Connect with us

Świat

Papieska modlitwa o pokój na Ukrainie przypomina proroctwo fatimskie

Published

on

Papieska modlitwa o pokój na Ukrainie przypomina proroctwo fatimskie

Franciszek zaprosił biskupów, księży i ​​zwykłych wierzących z całego świata, aby przyłączyli się do niego w modlitwie konsekracyjnej, która rozpoczęła się wejściem Franciszka do Bazyliki św. Piotra na oczach około 3500 osób, a zakończyła, gdy Franciszek siedział samotnie przed figurą Madonny. Tam uroczyście prosił o przebaczenie, że ludzkość „zapomniała lekcji z tragedii ostatniego stulecia, ofiar milionów poległych w dwóch wojnach światowych”.

„Uwolnij nas od wojny, chroń nasz świat przed zagrożeniem ze strony broni jądrowej” – modlił się.

Nabożeństwo było ostatnią próbą Franciszka zebrania modlitw o zakończenie wojny, przy jednoczesnym pozostawieniu otwartych opcji dialogu z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym i jego wpływowym przywódcą, patriarchą Cyrylem. Franciszek musi jeszcze publicznie potępić Rosję imiennie za jej inwazję, chociaż jego oskarżenia o wojnę na Ukrainie są coraz bardziej oburzone.

Rytuał modlitwy miał dla wielu katolików głębokie znaczenie duchowe, a dla innych był źródłem fascynacji. Porusza niektóre z bardziej kontrowersyjnych aspektów wiary katolickiej: rzekome wizje Madonny, objawienia piekła, sowiecki komunizm i śmierć papieża oraz pytania o to, czy proroctwa w tak zwanych „Tajemnicach Fatimskich” zostały już spełnione.

Aby wyjaśnić uniwersalny charakter wydarzenia, Watykan przetłumaczył tekst modlitwy na trzy tuziny języków. Papież Benedykt XVI emerytowany uczęszczał ze swojego domu w Ogrodach Watykańskich. Poseł papieski jednocześnie odprawił nabożeństwo w Sanktuarium Fatimskim.

Historia Fatimy sięga 1917 roku, kiedy zgodnie z tradycją portugalskie rodzeństwo Francisco i Hiacynta Marto oraz ich kuzynka Łucja powiedzieli, że Dziewica Maryja objawiła się im sześć razy i powierzyli im trzy tajemnice. Pierwsze dwa opisywały apokaliptyczny obraz piekła, przepowiadały koniec I wojny światowej i początek II wojny światowej oraz zapowiadały powstanie i upadek sowieckiego komunizmu. Dzieci miały wtedy od 7 do 10 lat.

READ  Atak rakietowy na saudyjską strefę naftową udaremniony – koalicja kierowana przez Arabię ​​Saudyjską

W 2000 r. Watykan ujawnił długo oczekiwaną trzecią tajemnicę, opisując ją jako zapowiedź zamachu na św. Jana Pawła II na Placu św. Piotra 13 maja 1981 r.

Według późniejszych pism Łucji, która została zakonnicą i zmarła w 2005 roku, gdyby papież i wszyscy biskupi świata poświęcili Rosję „Niepokalanemu Sercu Maryi”, Rosja nawróciłaby się i zapanowałby pokój. Łucja twierdziła później, że Jan Paweł II wypełnił to proroctwo podczas mszy 25 marca 1984 r., dokładnie 38 lat temu w piątek, chociaż nigdy nie wspomniał w modlitwie o Rosji.

Tekst modlitwy Franciszka poprawił to zaniechanie z 1984 roku: „Dlatego Matko Boża i Matko nasza, Twojemu Niepokalanemu Sercu uroczyście zawierzamy i poświęcamy siebie, Kościół i całą ludzkość, a zwłaszcza Rosję i Ukrainę. Spraw, aby wojna się skończyła, a pokój rozprzestrzenił się na cały świat”.

W swojej homilii w piątek Franciszek powiedział, że akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi nie był „magiczną formułą, ale aktem duchowym”, który ma miejsce „nawet gdy bomby niszczą domy wielu naszych bezbronnych ukraińskich braci i sióstr. „

Z wnętrza bazyliki ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz napisał na Twitterze swoje uznanie dla nabożeństwa, które określił jako „kolejną próbę obrony (Ukrainy) przed wojną diabła”.

Wcześniej tego dnia ambasador Rosji we Włoszech Siergiej Razow bronił „specjalnej akcji wojskowej” Rosji na Ukrainie, mówiąc, że odniesienia Moskwy do jej arsenału nuklearnego w zeszłym miesiącu nie były zagrożeniem, a „tylko refleksją na temat możliwych scenariuszy, kiedy bezpieczeństwo narodowe Rosji stanie się… być zagrożonym.”

Dla niektórych tradycjonalistycznych katolików modlitewne oświadczenie Franciszka o Rosji i zaproszenie wszystkich biskupów świata do przyłączenia się do niego jest wypełnieniem oryginalnego proroctwa fatimskiego. Niektórzy kwestionowali włączenie do niego Ukrainy, podczas gdy inni twierdzili, że pierwotne wezwanie Rosji do „nawrócenia” – przypuszczalnie na katolicyzm – mogło być priorytetem Kościoła katolickiego w 1917 roku, ale obecnie nie jest przedmiotem watykańskiego projektu ewangelizacyjnego.

READ  Niepewna pogoda w dwóch częściach kraju. Ostatnia prognoza

Wkrótce po tym, jak Franciszek ogłosił swoje plany dotyczące modlitwy konsekracyjnej, patriarcha Cyryl powiedział, że zaprasza rosyjskich prawosławnych również do modlitwy do Matki Bożej. Cyryl wzywał do pokoju, ale też pozornie usprawiedliwiał inwazję, nazywając Rosję i Ukrainę „jednym narodem”, a konflikt „metafizycznych” walką.

Wielebny Stefano Caprio, były misjonarz katolicki w Rosji i profesor historii i kultury Rosji w Papieskim Instytucie Orientalnym w Rzymie, powiedział, że Cyryl nie jest najbardziej wojowniczym patriarchą Rosji i może być pod presją, by podążać za oficjalną linią Kremla.

Ale w komentarzach do dziennikarzy w tym tygodniu, Caprio zauważył, że modlitwy katolickie i prawosławne oferowane w piątek zawierają pewne znaczące niejasności.

„Problem polega na tym, że są to dwie różne interpretacje: Madonna opowiadająca się za pokojem i Madonna wspierająca wojnę” – powiedział.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *