Connect with us

Nauka

Pakistan i Polska eksplorują szlaki handlowe: wysłannik

Published

on

Pakistan i Polska eksplorują szlaki handlowe: wysłannik

ISLAMMABAD:

Obroty handlowe między Pakistanem a Polską wynoszą ponad 500 mln euro, a oba kraje koncentrują się na poszukiwaniu nowych możliwości handlu i inwestycji w różnych sektorach – powiedział ambasador RP w Pakistanie Maciej Pisarski.

W sobotnim wywiadzie dla APP powiedział, że oba narody mogą zwiększyć handel dwustronny w dziedzinie technologii informacyjnych, przetwórstwa spożywczego, ochrony i rolnictwa.

Ujawnił, że Polska ma obecnie deficyt w handlu z Pakistanem, ponieważ lokalnie produkowane tekstylia, odzież sportowa, żywność i wyroby skórzane cieszą się dużym zainteresowaniem w kraju europejskim.

Zaznaczył, że kosmetyki z Polski są popularne w Pakistanie.

Według niego, agenda bilateralna koncentrowała się na współpracy gospodarczej, dialogu politycznym i wojskowym oraz rozwoju stosunków międzyludzkich.

„Chociaż w tym roku obchodzimy 60. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Pakistanem, nasza więź idzie znacznie dalej i z każdym dniem zacieśnia się” – dodał Pisarski.

Powołując się na to, że Polska ceni swoje historyczne związki z Pakistanem i ma wielopłaszczyznową współpracę, podkreślił, że oba kraje pogłębiają obecnie współpracę polityczną, gospodarczą i obronną – dodał.

„Unia Europejska jest największym kierunkiem eksportowym Pakistanu, a Polska poparła włączenie Pakistanu do programu GSP Plus, aby można było zapewnić preferencyjne traktowanie bez wzajemności eksportowi z Islamabadu” – powiedział.

Wchodząc w dalsze szczegóły, powiedział, że w ramach GSP Plus produkty pakistańskie miały uprzywilejowany dostęp do Europy.

Odpowiadając na pytanie o współpracę edukacyjną, wezwał do wzmocnienia partnerstw między uczelniami polskimi i pakistańskimi w dziedzinie nauki i technologii oraz szkolnictwa wyższego, aby wykształcić potencjalnych, utalentowanych i wykwalifikowanych studentów dla lepszych wyników.

Ambasador powiedział, że polskie firmy zajmujące się poszukiwaniem ropy i gazu zainwestowały w Pakistanie w ciągu ostatnich 25 lat miliony dolarów. Wydobyty przez polskie firmy gaz sprzedawany był lokalnym odbiorcom w Pakistanie i stanowi istotny aspekt polskiej współpracy gospodarczej.

READ  Szpitale w Houston obawiają się wzrostu liczby hospitalizacji z powodu COVID-19

Komentując panującą pandemię Covid-19, powiedział, że spowolniła ona wymianę delegacji biznesowych, jednak obroty handlowe między Polską a Pakistanem z roku na rok rosną.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące Afganistanu ambasador pochwalił rolę Pakistanu w ewakuacji cudzoziemców z sąsiedniego kraju.

Pakistan odegrał pozytywną i znaczącą rolę w ewakuacji cudzoziemców, a Pakistan International Airlines obsługiwały specjalne loty między Kabulem a Islamabadem.

Komentując naturalne piękno i góry Pakistanu, uznał Pakistan za doskonałe miejsce dla polskich wspinaczy.

„K-2 jest bardzo popularny wśród polskich alpinistów i jest również dla nich głównym celem” – powiedział.

Ambasador obiecał pracować na rzecz wymiany między ludźmi, możliwości biznesowych, transferu informacji i współpracy w zakresie technologii odnawialnych.

W odpowiedzi na konsultacje w sprawie polityki wizowej i imigracyjnej ambasador wyjaśnił, że Polska jest częścią Unii Europejskiej, a zatem stosuje się do zbioru standardowych zasad wizowych ustanowionych przez blok.

„Polityka wizowa zawsze była złożona i skomplikowana, ponieważ trzeba zrównoważyć aspekty bezpieczeństwa i chęć podróżowania i poznawania kultur innych krajów”, powiedział, dodając, że dyplomaci starają się zachować równowagę.

Komentując kryzys uchodźczy na granicy polsko-białoruskiej powiedział, że jest to sztucznie stworzone zjawisko, a biura podróży wysłały na Białoruś tysiące nielegalnych imigrantów w nieuczciwy sposób.

Opublikowano w The Express Tribune, 9 styczniaº, 2022.

Lubić Biznes na Facebooku, On podąża @Tribunebiz. na Twitterze, aby być na bieżąco i dołączyć do rozmowy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *