Connect with us

Świat

Panel ONZ ostrzega, że ​​powstrzymanie zmian klimatycznych jest wykonalne, ale czas jest najważniejszy

Published

on

Panel ONZ ostrzega, że ​​powstrzymanie zmian klimatycznych jest wykonalne, ale czas jest najważniejszy

Jednak szybkie odejście od paliw kopalnych, które od ponad wieku utrzymują gospodarkę, będzie wymagało od narodów znacznie więcej. Rządy i firmy musiałyby zainwestować od trzech do sześciu razy w ciągu najbliższych dziesięciu lat około 600 miliardów dolarów Według raportu, obecnie wydają rocznie na promowanie czystej energii i redukcję emisji.

Ale koszty bezczynności w postaci zgonów, przesiedleń i zniszczeń są również znaczne. W Stanach Zjednoczonych straty z powodu powodzi, pożarów, susz i innych katastrof związanych z pogodą i klimatem wyniosły w zeszłym roku około 145 miliardów dolarów. według Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej. Agencja stwierdziła, że ​​„niezwykle wysokie” wskaźniki katastrof stają się „nową normą”.

„Doprowadzenie do znacznej redukcji emisji jest o wiele mniej bolesne niż myślisz i prawdopodobnie korzystne w krótkim okresie” – powiedział Glen Peters z Centrum Międzynarodowych Badań Klimatu w Oslo w Norwegii, który przyczynił się do powstania raportu.

Nowy raport analizuje dziesiątki strategii proponowanych przez naukowców i ekspertów ds. energii, aby pomóc narodom w transformacji.

Po pierwsze, kraje musiałyby zrehabilitować praktycznie wszystkie elektrownie na świecie, które wytwarzają energię elektryczną dla domów i fabryk. Oznacza to większe poleganie na energii wiatrowej, słonecznej, jądrowej, geotermalnej lub hydroelektrycznej. Większość elektrowni węglowych i gazowych na świecie musiałaby zostać zamknięta lub zainstalowana Technologia wychwytywania CO2 które mogą wychwytywać emisje i zakopywać je pod ziemią. Ta technologia powoli zdobywa akceptację ze względu na jej wysoki koszt.

Następnym krokiem byłoby przekształcenie transportu, przemysłu i innych segmentów gospodarki światowej tak, aby opierały się na czystej energii elektrycznej zamiast na paliwach kopalnych. Samochody napędzane benzyną można by zastąpić pojazdami elektrycznymi ładowanymi przez sieci niskoemisyjne. Piece gazowe w gospodarstwach domowych można by zastąpić elektrycznymi pompami ciepła. Zamiast spalać węgiel, huty mogłyby przestawić się na piece elektryczne topiące złom.

READ  USA, Japonia, Australia i Filipiny przeprowadzą ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Jednocześnie narody mogłyby podjąć kroki w celu zmniejszenia ogólnego zapotrzebowania na energię. Może to oznaczać rozbudowę transportu publicznego, poprawę izolacji, aby domy zużywały mniej energii, recykling większej ilości surowców i zwiększenie efektywności energetycznej fabryk. W ostatecznym rozrachunku taka polityka po stronie popytu może pomóc obniżyć emisje w kluczowych sektorach o 40 do 70 procent do 2050 r., czytamy w raporcie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *