importu wzrosły w mniejszym stopniu ze względu na trwające redukcje zapasów oraz utrzymujący się zakaz importu ukraińskiego zboża. Łagodzenie zakłóceń w łańcuchach dostaw i silniejszy kurs walutowy wpływają na ceny producentów i prowadzą do niższej inflacji cen towarów. Inflacja cen usług pozostaje jednak wysoka, ponieważ łagodzący wpływ migracji z Ukrainy na dynamikę płac osłabł, a warunki na rynku pracy pozostają napięte.

Rynek pracy w Polsce charakteryzuje się rekordowo niskimi stopami bezrobocia, co świadczy o silnym zaufaniu gospodarczym. Ryzyko niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej zmniejszyło się w związku z powrotem części Polonii i tymczasowym osiedleniem ukraińskich uchodźców. Ponadto niedawna tendencja do dodatniego salda migracji dodatkowo wzmacnia rynek pracy. Oczekuje się, że stopa bezrobocia w 2024 r. wyniesie około 4,0%.

Inflacja zasadnicza w I kwartale 2024 r. spowolniła do docelowego przedziału NBP wynoszącego 2,5% (±1 pkt proc.), ale w kolejnych kwartałach oczekuje się jej ożywienia. 1 kwietnia rząd podniósł tymczasową zerową stawkę VAT na żywność i oczekuje się, że ponownie zamrozi część cen energii do połowy 2024 roku. Luźna polityka fiskalna będzie również przyczyniać się do presji inflacyjnej wywołanej popytem. W rezultacie roczna inflacja spowolni ze średnio 11,4% w 2023 r. do 2,8% w 2024 r., ale pozostanie podwyższona na poziomie 3% w 2025 r.

READ  Polak Duda dziękuje Erdoğanowi za wsparcie Turcji dla migrantów

Stosunki między UE a Polską znacznie się poprawiły po poważnym napięciu pod rządami poprzednich rządów pod przewodnictwem PiS w związku z reformami, które UE postrzegała jako szkodliwe dla praworządności. Konflikt ten doprowadził do zamrożenia aż 137 miliardów euro (150 miliardów dolarów) funduszy i pożyczek UE. Jednak nowemu polskiemu rządowi udało się odblokować te dotacje poprzez zaplanowane reformy i kontynuuje ambitne i kompleksowe zmiany. 15 kwietnia została uruchomiona pierwsza transza zamrożonych środków na łączną kwotę 6,3 mld euro. W ramach budżetu UE na lata 2021–27 Polska ma otrzymać do 76 miliardów euro w ramach funduszy spójności oraz 60 miliardów euro w postaci pożyczek i dotacji z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, przy czym oczekuje się, że Polska otrzyma 23 miliardy euro z funduszy UE w 2024 roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *