Gospodarka
Pełny krok w trzeci kwartał, podwyżki w Serbii i Polsce
W tym tygodniu w regionie planowanych jest wiele publikacji ekonomicznych. Zacznijmy od lipcowej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w wielu krajach. Wzrost sprzedaży detalicznej na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji został opublikowany w poniedziałek rano, a dynamika wzrostu osłabła w porównaniu z danymi z czerwca. Podobny rozwój wydarzeń spodziewany jest w Czechach jeszcze w tym tygodniu. Przemysł w całym regionie prawdopodobnie również nieco się pogorszy, co znajduje odzwierciedlenie w słabszych nastrojach rynkowych. Odbędą się również dwa spotkania w celu ustalenia stóp procentowych banku centralnego. W Serbii spodziewamy się kolejnej podwyżki o 25 punktów bazowych, więc po posiedzeniu stopa procentowa powinna osiągnąć 3,25%. W Polsce cena powinna również wzrosnąć o co najmniej 25 pb we wrześniu. Silniejszej podwyżki stóp procentowych nie można wykluczyć w sierpniu ze względu na dalszy wzrost inflacji. Jednak cykl zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce dobiega końca, sugerują liczne komentarze członków RPP. Wreszcie, ogłoszona zostanie struktura PKB w Rumunii i na Słowacji w II kwartale oraz sierpniowa inflacja na Węgrzech, gdzie powszechnie oczekuje się dalszych wzrostów.
Zmiany na rynku walutowym
Waluty CEE umocniły się na całym świecie w zeszłym tygodniu. Forint zrobił największy ruch, zyskując 2,9% od ostatniego piątku do końca tygodnia nieco poniżej 400 wobec EUR. Zgodnie z oczekiwaniami, węgierski bank centralny podniósł zarówno główną stopę procentową, jak i stopę jednotygodniowego depozytu o 100 punktów bazowych do 11,75%. W celu poprawy transmisji monetarnej dodał również trzy działania, które będą wspierać kształtowanie się krótkoterminowych stóp procentowych rynku finansowego zgodnie z nastawieniem polityki centralnej poprzez wycofanie płynności międzybankowej z jesieni br. Pomogły też obniżki cen gazu i sygnały, że Komisja Europejska może zatwierdzić do końca grudnia unijne fundusze Next Generation. Złoty i korona również umocniły się do odpowiednio 4,71 i 24,47 wobec euro. W tym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się EBC oraz posiedzenia banków centralnych Serbii i Polski. Spodziewamy się, że NBS pozostanie na kursie umiarkowanego zacieśnienia, z podwyżką o 25 pb do 3,25% w Serbii. W Polsce rynek oczekuje podwyżki o 25 punktów bazowych do 6,75%, ale ostatnie komentarze decydentów NBP pozostawiają miejsce na wszystko pomiędzy stabilnością a podwyżką o ponad 25 punktów bazowych.
Zmiany na rynku obligacji
Rentowności obligacji rządowych Europy Środkowo-Wschodniej były mieszane przez ostatni tydzień. Podczas gdy rentowność 10-letnich obligacji skarbowych dryfowała o 20 punktów bazowych w/w w kierunku tegorocznego maksimum, rumuńskie obligacje zwyżkowały, a rentowności 10-letnich spadły o 20 punktów bazowych w/w. Spread między 10-letnimi HGB i ROMGB rozszerzył się do nowego maksimum (110 punktów bazowych) i jest znacznie powyżej średniego poziomu z tego roku (-50 punktów bazowych). Istnieje kilka przyczyn takiej rozbieżności. Po pierwsze, wydaje się, że NBR nie musiał interweniować na rynku walutowym, ponieważ kurs RON wzrósł w zeszłym tygodniu. Niektóre domy inwestycyjne i tropiciele indeksów rozpoczęły odbudowę swoich pozycji w ROMGB, podczas gdy Węgry pozostają nieinwestowalne ze względu na niejasną sytuację związaną z dostępem do funduszy unijnych i kwestiami praworządności. Ponadto ostatnia decyzja banku centralnego przyczyniła się do niedawnego ruchu rentowności; Oprócz podniesienia stóp procentowych o 100 punktów bazowych bank centralny ogłosił zamiar wycofania z rynku nadpłynności za pomocą dłuższych instrumentów (bony dyskontowe). Znalazło to również odzwierciedlenie w bardziej znaczącym wzroście rentowności 3-letnich (+80 pb w/w) w porównaniu z długim końcem. W tym tygodniu w Europie Środkowo-Wschodniej planowane są liczne aukcje obligacji i bonów skarbowych, przy czym najbardziej aktywna będzie Rumunia.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”