Zabawa
Park of Poland – ośrodek, którego celem jest umieszczenie narodu na mapie parków tematycznych
Nagle wielkie rzeczy dzieją się w branży rozrywki tematycznej w Polsce. W miarę jak w całym kraju pojawia się nowa generacja parków tematycznych, przyglądamy się Park of Poland, ambitnemu nowemu celowi poza Warszawą.
Blooloop również przemawia Piotr Dudoleńskiczłowiek, który kierował rozwojem PArka Polski, aby dowiedzieć się więcej o planach dotyczących parku wodnego na każdą pogodę. Pytamy go także, dlaczego wierzy, że uda mu się zrealizować taki projekt tam, gdzie inni zawiedli.
Po latach parków dinozaurów, krain miniatur i centrów nauki „ja też” wyłania się nowa generacja parków tematycznych i wesołych miasteczek Jest zaczyna się równomiernie
pojawiają się w całej Polsce.
Kradzież marszu w 2014 roku była Energylandia w Zatorze. Stworzony przez przedsiębiorcę zajmującego się napojami energetycznymi i klubami nocnymi Marek Goczałmoże już pochwalić się roczną liczbą odwiedzających wokół 1 milion. Na najbliższe lata zaplanowano szereg nowych, dużych atrakcji, w tym kilka kolejek górskich i przejażdżkę wodną. W innych częściach Polski projekt Holiday Park Kownaty we współpracy z krytym i odkrytym parkiem Majaland ma zostać otwarty do końca roku Grupa Plopsa. Zakłada się, że powstanie więcej parków.
Polski park pęka w szwach
Sześćdziesiąt kilometrów na południe od stolicy, w Mszczonowie, w maju tego roku rozpoczęła się budowa pierwszego etapu Park of Poland Resort. Projektem kieruje Piotr DudoleńskiPrezes Zarządu sp Globalne akcje miast. Holenderska firma współpracuje ze strategicznym partnerem z Niemiec, Grupa firm WUNDOperator pięciu aquaparków m.in Termy Erdinga, Terma Bad Wörishofen I Raj kąpielowy w Czarnym Lesie. Razem będą rozwijać Wodny Świat Suntago.
Obiekt o powierzchni 70 000 metrów kwadratowych ze szklanym dachem będzie największym krytym parkiem wodnym w Europie, przyćmiewającym Tropical Islands pod Berlinem. Planowana jest także część hotelowo-konferencyjna. Przyszłe etapy obejmą duży park tematyczny, centrum handlowe i więcej hoteli.
Projekt dużego parku wodnego
„Nasz park wodny będzie miał 3,2 km zjeżdżalni wodnych, a także ekskluzywną saunę i strefę spa” – zdradza Dudolenski. „W Polsce są bardzo ładne projekty, ale żaden nie dorównuje wielkością Suntago Water World.”
W pierwszym etapie Park of Poland planowana jest działka o powierzchni 20 hektarów. Chociaż nie wyznaczono daty otwarcia, budowa ma potrwać około 20 miesięcy. Łącznie Global City Holdings posiada w Mszczonowie 400 hektarów (988 akrów), które zostaną zagospodarowane w ramach rozbudowy kurortu. Roczny cel odwiedzających park wodny to co najmniej 1 milion gości.
Niedziela, 365 dni w roku!
Mówi się, że nazwa Suntago brzmi jak „sun-to-go”. Gościom parku wodnego gwarantujemy możliwość korzystania z tropikalnego parku wodnego przez 365 dni w roku, nawet gdy na zewnątrz jest mróz. Ponad 700 prawdziwych palm, zebranych ręcznie z Florydy, Malezji i Tajlandii, zanurzy kąpiących się w egzotycznej atmosferze podczas pluskania się i zabawy w wodach termalnych. Kiedy na zewnątrz jest słonecznie, dwa dachy składane (każdy o powierzchni 1600 metrów kwadratowych i wadze ponad 120 ton) można otworzyć w zaledwie pięć minut.
„Suntago Water World spełni dziś najwyższe standardy parków wodnych na świecie” – mówi Dudolenski. „Przeprowadziliśmy wiele badań przy projektach lokalnych i międzynarodowych. Analizujemy nasz obszar zasięgu i możliwości zwiększenia turystyki w Polsce, a zwłaszcza w regionie warszawskim. Zakładamy oczywiście, że większość naszych klientów pochodzi z Polski, ale z pewnością będziemy mieć także gości z całej Europy. Myślę, że nasi goście chcieliby zostać dłużej niż dzień lub dwa, aby naprawdę zanurzyć się w magii Wodnego Świata Suntago.”
Polscy pretendenci
Poczekaj minutę. Nieruchomość w stylu resortu niedaleko stolicy Polski, obejmująca również hotele i centrum handlowe, która jest w stanie przyciągnąć gości z sąsiednich krajów, takich jak Niemcy? Brzmi to niesamowicie podobnie do marzeń poprzedniego potencjalnego dewelopera niefortunnego projektu Adventure World Warsaw. Co zatem wyróżnia Park of Poland?
„Moim zdaniem są dwa główne powody” – mówi Dudolenski. „Po pierwsze, w Polsce bardzo trudno jest kupić duży kawałek ziemi. Od 2008 roku kupowaliśmy wiele rzeczy od kilkudziesięciu osób i nadal kupujemy” – dodaje, wykazując podobną przenikliwość jak Walt Disney, kiedy wiele lat temu wylądował w Orlando.
„Drugim powodem jest wsparcie, jakie otrzymujemy od społeczności lokalnej pod przewodnictwem Burmistrz Kurek, co jest niesamowite. Jestem pewien, że najbliższa gospodarka odniesie ogromne korzyści z naszego projektu.”
Dudolenski twierdzi, że swojego niemieckiego partnera poznał przez przypadek, ale już po pierwszym spotkaniu zawiązała się między nimi sympatia. Z pewnością korzystne będzie posiadanie na pokładzie kogoś, kto ma doświadczenie w parkach wodnych, i to w krytych parkach wodnych. Dyrektorowi generalnemu Global City Holdings rozrywka poza domem nie jest obca.
Global City Holdings – kina i zjeżdżalnie wodne
„Nasza firma działa w branży rozrywkowej od chwili otwarcia naszego pierwszego kina w 1930 roku. Dziś w skład naszego holdingu wchodzi druga co do wielkości sieć kin w Europie (Cineworld), która działa w dziewięciu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii i Polsce. Po sukcesie tych obiektów oraz naszych kin IMAX i 4DX, wejście do branży atrakcji postrzegamy jako naturalny kolejny dla nas krok.
Suntago zaangażowało się w inwestycję o wartości ponad 150 milionów euro. Zacząć od The Park wodny zamiast parku tematycznego mógłby być rozsądnym posunięciem. Ogromny budynek ze szklanym dachem nie byłby łatwym zadaniem.
Aby zaczerpnąć inspiracji do projektu, Dudolenski odwiedził niezliczone parki tematyczne i aquaparki w Europie i poza nią. Należą do nich Europa-Park, Tropical Islands, PortAventura World, Yas Waterworld i Walt Disney World. Po długim procesie przetargowym, w którym uczestniczyli trzej najlepsi producenci zjeżdżalni na świecie, firma Polin Waterparks została wybrana do wyposażenia swojego krytego wodnego raju.
Wybierz język polski
„Polin pozostawił po sobie dobre wrażenie podczas procesu. Przekonali nas, że atrakcje, które od nich otrzymaliśmy, oferują najlepsze połączenie doświadczenia, bezpieczeństwa i wartości.”
Wodny Świat Suntago podzielony jest na trzy strefy. Będzie obejmować ogromny basen, geotermalne spa, a następnie strefę pluskania i zjeżdżalni. Wkład Polina obejmuje kilkanaście zjeżdżalni i atrakcji. Specjalne elementy obejmują zjeżdżalnię wyścigową Windigo, kombinację szybkiej zjeżdżalni i miski Space Hole oraz matę wyścigową Multisurf. Pojawi się także zapętlona rakieta z kapsułą startową.
Dudolenski przyznaje, że lokalne warunki rynkowe oznaczają, że wydatki gości w Suntago będą niższe niż w porównywalnych projektach w Europie Zachodniej. Ale nie należy mylić się co do jego ambicji dotyczących większego ośrodka, którego będzie częścią. „Koncentrujemy się na tym, aby polski park stał się najlepszą atrakcją w Europie Środkowej.”
Blooloop i cała europejska branża atrakcji będą śledzić wydarzenie z zainteresowaniem.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.