Zabawa
Peeni Henare jest pierwszym nowozelandzkim ministrem, który odwiedził Ukrainę od czasu konfliktu
Minister obrony Peeni Henare odwiedza Kijów, aby spotkać się z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem i złożyć hołd poległym w konflikcie.
Minister obrony Peeni Henare złożył pierwszą wizytę na Ukrainie ministra nowozelandzkiego od czasu inwazji rosyjskiej.
Udał się do Kijowa, gdzie spotkał się z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem i złożył hołd poległym w konflikcie pod Murem Pamięci Poległych za Ukrainę.
Henare powiedział, że wizyta była „mocnym przesłaniem, że Nowa Zelandia stoi po stronie narodu ukraińskiego i że nasze poparcie dla wysiłków obronnych Ukrainy przed nielegalną inwazją Rosji jest niezachwiane”.
„Powtarzam o silnym poparciu Nowej Zelandii dla integralności terytorialnej Ukrainy i jej mieszkańców oraz o naszym ciągłym jednoznacznym potępieniu rosyjskiej agresji” – powiedział.
Powiedział, że „pokorne” jest „słyszenie z pierwszej ręki poświęcenia obywateli Ukrainy w walce o ich integralność terytorialną”.
„Pokazuje również, dlaczego rząd Nowej Zelandii nadal okazuje swoje wsparcie” – powiedział.
Henare powiedział, że Reznikow „wyraził wdzięczność” za decyzję Nowej Zelandii o przedłużeniu misji Sił Obronnych polegającej na szkoleniu ukraińskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii do 2023 roku.
Henare powiedział, że Reznikov zauważył, że misja „zmieniłaby sytuację w terenie.
„Pan Reznikov powiedział, że największym wyzwaniem dla nich jest zima i przetrwanie jej, ale jak dotąd odnieśli ogromny sukces ze względu na swój sposób myślenia:„ Możemy wygrać, wygramy i musimy wygrać ”- powiedział Henare.
Od początku inwazji Nowa Zelandia nałożyła sankcje na ponad 1200 rosyjskich osób i podmiotów oraz przekazała Ukrainie ponad 60 milionów dolarów pomocy wojskowej, dyplomatycznej, prawnej i humanitarnej.
Ostatnio minister spraw zagranicznych Nanaia Mahuta skoncentrowała sankcje na rosyjskim sektorze obronnym i bezpieczeństwa. Sankcje spowodowały, że wszyscy posłowie z Nowej Zelandii zostali wyrzuceni z Rosji.
Henare powiedział Reznikowowi, że rząd będzie nadal poszukiwał sposobów wsparcia Ukrainy podczas konfliktu i pomocy w odbudowie kraju.
„Uzgodniliśmy, że będziemy kontynuować otwarte rozmowy na temat tego, co jeszcze możemy zrobić, aby wesprzeć wysiłki Ukrainy w zakresie odporności i odbudowy” – powiedział Henare.
Henare powiedział, że wsparcie udzielone Ukrainie się opłaca, zauważając, że Ukraina robi postępy i odzyskuje utracone terytorium.
Na początku konfliktu siły ukraińskie niedawno odbiły miasto Chersoniu, które w marcu zostało utracone na rzecz Rosji.
Henare powtórzył, że wojska nowozelandzkie nie dokonają inwazji na Ukrainę. Byłoby to postrzegane jako znaczące rozszerzenie roli Nowej Zelandii i rozszerzenie konfliktu. Groziłoby to, że Nowa Zelandia zostanie uznana za uczestnika wojny.
„Chcę jasno powiedzieć, że chociaż Siły Obronne Nowej Zelandii nie dokonają inwazji na Ukrainę w celu walki, pozostajemy zaangażowani w wnoszenie naszych zdolności i wiedzy specjalistycznej do wysiłków obronnych.
„Ale jest szybki sposób na zakończenie tego konfliktu, a jest nim natychmiastowe odwrócenie kursu przez Rosję i wycofanie się z Ukrainy” – powiedział Henare.
„Zasady mają znaczenie i chociaż Aotearoa może znajdować się po drugiej stronie świata i daleko od walk, jesteśmy zobowiązani do przestrzegania zasad prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych i robimy, co w naszej mocy, aby je wspierać – oto, czym jest Wizyta była bliska” – powiedział.
Henare odwiedził także Polskę, gdzie spotkał się z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem.
Powiedział, że „niedawny atak rakietowy w Polsce jest niefortunnym incydentem i podkreśla niebezpieczeństwa, jakie stwarza nielegalna inwazja Rosji na Ukrainę”.
„Złożyłem kondolencje Nowej Zelandii z powodu ofiar śmiertelnych w tym incydencie” – powiedział Henare.
Dochodzenie wykazało, że pocisk, który wylądował w Polsce i zabił dwie osoby, został prawdopodobnie wystrzelony przez Ukrainę w celu zestrzelenia rosyjskiego pocisku. Ukraina temu zaprzecza.
„Nowa Zelandia i Polska podzielają te same wartości, jeśli chodzi o Ukrainę, dlatego pan Błaszczak był bardzo wdzięczny za pomoc Nowej Zelandii dla Ukrainy” – powiedział Henare.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.