Gospodarka
Partnerstwo Turcja-Polska dla zapewnienia pokoju i dobrobytu: FM Çavuşoğlu
Poprawiające się i pogłębiające partnerstwo między Turcją a Polską zagwarantuje pokój i dobrobyt w regionie – powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu.
Przed oficjalną wizytą w Polsce Çavuşoğlu napisał artykuł do Dziennika Gazety Prawnej.
„Dziś zdeterminowana wola rozwoju naszych relacji, silne sojusze i wspólne wartości, które wyznajemy, są filarami naszego strategicznego partnerstwa” – powiedział.
Çavuşoğlu stwierdził, że oba kraje rozwinęły przyjazne stosunki o głęboko zakorzenionej ponad 600-letniej historii.
„Nasi przodkowie zawsze popierali niepodległość i integralność terytorialną Polski. Z tego powodu nie zawahali się nawet iść na wojnę. Ta sama tradycja była kontynuowana w okresie republikańskim; Turcja nie uznała okupacji Polski podczas II wojny światowej za II wojnę światową – powiedział.
Avuşoğlu podkreślił, że Polska odwzajemniła się również przyjazną postawą Turcji, przypominając, że Polska stanęła po stronie Turcji w trudnych latach zmagań po I wojnie światowej i była pierwszym krajem europejskim, który podpisał traktat o przyjaźni z Republiką Turcji.
Avuşoğlu zauważył, że wieloletnia przyjaźń między dwoma krajami obejmuje szerokie spektrum, od polityki po wojsko, od biznesu i handlu po kulturę i edukację, zauważając, że dwustronna współpraca z deklaracją podpisaną w 2009 r. jest poziomem partnerstwa strategicznego.
Avuşoğlu podkreślił, że dialog polityczny będzie trwał nieprzerwanie na wszystkich szczeblach i podkreślił, że pięć porozumień podpisanych podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Turcji w maju nadało nowego impulsu stosunkom dwustronnym i pogłębiło strategiczne partnerstwo.
Zakup przez Polskę tureckich uzbrojonych bezzałogowych statków powietrznych (UAV) na początku tego roku był pierwszym przypadkiem, w którym państwo członkowskie NATO lub UE nabyło drony z Turcji.
Podczas wizyty Duda określił Turcję jako „najsilniejszego sojusznika” Warszawy w ich regionie i wyraził przekonanie, że oba kraje mogą odpierać zewnętrzne zagrożenia w ramach NATO.
Wskazał, że handel bilateralny, który ma w tym roku przekroczyć 8 miliardów dolarów, wkrótce osiągnie wyznaczony przez prezydentów obu krajów cel 10 miliardów dolarów. Çavuşoğlu powiedział: „Cenimy również zwiększenie wzajemnych inwestycji. Jesteśmy gotowi to wdrożyć.”
avuşoğlu zauważył, że postrzega stosunki międzyludzkie jako bardzo ważny wymiar przyjaźni turecko-polskiej i dodał: „W Polonezköy mieszkają wnuki Polaków, którzy osiedlili się na ziemiach przydzielonych im dekretem sułtana Abdülmecita w Stambule. ) w pobliżu Stambułu i symbolizują przyjaźń między naszymi narodami.Dziś nasi polscy przyjaciele, którzy przyjeżdżają do naszego kraju jako turyści, stanowią humanitarny most między dwoma krajami.Dzięki naszej wyjątkowej infrastrukturze turystycznej chcemy, aby liczba polskich przyjaciół, których gościmy, wzrosła do 1,5 miliona w naszym kraju w ciągu najbliższych kilku lat.”
Avuşoğlu zauważył, że Polska, najbardziej preferowany kraj programu Erasmus + dla tureckich studentów, od 2004 r. gości około 39 000 tureckich studentów, dodając, że ponad 6 000 polskich studentów studiuje w Turcji.
„Postrzegamy programy wymiany studentów i wykładowców jako najważniejszą inwestycję w przyszłość naszych relacji” – powiedział Çavuşoğlu.
podkreślił, że Turcja i Polska są świadome wartości stosunków sojuszniczych i transatlantyckich w ramach NATO, avuşoğlu powiedział, że współpraca ta będzie kontynuowana w ramach procesu „Trójstronnej współpracy turecko-polsko-rumuńskiej”, w tym Rumunii, i stwierdził, że dążą do jej rozwoju. proces na szczeblu ministrów spraw zagranicznych w nadchodzącym okresie.
avuşoğlu zauważył, że Turcja w pełni popiera członkostwo Polski w NATO i stwierdziła, że docenia również poparcie Polski dla członkostwa Turcji w UE.
„W tym kontekście wspólne członkostwo Turcji i Polski we wszystkich instytucjach euroatlantyckich, czyli członkostwo Turcji w UE, w istotny sposób przyczyni się do stabilności, bezpieczeństwa i dobrobytu tego regionu geostrategicznego i poza nim” – dodał.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”