Świat
Państwa UE ogłaszają formalne uznanie państwa palestyńskiego | Wiadomości na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego
Premier Hiszpanii opisuje państwowość palestyńską jako „jedyną drogę do pokoju”. Izrael oskarża Madryt o podżeganie do „ludobójstwa” Żydów.
Utworzenie państwa palestyńskiego to „jedyna droga do pokoju” na Bliskim Wschodzie, powiedział premier Hiszpanii Pedro Sanchez, gdy jego kraj dołączył do Norwegii i Irlandii, ogłaszając formalne uznanie tego państwa.
Sanchez przemawiał we wtorek podczas głosowania gabinetu, które zatwierdziło wcześniej ogłoszony plan uznania państwa palestyńskiego. Uznanie Norwegii również weszło w życie, a Irlandia poszła w jego ślady.
Rzeczniczka hiszpańskiego rządu Pilar Alegria ogłosiła, że gabinet „podjął ważną decyzję o uznaniu państwa palestyńskiego”, która miała „jeden cel: pomóc Izraelczykom i Palestyńczykom w osiągnięciu pokoju”.
Hiszpański premier określił to posunięcie jako „kwestię sprawiedliwości historycznej”.
„Jedynym sposobem na osiągnięcie pokoju jest ustanowienie państwa palestyńskiego, które istnieje obok państwa Izrael” – powiedział.
„Państwo Palestyna musi być zdolne do przetrwania, z Zachodnim Brzegiem i Strefą Gazy połączonymi korytarzem, a jego stolicą jest Jerozolima Wschodnia”.
Dodał, że Madryt nie uzna żadnych zmian granic sprzed 1967 r., chyba że obie strony wyrażą na to zgodę. Okupowany Zachodni Brzeg, Wschodnia Jerozolima i Strefa Gazy były częścią terytorium, które Izrael zdobył podczas wojny arabsko-izraelskiej w 1967 roku.
„Podżeganie do ludobójstwa”
Przywódcy Hiszpanii, Irlandii, Malty i Słowenii oświadczyli w marcu, że rozważają uznanie państwa palestyńskiego za „pozytywny wkład” w zakończenie wojny w Gazie.
Gdy uznanie Oslo weszło w życie, minister spraw zagranicznych Espen Barth Eide oświadczył w oświadczeniu: „Od ponad 30 lat Norwegia jest jednym z największych zwolenników państwa palestyńskiego. Fakt, że Norwegia oficjalnie uznaje Palestynę za państwo, jest kamieniem milowym w stosunkach między Norwegią a Palestyną”.
Irlandzki gabinet zgodził się na formalne uznanie wkrótce po podniesieniu flagi palestyńskiej przed irlandzkim parlamentem w Dublinie.
„To ważny moment i myślę, że wysyła on sygnał do świata, że jako kraj możesz podjąć praktyczne działania, aby utrzymać przy życiu nadzieję i cel rozwiązania dwupaństwowego, podczas gdy inni próbują go zbombardować w zapomnienie” – dodał. powiedział irlandzki premier Simon Harris.
Malta i Słowenia wskazały, że podejmą ten sam krok, choć nie natychmiast.
Harris wezwał izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, aby „wysłuchał świata i powstrzymał katastrofę humanitarną, której doświadczamy w Gazie”.
Jednak te oświadczenia jedynie wywołały gniew w Izraelu i pogłębiły nieporozumienia między tym krajem a niektórymi państwami UE w sprawie toczącej się wojny w Gazie.
Minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz oskarżył Hiszpana Sancheza o bycie „partnerem w podżeganiu” do „ludobójstwa” Żydów.
W swoim komentarzu dot
Hiszpania, Irlandia i Norwegia ogłosiły w zeszłym tygodniu swój plan oficjalnego uznania Palestyny, co skłoniło Izrael do odwołania swoich ambasadorów ze wszystkich trzech krajów.
Palestyna została już uznana przez 144 inne kraje.
Spośród 27 członków UE Szwecja, Cypr, Węgry, Czechy, Polska, Słowacja, Rumunia i Bułgaria uznały państwo palestyńskie.
Wielka Brytania i Australia oświadczyły, że rozważają uznanie. Francja stwierdziła, że teraz nie jest na to odpowiedni czas. Niemcy dołączyły do najbliższego sojusznika Izraela, Stanów Zjednoczonych, odrzucając podejście jednostronne. Podkreśliła, że rozwiązanie dwupaństwowe można osiągnąć jedynie w drodze dialogu.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”