technologia
Papieski Uniwersytet opatentował piwo, które nadaje pijącym smak średniowiecza
Papieski uniwersytet w Polsce patentuje piwo, które daje pijącym smak średniowiecza.
Sławomir Dryja, wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie, opracował recepturę, która jego zdaniem w 90% przypomina piwo pszeniczne, które piją średniowieczni mieszkańcy miasta. zgłoszone Radio Kraków.
Współcześni pijący mogą spróbować naparu – znanego jako Krakauer Weißbier (po polsku Piwo Krakowskie Białe) – najwcześniej od kwietnia.
56-letniemu archeologowi udało się zidentyfikować pierwotne drożdże, badając ściany piwnic Pałacu Lubomirskich w Krakowie.
Dryja, znawca historii warzenia piwa, wyjaśnił, że piwo powstaje podobnie jak oryginał.
„Znamy się na technologii produkcji słodu. Można założyć, że nowoczesne jasne słody pszeniczne nie różnią się znacząco swoimi właściwościami od stosowanych wówczas ”- powiedział.
„Mamy oryginalne drożdże i mniej więcej znamy proces technologiczny, tj. Jak go ugotowano, ugotowano, w jakich proporcjach dodać chmiel i jak sobie z tym poradzić.”
Według Papieskiego Uniwersytetu stronie internetowejDryja był piwowarzem domowym i członkiem-założycielem Stowarzyszenie Piwowarów Domowych Polskich.
W 2019 roku ukończył kurs piwowarski w Instytucie Badawczym Piwowarstwa i Słodownictwa w Pradze oraz odbył szereg staży w browarach w Czechach, które mają najwyższe spożycie piwa na mieszkańca na świecie.
„Więc badałem piwo na wiele sposobów” – powiedział. „Efektem połączenia wiedzy historyka i piwowara jest program wskrzeszenia tradycyjnego krakowskiego piwa pszenicznego”.
„Tradycja warzenia piwa sięga XIII wieku, a na początku XIX wieku całkowicie zanikła”.
„Dzięki udziałowi wielu osób, w tym naukowców z Uniwersytetu Rolniczego [in Kraków]wkrótce poznamy jego smak! „
Dryja od 2012 roku pracuje w Instytucie Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Obecny tytuł Papieskiego Uniwersytetu otrzymał w 2009 roku, ale jego korzenie sięgają wydziału teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który powstał w 1397 roku.
Opatentowane piwo powstaje we współpracy z lokalnym browarem rzemieślniczym. Dryja powiedziała, że jeśli zostanie wlana do szklanki, będzie miała „piękną białą głowę”.
„Te piwa pszeniczne mają fantastyczną pianę, a piana jest długotrwała” – zachwycał się. „Mam nadzieję, że uda nam się to zdobyć. A charakterystyczny kolor, od którego zawdzięcza swoją nazwę, nie jest całkowicie biały, ale bardzo jasny i przezroczysty. „