Connect with us

Świat

Papież na Węgrzech ostrzega przed rosnącym nacjonalizmem w Europie, apeluje o przyjmowanie migrantów

Published

on

Papież na Węgrzech ostrzega przed rosnącym nacjonalizmem w Europie, apeluje o przyjmowanie migrantów

BUDAPESZT, 28 kwietnia (Reuters) – Papież Franciszek, który rozpoczął w piątek wizytę na Węgrzech, wystosował stanowcze ostrzeżenie przed niebezpieczeństwami związanymi z rosnącym nacjonalizmem w Europie i powiedział rządowi w Budapeszcie, że przyjmowanie migrantów będzie przebiegać wraz z resztą kontynentu prawdziwym tego znakiem byłoby chrześcijaństwo.

W zjadliwym przemówieniu skierowanym do przywódców rządów, w tym premiera Viktora Orbana, który miał szereg kłótni z Unią Europejską, Franciszek wezwał także do odrzucenia „samoodnoszących się form populizmu” i ścisłych interesów nacjonalistycznych.

Wzywając do powrotu do „europejskiej duszy”, o której marzyli ci, którzy położyli podwaliny pod współczesną Europę po drugiej wojnie światowej, Franciszek powiedział, że narody muszą „spojrzeć poza granice narodowe”.

W dniu, w którym Kijów obiecał odpowiedź „żelaznej pięści” po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę pierwszymi nalotami na dużą skalę od prawie dwóch miesięcy, Franciszek ponownie wezwał do zakończenia tamtejszej wojny i wezwał do „twórczych wysiłków na rzecz pokoju”. zagłuszyć „solistów wojny”.

Trzydniowa wizyta jest pierwszą podróżą 86-letniego papieża od czasu hospitalizacji z powodu zapalenia oskrzeli w marcu.

Franciszek, który ma problem z kolanem, wyglądał wesoło i używał laski, by witać dygnitarzy i dzieci w strojach narodowych na lotnisku. Podczas ostatnich przyjazdów korzystał z wózka inwalidzkiego.

Zapytany o stan zdrowia przez dziennikarzy podczas lotu z Rzymu, papież żartował, mówiąc: „Jeszcze żyję”, a „uparte chwasty nigdy nie umierają”.

Franciszek dotrzymuje obietnicy oficjalnej wizyty na Węgrzech po zaledwie siedmiogodzinnym postoju, aby zakończyć kongres kościelny w Budapeszcie w 2021 r. w drodze na Słowację, co wielu uraziło.

59-letni Orban i papież mają różne poglądy na to, jak radzić sobie z migracją z Bliskiego Wschodu i Afryki do Europy, przy czym Franciszek uważa, że ​​migranci uciekający przed ubóstwem powinni być mile widziani.

Orban, którego rząd wzniósł stalowe ogrodzenie na granicy z Serbią, aby powstrzymać migrantów przed wjazdem, nie pozwolił na przekształcenie Węgier w „kraj imigracji”, jak mówi, że stały się nim inne kraje europejskie.

Prosił Franciszka w 2021 roku, podczas ostatniej wizyty Papieża, „aby nie dopuścić do zguby chrześcijańskich Węgier”.

ŚW. ZAŁOŻYCIEL WĘGIER

Przemawiając w Pałacu Prezydenckim z widokiem na Dunaj, po osobnych prywatnych spotkaniach z prezydentami Katalinem Novakiem i Orbanem, papież Franciszek zacytował św. Szczepana, założyciela chrześcijańskich Węgier w XI wieku.

„Ci, którzy podają się za chrześcijan, są wezwani, by w komunii ze świadkami wiary dawać świadectwo i łączyć się ze wszystkimi, aby kultywować humanizm inspirowany Ewangelią i kroczyć dwiema podstawowymi drogami: wyznawać, że są umiłowanymi dziećmi Ojca i kochajcie się jak bracia i siostry” – powiedział Franciszek.

„W związku z tym św. Szczepan pozostawił swojemu synowi niezwykłe słowa braterstwa, mówiąc mu, że ci, którzy przybywają z różnymi językami i obyczajami, «ozdobią ziemię»” — powiedział Franciszek, cytując polecenie świętego — „obcy z życzliwą gościnnością i ceniąc ich’.

Franciszka zdawała się jednak pocieszać niechęć Orbana do narzucania przez osoby z zewnątrz tego, co nazywa wartościami liberalnymi. Franciszek potępił wszelkie formy „ideologicznej kolonizacji” w kwestiach takich jak „tak zwana teoria płci” czy „prawa do aborcji”.

Później, przemawiając do biskupów, księży i ​​zakonnic w katedrze św. Szczepana, Franciszek wezwał Węgrów, by „stawili czoła szybkiemu tempu zmian społecznych i kryzysowi wiary, który dotyka naszą zachodnią kulturę”.

Orbán, który powiedział, że Węgry i Watykan to jedyne dwa państwa europejskie, które można określić jako „przyjazne pokojowi”, napisał później na swojej oficjalnej stronie na Facebooku, że słowa papieża były „potwierdzeniem” węgierskiego pragnienia pokoju na Ukrainie. .

Węgry wspierają suwerenną Ukrainę, ale nadal mają silne powiązania gospodarcze z Rosją. Rząd Orbana odmówił wysłania broni na Ukrainę. Papież powiedział, że moralnie dopuszczalne jest wysyłanie broni na Ukrainę w celu samoobrony.

READ  Po wygranej wojnie w Syrii Al-Assad boryka się z problemami ekonomicznymi

Reportaż Philipa Pullelli

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *