Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Parlament Europejski apeluje o „zakrojoną na szeroką skalę misję obserwacyjną” w nadchodzących wyborach w Polsce

Published

on

Parlament Europejski apeluje o „zakrojoną na szeroką skalę misję obserwacyjną” w nadchodzących wyborach w Polsce

Parlament Europejski przyjął we wtorek rezolucję w sprawie zbliżających się wyborów parlamentarnych w Polsce.

Niewiążący tekst potępia „celowe i systematyczne działania” polskiego rządu zmierzające do podważenia podstawowych wartości Unii Europejskiej i wyraża „głębokie zaniepokojenie” ostatnimi zmianami w polskim prawie wyborczym.

ZmianyDziałania podjęte przez skrajnie prawicową partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS) mają na celu zwiększenie frekwencji wyborczej poprzez otwarcie większej liczby lokali wyborczych na wsiach oraz zapewnienie bezpłatnego transportu osobom starszym i niepełnosprawnym w dniu wyborów.

Opozycja twierdzi, że zmiana przepisów tak blisko wyborów jest nielegalna, a jej jedynym celem jest przyciągnięcie większej liczby wyborców wiejskich, demograficznie korzystnej dla PiS-owskiej władzy wykonawczej.

W swojej rezolucji posłowie wzywają Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) do zorganizowania „kompleksowej misji obserwacji wyborów” na nadchodzące wybory parlamentarne w Polsce, które mają się odbyć między październikiem a listopadem.

OBWE regularnie monitoruje wybory na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym w całej Europie i informuje, czy są one uczciwe, wolne, sprawiedliwe i przejrzyste.

Według swojej strony internetowej OBWE oceniła już krajobraz wyborczy w Polsce i zgłosiła możliwość rozmieszczenia „ograniczonej” misji obserwacyjnej jeszcze w tym roku, co teoretycznie nie spełniłoby oczekiwań ustawodawcy.

„Chociaż misja odwiedzi ograniczoną liczbę lokali wyborczych w dniu wyborów, nie przewiduje się kompleksowego i systematycznego monitorowania działań wyborczych” raport wstępny przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR).

Polski MSZ nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

W ich uchwalePrzyjęty 472 głosami za i 136 przeciw, posłowie wezwali również polskie władze do „uchylenia” lub „przynajmniej zawieszenia” nowej ustawy, która powołałaby państwową komisję do zbadania przypadków „rosyjskich wpływów”.

Komisja otrzymała uprawnienia prokuratorskie do przeprowadzania przesłuchań funkcjonariuszy publicznych i firm podejrzanych o działanie „na szkodę Polski” w latach 2007-2022.

READ  DVIDS - Aktualności - Ambasador USA w Polsce organizuje spotkanie żołnierzy amerykańskich z przedstawicielami USO

Możliwe kary, zwane w ustawie „środkami zaradczymi”, to zakaz posiadania poświadczenia bezpieczeństwa lub zajmowania stanowiska związanego z zarządzaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat.

Partie opozycyjne i eksperci prawni potępili Komitet Państwowy jako narzędzie polityczne do atakowania kandydatów w okresie poprzedzającym wybory powszechne, co skutecznie pozbawia ich prawa do ubiegania się o urzędy publiczne.

Komisja Europejska zaczął Pozew przeciwko Polsce, w którym zarzuca się, że ustawa narusza szereg zasad prawnych, takich jak prawo do skutecznej ochrony sądowej, zakaz sankcji wstecznych oraz wymogi ochrony danych.

Posłowie wzywają Komisję „do jak najszybszego poczynienia postępów, jeśli prawo pozostanie w mocy, zwłaszcza poprzez zastosowanie przyspieszonych postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *