Connect with us

Nauka

Pamięć o wielkim buncie sera Nottingham z 1766 r.

Published

on

Pamięć o wielkim buncie sera Nottingham z 1766 r.

Nikt tego nie przewidział.

Był 2 października 1766 roku i obywatele Nottingham w Anglii byli w pełni sił na jarmark. Coroczne wydarzenie, zapisane przez setki lat dostarczała żywego inwentarza i różnorodnej żywności od rolników i rzemieślników. (A nie, jak sama nazwa wskazuje, tylko gęsi). Ten rok był jednak inny. Słabe zbiory w całej Europie doprowadziły do ​​niedoborów żywności, co z kolei doprowadziło do szybkiego wzrostu cen popularnych produktów. Jarmark Gęsi, zwykle spokojny, cywilny dzień na targu, przyniósł napiętą i ciężką atmosferę.

Kiedy mieszkańcy zobaczyli, że Cena £ sera wzrosło, praktycznie podwoiło się w stosunku do poprzedniego tygodnia, byli zdenerwowani. Co gorsza, byli żłobieni sera z Lincolnshire, którzy przybyli, aby odebrać ser i zabrać go z powrotem do swojej okolicy w celu odsprzedaży. Mieszkańcy Nottingham uważali, że ser powinien być sprzedawany lokalnie.

Pomiędzy wysokimi cenami a nagromadzeniem sera, Targ Gęsi szybko stał się chaotyczny. Miłośnicy sera zaczęli fizycznie chwytać ser, plądrować kupców, a nawet napadać na łódź towarową. Gigantyczne serowe koła stoczyły się po ulicy, podobno nawet obalenie burmistrza Nottingham, gdy próbował przywrócić porządek.

Władze aresztowały go, ale było to również nieskuteczne, ponieważ inni mieszkańcy wcisnęli się do więzienia i domagali się jego uwolnienia. Założono blokadę, aby przechwycić złodziei chcących uciec z serem. Obywatele rzucali kamieniami w kupców, którzy próbowali odebrać ser, który słusznie należał do nich. Co najmniej jedna ofiara, handlarz serem William Eggleston, została zastrzelona przez członków 15. Smoka, jednostki wojskowej wezwanej do miasta, by powstrzymać bunt. Kiedy sytuacja się uspokoiła, handlarze serem zaczęli bezpiecznie podróżować.

Nottingham jeszcze trzyma Targi Gęsi, choć są bardziej nastawione na zabawne zabawki niż na sprzedaż sera. Tak chyba najlepiej.

READ  „Jak nakarmić dyktatora” Witolda Szablowskiego wydany w języku perskim

[h/t The Vintage News]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *