technologia
Papież Franciszek zachęca więcej dzieci do kodowania, zwłaszcza w krajach katolickich
- Autor: Shiona McCallum
- Reporter technologiczny
Globalny projekt polskiego przedsiębiorcy technologicznego, mający na celu zainteresowanie większej liczby dzieci programowaniem komputerowym, otrzymał wsparcie Papieża Franciszka.
Miron Mironiuk, założyciel firmy Cosmose AI zajmującej się sztuczną inteligencją, czerpie z własnych, zmieniających życie doświadczeń programistycznych.
Powiedział, że inicjatywa Kodeksu z Papieżem „zmniejszy rażące dysproporcje w edukacji” na całym świecie.
Mamy nadzieję, że zaangażowanie Papieża przyciągnie kraje katolickie.
„Wierzymy, że zaangażowanie Papieża pomoże ich przekonać, aby poświęcili trochę czasu i skorzystali z okazji, aby bezpłatnie nauczyć się programowania” – Mironiuk powiedział BBC.
Inicjatywa będzie promować dostęp do edukacji w zakresie kodowania za pośrednictwem bezpłatnej platformy edukacyjnej online dla uczniów w wieku od 11 do 15 lat z Europy, Afryki i Ameryki Łacińskiej.
Po 60 godzinach dedykowanej nauki dzieci zostaną wyposażone w podstawy Pythona, jednego z najpopularniejszych języków programowania na świecie.
W epoce cyfrowej umiejętności programowania stały się tak samo fundamentalne jak czytanie i pisanie.
Dane ze Światowego Forum Ekonomicznego opublikowany w 2023 roku stwierdziło, że „większość najszybciej rozwijających się zawodów to stanowiska związane z technologią”.
Istnieje jednak ryzyko, że do 2030 r. 85 mln stanowisk pracy pozostanie nieobsadzonych ze względu na poważny światowy niedobór wykwalifikowanych pracowników technicznych.
Dlatego zwiększony dostęp do wysokiej jakości edukacji w zakresie programowania stał się koniecznością, szczególnie w krajach o niskich i średnich dochodach, z których wiele jest katolikami.
Duży odsetek polskiego społeczeństwa identyfikuje się jako katolicy.
33-letni milioner Mironiuk powiedział BBC, że jest dumny ze swojego polskiego dziedzictwa i bycia częścią grona Polaków odnoszących sukcesy, pracujących w branży technologicznej.
Kraj dokonuje znacznego postępu na scenie technologicznej, szczególnie w zakresie sztucznej inteligencji, a takie firmy jak Google Brain, Cosmose AI i Open AI zatrudniają znaczną liczbę polskich pracowników.
Ale pan Mironiuk ma również świadomość, że wiele krajów nie radzi sobie zbyt dobrze i ma nadzieję, że ten program edukacyjny pomoże to zmienić.
Program będzie dostępny w języku hiszpańskim, angielskim, włoskim i polskim. Oczekuje się, że dotrze do dzieci w całej Ameryce Południowej z wyjątkiem Brazylii, a także w anglojęzycznych krajach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej.
To nie pierwszy raz, kiedy Papież zachęca młodych ludzi do zajęcia się programowaniem pomagał w pisaniu linijka kodu inicjatywy ONZ na rok 2019.
Pan Mironiuk spotka się z Papieżem w Watykanie. Przyznaje jednak, że nie oczekuje, że papież będzie naśladował swoich uczniów w zdobywaniu nowych umiejętności.
„Przynajmniej nie oczekuję, że będzie znał Pythona zbyt dobrze” – powiedział. „Ale otrzyma certyfikat za wysiłki związane z uruchomieniem programu”.
Więcej wypowiedzi pana Mironiuka można usłyszeć tutaj Życie technologiczne w BBC World Service i BBC Sounds.