Nauka
Pegasus: pogłębiający się skandal dotyczący oprogramowania szpiegującego w Europie | Międzynarodowy
W Unii Europejskiej rośnie zaniepokojenie korzystaniem z potężnego oprogramowania szpiegującego o nazwie Pegasus. Komisja śledcza powołana przez Parlament Europejski przygotowuje swoje pierwsze operacyjne posiedzenie robocze, które może się odbyć w ten czwartek. Wstępna agenda wskazuje na obecność członków Senatu RP, jednego z krajów, w których istnieją podejrzenia o wykorzystanie Pegaza do szpiegowania politycznych rywali rządu. Europejski Inspektor Ochrony Danych wezwał już do zakazu programów takich jak Pegasus, twierdząc, że są one zbyt trudne do kontrolowania i zagrażają podstawowym prawom i wolnościom.
Grupa śledcza (formalnie nazwana Komitetem Śledczym do zbadania wykorzystania Pegasusa i równoważnego oprogramowania szpiegującego do nadzoru) została namówiona po tym, jak rządy Polski i Węgier przyznały się do posiadania programu, bardzo potężnego oprogramowania szpiegowskiego opracowanego przez izraelską firmę NSO. jest dostępny tylko dla agencji rządowych. Pegasus może przejąć kontrolę nad telefonem komórkowym bez wiedzy właściciela, a oprócz dostępu do całej jego zawartości może również przekształcić go w terminal do słuchania i przechwytywania obrazów.
Pierwsze posiedzenie komisji w kwietniu, poświęcone pracom przygotowawczym, zbiegło się w czasie z rewelacjami na temat tzw Katalońska Brama, śledztwo w sprawie szpiegowania przywódców separatystów powiązanych z nieudaną próbą jednostronnego oddzielenia się Katalonii od Hiszpanii w 2017 roku. A jego następna sesja odbędzie się wkrótce po tym, jak premier Hiszpanii Pedro Sánchez powiedział w poniedziałek, że jego telefon został zhakowany przez Pegasusa. Inni wysocy rangą członkowie hiszpańskiego rządu zostali najwyraźniej zaatakowani przez oprogramowanie szpiegowskie, w tym minister obrony Margarita Robles i była minister spraw zagranicznych Arancha González-Laya, której telefony komórkowe były szpiegowane podczas kryzysu dyplomatycznego między Hiszpanią a Marokiem w maju 2021 r., podają źródła rządowe. . .
Przez rok 38-osobowa komisja śledcza (w tym Carles Puigdemont, który kierował próbą secesji Katalonii, uciekł do Belgii, aby uniknąć aresztowania, a następnie został wybrany do Parlamentu Europejskiego) będzie próbował zebrać dowody i dokumenty świadczą o wykorzystaniu programu w UE, gdzie poza Hiszpanią pojawiły się doniesienia o szpiegowaniu w Grecji, Polsce i na Węgrzech. We Francji uważa się, że prezydent Emmanuel Macron znajduje się na liście możliwych celów Pegasusa, zgodnie z doniesieniami medialnymi z lipca 2021 r. opartymi na śledztwie prowadzonym przez wspólne dziennikarstwo, znanym jako Projekt Pegaz. A w zeszłym miesiącu premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson został poinformowany przez Citizen Lab, wydział badań nad cyberbezpieczeństwem na Uniwersytecie w Toronto, że jego biuro mogło być celem ataków w 2020 i 2021 roku.
Jeśli wnioski Komisji potwierdzą widoczne niebezpieczeństwo, „Parlament Europejski zwróci się do Komisji Europejskiej o uchwalenie przepisów dotyczących jego stosowania”, mówi Juan Fernando López Aguilar, członek komisji śledczej i przewodniczący Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. .
López Aguilar jest przekonany, że „odpowiedź Parlamentu Europejskiego wpłynie na postawę parlamentów narodowych w tej sprawie”. Uważa, że przynajmniej Pegasus „będzie musiał zostać uregulowany, ponieważ wpływa na prawa podstawowe, które są silnie chronione w Karcie”. [of fundamental rights of the EU]”.
Europejski Inspektor Ochrony Danych (EIOD), europejski organ ochrony danych, już opowiada się za zakazem opracowywania i wdrażania programów szpiegowskich z zasobami takimi jak Pegasus, w celu ochrony „podstawowych wolności, ale także demokracji i praworządności ”. W środku raport wstępny opublikowany w połowie lutego, Inspektor uznał, że „korzystanie z Pegasusa może prowadzić do bezprecedensowego poziomu włamań, co zagraża istocie prawa do prywatności, ponieważ oprogramowanie szpiegujące może ingerować w najbardziej intymne aspekty naszego codziennego życia. ”
Grupa NSO twierdzi, że sprzedaje swoje oprogramowanie tylko agencjom rządowym. „Te informacje nie zostały jeszcze zweryfikowane”, zauważa López Aguilar. „Prawda jest taka, że program jest bardzo drogi, a każda interwencja kosztuje fortunę, więc w zasadzie nie jest w zasięgu amatorów”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”