Connect with us

Świat

Pełne uwagi prezydenta Joe Bidena i premiera Singapuru Lee

Published

on

Pełne uwagi prezydenta Joe Bidena i premiera Singapuru Lee

„Nie możemy tolerować kraju, który twierdzi, że niepodległość innego kraju jest wynikiem historycznych błędów i szalonych decyzji” – powiedział premier Lee 29 marca w Białym Domu.

Bloomberg | Bloomberg | Obrazy Getty

Premier Singapuru Lee Hsien Loong spotkał się we wtorek z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu, aby omówić bezpieczeństwo Indo-Pacyfiku, wojnę na Ukrainie i inwestycje między krajami.

Lee rozpoczął w sobotę tygodniową wizytę roboczą w Stanach Zjednoczonych.

Poniżej znajdują się uwagi ze wspólnej konferencji prasowej Bidena i Lee, która nastąpiła po ich spotkaniu około 13:30 czasu lokalnego, zgodnie z transkrypcją Biura Prasowego Białego Domu.

Prezydent Biden

Witamy z powrotem w Białym Domu. Mam zaszczyt powitać dziś w Białym Domu premiera Lee. I jestem dumny – i mówię to szczerze – jestem naprawdę dumny z partnerstwa, które trwa – między Singapurem a Stanami Zjednoczonymi. Jest tak blisko i tak silny jak zawsze.

Wspólnie pracujemy nad utrzymaniem porządku opartego na zasadach – porządku międzynarodowego, przestrzeganiem fundamentalnych zasad Organizacji Narodów Zjednoczonych i zapewnieniem przyszłości Indo-Pacyfiku, która jest zarówno wolna, jak i otwarta.

Patrząc w przyszłość, premier Lee i ja podzielamy wspólne zaangażowanie na rzecz ASEAN jako – i jego kluczowej roli – we wszystkim, co robimy. Nie mogę się doczekać powitania przywódców ASEAN na specjalnym szczycie tutaj w Waszyngtonie, DC tej wiosny.

Omówiliśmy również szereg obaw dotyczących pokoju i stabilności w regionie Indo-Pacyfiku. Obejmuje to zapewnienie, że wszystkie narody w regionie, w tym Chiny, przestrzegają zasad, które umożliwiają wolny i otwarty region.

Singapur i Stany Zjednoczone zgadzają się na przesłanie wiadomości do wszystkich narodów – do wszystkich narodów, niezależnie od ich wielkości czy populacji: są równi w prawie – w swoich prawach na arenie światowej.

Joe Biden

Prezydent, Stany Zjednoczone

Zarówno Singapur, jak i Stany Zjednoczone są zaangażowane w wolność żeglugi i niezakłócony przepływ handlu morskiego na Morzu Południowochińskim.

Podzieliliśmy się naszymi obawami dotyczącymi KRLD i jej destabilizujących wystrzeliwanych rakiet balistycznych oraz zdecydowanie sprzeciwiliśmy się rezolucjom Rady Bezpieczeństwa – które wyraźnie naruszają kilka rezolucji Rady ONZ.

I oboje wzywamy Koreę Północną do powstrzymania się od dalszych prowokacji i powrotu do stołu negocjacyjnego w celu podjęcia poważnej i trwałej dyplomacji.

Oboje jesteśmy głęboko zaniepokojeni ciągłym cierpieniem i przemocą w Birmie po zeszłorocznym wojskowym zamachu stanu – zamachu stanu, który wywołał kryzys humanitarny i zniweczył dekadę demokratycznego i gospodarczego postępu narodu birmańskiego.

Singapur i Stany Zjednoczone zgadzają się, że reżim wojskowy musi pilnie wdrożyć pięciopunktowy konsensus ASEAN i przywrócić Birmę na ścieżkę demokratycznych przemian.

Rozmawialiśmy też o wojnie na Ukrainie. W zeszłym tygodniu w Europie świat dostrzegł silną jedność dla zjednoczonej odpowiedzi i determinacji sojuszu NATO, G7 i Unii Europejskiej w odpowiedzi na brutalny i nieuzasadniony atak Putina na Ukrainę.

Dziś, po wizycie premiera i silnym przywództwie Singapuru w tej sprawie, jasne jest, że wojna Putina jest nie do przyjęcia dla narodów we wszystkich regionach świata – nie tylko w Europie, ale we wszystkich regionach świata. Jest to atak na podstawowe zasady międzynarodowe, które leżą u podstaw pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu na całym świecie, w tym na obszarze Indo-Pacyfiku.

