Świat
Państwa Zatoki wzywają Netflix do usunięcia kontrowersyjnych treści | Wiadomości LGBTQ
Komitet GCC stwierdził, że nieokreślone treści „naruszyły wartości i zasady islamskie i społeczne”.
Państwa Zatoki Arabskiej poprosiły serwis Netflix o usunięcie „obraźliwych treści”, powołując się na nieokreślone materiały, które „naruszają islamskie i społeczne wartości i zasady”.
Specjalny komitet Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej (GCC), organizacji regionalnej obejmującej Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Kuwejt, Bahrajn i Oman, złożył we wtorek wniosek w oświadczeniu.
„[Netflix] skontaktowano się z nami w celu usunięcia tych treści, w tym treści skierowanych do dzieci, w celu zapewnienia zgodności z prawem.” Wspólne oświadczenie przez Komitet GCC i Generalną Komisję ds. Mediów Audiowizualnych Arabii Saudyjskiej.
Wydaje się, że ten ruch jest odpowiedzią na publikowanie przez Netflix treści zawierających postacie LGBTQ i inne materiały uznane za „niemoralne”.
Saudyjska telewizja państwowa wyemitowała we wtorek raport, który zawierał wywiad z kobietą zidentyfikowaną jako „konsultantka behawioralna”, która nazwała Netflix „oficjalnym sponsorem homoseksualizmu”.
Nagranie z animowanego programu transmitowanego na Netflix, Jurassic Park: Camp Cretaceous, również wyemitowany, pokazuje dwie całujące się postacie kobiece, chociaż nagranie było rozmazane.
Oddzielny segment w saudyjskiej telewizji państwowej również sugerował, że Netflix może zostać zakazany w królestwie za programy, które, jak się uważa, mają negatywny wpływ na dzieci.
Kalifornijski serwis Netflix jeszcze nie skomentował oświadczenia komitetu GCC.
Poprzednie zakazy
Oświadczenie dotyczące Zatoki Perskiej pojawiło się po tym, jak wiele krajów z większością muzułmańską zakazało w czerwcu publicznych pokazów animowanego filmu Disneya Lightyear w związku z krótką chwilą pocałunku dwóch kobiet.
W rezultacie usługa przesyłania strumieniowego Disney+ firmy stwierdziła, że „dostępne treści powinny być zgodne z lokalnymi wymogami regulacyjnymi” w państwach Zatoki Arabskiej.
Co najmniej 14 krajów zakazało filmu o tej scenie.
Lightyear jest częścią serii filmów Toy Story, która od czasu premiery pierwszej części w 1995 roku zarobiła miliardy na całym świecie.
Film Marvela Doctor Strange and the Multiverse of Madness został również zakazany przez Arabię Saudyjską i Egipt w kwietniu ze względu na odniesienia do osób LGBTQ.
Benedict Cumberbatch, który gra tytułowego bohatera, nazwał kontrowersję „oszałamiającą” i powiedział, że ma nadzieję, że „w jakiś sposób fani filmu w Arabii Saudyjskiej jakiejkolwiek seksualności mogą to jakoś kiedyś zobaczyć”.
We wrześniu rząd saudyjski zwrócił się do YouTube o usunięcie „nieodpowiednich reklam”, które naruszają krajowe przepisy ustawowe i wykonawcze.
Ruch ten pojawia się również, gdy regionalne usługi przesyłania strumieniowego dążą do uzyskania przychodów Netflix, w tym usługi Shahid, obsługiwanej przez saudyjską grupę MBC.
Rząd saudyjski posiada większość udziałów w Grupie MBC po serii konfiskat mienia podczas dochodzenia antykorupcyjnego w 2018 roku.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”