Dziś Singapur i Stany Zjednoczone są zjednoczone w wysyłaniu wiadomości do wszystkich narodów – do wszystkich narodów, bez względu na wielkość czy populację: mają takie samo prawo – do swoich praw na arenie światowej. Mają prawo do suwerenności i integralności terytorialnej oraz do decydowania o swojej przyszłości wolnej od przemocy i zastraszania.

Panie premierze, nasze narody ściśle współpracują w dziedzinie bezpieczeństwa i zwalczania terroryzmu; mamy od jakiegoś czasu. I mamy głębokie więzy handlowe i gospodarcze. Muszę przyznać, że nawiązaliśmy też głębokie więzi osobiste.

A ja – nadal będziemy pogłębiać nasze partnerstwo i wykorzystywać możliwości, by stawić czoła obecnym wyzwaniom i wspólnie je przezwyciężyć: walczyć z Covid-19, upewniając się, że jesteśmy przygotowani na kolejną pandemię; zwiększyć nasze ambicje klimatyczne i pracować nad dekarbonizacją sektora żeglugi; Współpraca we wszystkim, od cyberbezpieczeństwa po eksplorację kosmosu; Promowanie szeroko zakrojonego wzrostu gospodarczego w całym regionie Indo-Pacyfiku, w tym współpraca w celu opracowania ram gospodarczych regionu Indo-Pacyfiku, które sprzyjają trwałemu dobrobytowi w całym regionie.

Mamy więc wielką agendę, panie premierze – ważną agendę, wspólną wizję, którą wspólnie realizujemy: wolny i otwarty Indo-Pacyfik, połączony, dostatni i bezpieczniejszy Indo-Pacyfik i bardziej odporny. Uważam, że partnerstwo amerykańsko-singapurskie ma zasadnicze znaczenie dla urzeczywistnienia tej przyszłości.

Jeszcze raz dziękuję premierowi Lee. Zawsze doceniam konsultacje z tobą. I jak powiedziałem wcześniej, zarówno ty, jak i Singapur, uderzacie znacznie powyżej swojej wagi – znacznie powyżej swojej wagi. I doceniam czas, który spędziliśmy razem i nie mogę się doczekać wielu kolejnych spotkań.

Podłoga jest twoja.

Premier Lee

Dziękuję prezydencie Biden. Dziękuję za te ciepłe słowa.

Panie Prezydencie Biden, Panie i Panowie! Chciałbym podziękować Panu Prezydentowi za ciepłe przyjęcie mnie i mojej delegacji.

Ostatni raz spotkaliśmy się w Rzymie na marginesie szczytu G20, ale w ciągu tych kilku miesięcy wiele się zmieniło. Obecna niepewność i kryzysy na arenie międzynarodowej podkreślają potrzebę współpracy krajów z bliskimi przyjaciółmi i partnerami. Singapur zaś głęboko docenia zaangażowanie Ameryki w zaangażowanie Azji Południowo-Wschodniej, aw szczególności Singapuru, pomimo trwającego kryzysu na Ukrainie.

Dziś rano odbyliśmy bardzo dobrą rozmowę z prezydentem Bidenem. Potwierdziliśmy wieloletnie i zróżnicowane partnerstwo Singapur-USA oraz nasze wspólne zaangażowanie na rzecz stabilnego, opartego na zasadach porządku światowego.

Singapur jest drugim co do wielkości inwestorem azjatyckim w USA, a Stany Zjednoczone są największym inwestorem w Singapurze.

Lee Hsien Loong

Premier Singapuru

Stany Zjednoczone od ponad 80 lat odgrywają ważną i konstruktywną rolę w regionie Azji i Pacyfiku. A Singapur naszymi słowami i czynami konsekwentnie wspiera silną obecność USA w regionie.

Mamy znaczącą współpracę dwustronną w kwestiach gospodarczych, obronnych i bezpieczeństwa, a także silne więzi międzyludzkie.

Singapur jest drugim co do wielkości inwestorem azjatyckim w USA, a Stany Zjednoczone są największym inwestorem w Singapurze. Inwestycje Singapuru w USA i amerykański eksport do Singapuru wspierają ponad ćwierć miliona amerykańskich miejsc pracy.

Na froncie obronnym Singapur jest głównym partnerem amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa – właściwie jedynym krajem o takim statusie.

Od ponad 30 lat mamy podpisany w 1990 r. i niedawno odnowiony w 2019 r. protokół ustaleń w sprawie współpracy obronnej, dający wojsku USA dostęp do baz lotniczych i morskich Singapuru.

Rozszerzamy również naszą współpracę o nowe obszary, takie jak cyberbezpieczeństwo, gospodarka cyfrowa, zrównoważony rozwój, a nawet przestrzeń kosmiczna.

Singapur głęboko docenia przywództwo prezydenta Bidena we wzmacnianiu zaangażowania USA w regionie. Z zadowoleniem przyjmujemy jego zamiar zorganizowania w najbliższym czasie specjalnego szczytu ASEAN-USA. Jest to silne poparcie dla zaangażowania Ameryki w Azję Południowo-Wschodnią i centralną pozycję ASEAN.

Prezydent i ja dyskutowaliśmy o znaczeniu rozszerzenia interesów strategicznych i gospodarczych USA w regionie Azji i Pacyfiku. Ważne jest, aby rozwijać pozytywny program gospodarczy, który jest otwarty, integracyjny, terminowy i elastyczny.

Nie możemy tolerować żadnego państwa, które twierdzi, że niepodległość innego państwa jest wynikiem historycznych błędów i szalonych wyborów.

Lee Hsien Loong

Premier Singapuru

Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy zaproponowane przez Amerykę ramy gospodarcze dla regionu Indo-Pacyfiku, które wzmocnią zaangażowanie Ameryki w ewoluującą regionalną architekturę gospodarczą.

Rozmawiałem z prezydentem o jego niedawnej wizycie w Europie i trwającym kryzysie na Ukrainie. Singapur jest zagorzałym zwolennikiem prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych, która zakazuje aktów agresji przeciwko suwerennemu państwu. I dlatego zdecydowanie potępiliśmy niesprowokowany atak Rosji na Ukrainę.

Należy szanować suwerenność, niezależność polityczną i integralność terytorialną wszystkich krajów, dużych i małych. Niesprowokowana inwazja militarna na suwerenne państwo pod jakimkolwiek pretekstem jest nie do przyjęcia.

Nie możemy tolerować żadnego państwa, które twierdzi, że niepodległość innego państwa jest wynikiem historycznych błędów i szalonych decyzji.

Zakomunikowałem prezydentowi Bidenowi środki podjęte przez Singapur w celu ograniczenia zdolności Rosji do prowadzenia wojny z Ukrainą. Nasze działania opierają się na zasadach fundamentalnych dla naszego przetrwania i istnienia jako niezależnego, suwerennego narodu.

Podtrzymywaliśmy te zasady i głosowaliśmy zgodnie z nimi w ONZ w kolejnych kryzysach obejmujących różne kraje na przestrzeni wielu dziesięcioleci.

Wojna na Ukrainie dotyka regionu Azji i Pacyfiku. Również w naszym regionie istnieją potencjalne gorące punkty i kontrowersyjne kwestie, które, jeśli nie będą dobrze zarządzane, mogą przerodzić się w otwarty konflikt.

Kraje posiadające interesy w regionie muszą dołożyć wszelkich starań, aby rozwiązać spory pokojowymi środkami, tak abyśmy nie doszli do punktu, z którego nie ma odwrotu.

Dlatego ważne jest, aby dialog między krajami był otwarty, w tym na najwyższym szczeblu. Pomoże to ukierunkować rozwój, aby uniknąć konfliktów i zapobiec błędnej interpretacji intencji drugiej strony.

Musimy również tworzyć integracyjne konstrukcje, aby zniwelować różnice i promować współpracę i współzależność w regionie Azji i Pacyfiku – na przykład Spotkanie Liderów APEC i proponowane Ramy Gospodarcze Indo-Pacyfiku.

Stany Zjednoczone mają trwałe interesy strategiczne w regionie Azji i Pacyfiku oraz wielu przyjaciół w regionie, którzy chcą, abyś pozostał aktywny i konsekwentnie zaangażowany. Jestem przekonany, że stosunki Singapuru ze Stanami Zjednoczonymi będą się nadal umacniać w tym kontekście regionalnym.

Dziękuję bardzo.

READ  Skoncentruj się na roli New Delhi podczas podróży Jaishankara do Moskwy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *